skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Türkiye kentleri tarihinin en ağır tahribatını yaşamaktadır. Kentleşme sürecimiz büyük bir sorun alanı olarak hep var olagelmiştir. Ancak 1994’ten başlayarak yaşanılan süreç aslında bir kent kıyımıdır. Kentlerin tarihsel, toplumsal, siyasal ve kültürel kimliklerinden, özelliklerinden koparılması sürecidir. Bugün tümüyle betona ve ranta gömülmüş binalar yığınıyla karşı karşıyayız. Bu kent anlayışının bugün sonuna geldiğimizi düşünüyorum.

Ancak bunun için yeni bir yaklaşıma, fikre, başka bir hikayeye ihtiyaç bulunmaktadır.
Bu ülkede Atatürkçülerin, solcuların, sosyal demokratların yeni başarı hikâyelerine ihtiyacı var. Başka türlü bir yönetimin, belediyeciliğin mümkün olduğunu uygulamalarıyla ortaya koymaya ihtiyacı var. Biz Çankaya’da bu bilinçle yola çıktık ve çok yol kat ettik. İşimizi en iyi şekilde yapmaya çalıştık, aynı doğrultuda devam ediyoruz.

“Biz gelmedik kavga için, Bizim işimiz sevgi için, Dostun evi gönüllerdir, Gönüller yapmaya geldik” diyor sevgili Yunus Emre.

Biz de Çankaya’da 3,5 yıldır gönüller yapmaya çalışıyoruz. 3,5 yıldır gece gündüz demeden halkımız için aralıksız mücadele ediyoruz.

Kalp Kırmadık, Rekor Kırdık diye bir sloganımız var. Her alanda 3,5 yılda 100’ü aşkın rekor kırdık. Çankaya tarihinin en büyük yatırım programını yaşama geçirdik ve örneğine az rastlanan bir performans ortaya koyduk.

3.5 yılda 7 kreş açtık.

11 yeni Çankaya Evini halkımızın hizmetine sunduk. Yapımı devam eden 2 Çankaya Evimizi de 2018’in ilk aylarında açacağız.

Çocuklarımız bilimle iç içe olsun diye Çocuk Teknoloji Evi açtık.

54 yeni park açtık.

Başkentin en büyük kültür merkezi olacak Atatürk Kültür Merkezi’nin temelini attık, yapımı

hızla devam ediyor.

Değerli sanatçımız Zülfü Livaneli adına bir Kültür Merkezi inşa ettik ve hizmete açtık. 25 yıl hizmet veren fakat yıpranan Yılmaz Güney Sahnesi’ni yıkıp yeniden yaptık.

Çankaya’da görülmemiş bir yenileme çalışması başlattık.

180 devlet okulunu, 75 taksi durağını, 70 muhtarlık binasını, yolları, kaldırımları, ibadethaneleri yeniledik. Halkımız nereyi kullanıyorsa orada en iyi hizmeti alması için bütün gücümüzü seferber ettik.

Hep inanarak ve tarihi hakikatlerden yola çıkarak şunu söylüyoruz; “Belediyecilik solcuların, sosyal demokratların ve Atatürkçülerin işidir.

Geçen süre zarfında bunu ortaya koyduk. Biz kenti betona mahkum etmiyoruz, halkımız için sosyal projeleri bir bir hayata geçiriyoruz. İhtiyaç sahibi yurttaşlara Halk Kart veriyoruz.

Belediyemizin sağlık birimlerinde bütün hizmetleri ücretsiz veriyoruz. Sağlık Kart ile özel hastanelerde indirim imkanı sağlıyoruz.

Biz betona değil insana yatırım yapıyoruz. Biz en değerli arsalarımıza AVM’ler değil; kreşler, parklar, Çankaya Evleri, spor parkları, havuzlar yapıyoruz. Halkın olanı halkın hizmetine sunuyoruz. Çünkü biz halkçıyız, çünkü biz devrimciyiz.

“Bu düzen değişecektir. Bunu bilenler bilmeyenlere söylesin” diyen Vedat Dalokay’ların, izinde bu ülkede kent anlayışını yeniden inşa edeceğiz. Betona, ranta mahkûm edilen kentlerimizi kurtaracağız, bu kent düzenini değiştireceğiz.

Back To Top