skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Ankara’ya yeni bir Atatürk Orman Çiftliği

Delikanlılık yıllarımızda bir ucundan girer, diğer ucundan çıkardık…

Badem ağaçları çiçek açtığında, Monet’nin resmedemeyeceği kadar güzel olurdu.

Bir bahçe düşünün ki size 360 derecenin her bir parçasından, yepyeni bir manzara sunsun…

Ziraat mühendisi bir dostum, içindekilerden bazılarının Anadolu’da nesli tükenen endemik bitkilerden olduğunu anlatmıştı.

Ne zaman yanından geçsem o güzelliğini sergiler, hafızamı da delikanlılık yıllarıma götürür…

CENTRAL PARK KADAR

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in 5 yıllık icraatını ve gelecek dönemde yapmak istediklerini anlattığı dünkü basın toplantısında beni en çok etkileyen projesi tam da buraya ilişkindi.

Sözünü ettiğim, Ankaralıların bildiği ismiyle “Bademlik…”

Türközü’nden başlayıp, Çankaya’nın en uç bölgesi Mühye’ye kadar uzanan, badem ağaçları ile dolu 800 dönümlük geniş koru…

Taşdelen, New York’taki Central Park’a eşdeğer büyüklükteki alanı, “Bademlidere Şehir Parkı” olarak düzenleyeceklerini açıklarken müjdeyi şöyle verdi:

“Davayı kazandık, 800 dönüme yakın bu alan Çankaya Belediyesi arazisi oldu. Yepyeni bir kent parkına dönüştürürken, Atatürk Orman Çiftliği’ni kurarken Atatürk’ün hayal ettiklerini gerçekleştireceğiz. Yepyeni bir Atatürk Orman Çiftliği yaratacağız.”

Bir de dedi ki:

“Beş yılda Büyükşehir Belediyesi bizim kadar park yapamadı. Biz bir ilçe belediyesi olarak ikiye katladık. 600 bin metrekarelik 71 yeni park yarattık …”

DİYANET’TEKİ ÖVGÜ

Şunu belirteyim, Çankaya’da hangi partiden olursa olsun kime sorarsanız Taşdelen’den söz ederken tek bir noktaya dikkat çeker:

“Ötekiler gibi kavga etmedi, iş üretti, hizmet yaptı…”

Benzer bir cümleyi bir süre önce Diyanet İşleri Başkanı da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na söylemiş.

Bir şehit cenazesi için gittikleri camide, cenaze namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkanı, şehidi uğurladıktan sonra Kılıçdaroğlu ve Taşdelen’i odasına davet etmiş.

Bu sırada Kılıçdaroğlu’na dönüp, “Yanınızda Alper (Taşdelen) Bey’e çok teşekkür etmek istiyorum, bütün camilerimizi her sabah tertemiz yapıyor” demiş.

Taşdelen, dün bunun detayını anlatmadı ama bu konuda önemli bir bilgi aktardı.

Bütün belediyeler cami inşası için verdikleri arazinin karşılık bedelini Hazine’den alır; Taşdelen ise bütün camilerin yerini herhangi bir arazi talebi veya bedeli almadan Diyanet İşleri Başkanlığı’na devretmiş.

Günlük temizliğini de üstlenme sözü vermiş.

Back To Top