skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Çankaya Belediyesi, Dikmen Ahmed Arif Parkı’nda Muharrem ayı nedeniyle Aşure Lokması Etkinliği düzenledi.

Alper Taşdelen: “Etnik kimliği ne olursa olsun her vatandaş eşittir ve eşit hizmet almayı hak eder”

Muharrem ayında tutulan “Yas-ı Matem” orucunun ardından Çankaya Belediyesince düzenlenen Aşure Lokması Etkinlikleri Dikmen Ahmed Arif Parkı’nda devam etti.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğe çok sayıda vatandaşın yanı sıra CHP Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu Üyeleri ile CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin de katıldı.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte, sanatçılar Mustafa Özarslan, Cengiz Özkan, Deniz Arslanbaş ve Ersin Perçin de sahne aldı.

“EŞİT VATANDAŞLIK ANLAYIŞLA HİZMET”

Etkinlikte kısa bir konuşma yapan Alper Taşdelen, Çankaya Belediyesinin, hizmetlerinde Anayasa’nın eşit vatandaşlık ilkesini temel aldığını söyledi. Siyasi görüş, dini inanış ya da etnik kimliği ne olursa olsun kendilerinin gözünde herkesin eşit vatandaş olduğunu ve eşit hizmet almayı hak ettiğini vurgulayan Taşdelen “Tüm inanç kesimlerinden vatandaşların inançlarını özgürce yerine getirebilmeleri için gerekli koşulları oluşturmak ve hizmetleri de üretmek bizim görevimizdir. Ve bu hizmetleri de Anayasa’nın eşitlik ilkesi doğrultusunda yapmak durumundayız” değerlendirmesinde bulundu. Alevi vatandaşların bu anayasal haktan mevcut siyasal anlayış nedeniyle eşit biçimde yararlanamadığını belirten Taşdelen “Çankaya Belediyesi olarak biz camiye de cemevine de, Ramazan orucuna da “Yas-ı Matem orucu”na da eşit vatandaşlık temelinde yaklaşarak eşit hizmet götürüyoruz. Hiçbir vatandaşımıza ayrımcılık yapmıyoruz” dedi.

Çankaya’da sosyal demokrat belediyeciliğin insan ve kent öncelikli anlayışı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve mirası doğrultusunda belediyecilik yaptıklarını vurgulayan Taşdelen, “Biz doların yeşiline değil kentin yeşiline değer veriyoruz. Ranta değil insana ve kente öncelik veriyoruz. Bu nedenle belediyecilik sosyal demokratların işidir diyoruz. Ranta dayalı belediyeciliğin 20 yıllık macerasının nasıl sonlandığını bu günlerde hep beraber gözlüyoruz” diye konuştu.

ETKİNLİK DEYİŞLERLE RENKLENDİ

Çankaya Belediyesi çalışanlarından Yaşar Koçyiğit’in seslendirdiği deyişlerle başlayan etkinlikte sanatçılar Mustafa Özarslan, Cengiz Özkan, Deniz Arslanbaş ve Ersin Perçin söyledikleri deyişlerle Aşure Lokması etkinliğine ayrı bir renk kattı.

Hatayi, Aşık Mahsuni, Aşık Daimi, Davut Sulari, Pir Sultan Abdal gibi ozanların deyişlerini seslendiren sanatçılar izleyenlerden büyük beğeni topladı.

AŞURE GÜNLERİ DEVAM EDECEK

Dikmen Ahmed Arif Parkı etkinliğinden önce  Pir Sultan Abdal Cemevi ve Kültür Merkezi’nde ve Kızılay Sakarya Caddesi’nde gerçekleştirilen etkinlikler, Seyranbağları ve Birlik Mahalleleri ile devam edecek.

Back To Top