skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Çankaya Belediyesi, Türk halk müziğinin en büyük isimlerinden, ozanlık geleneğinin son ve ulu çınarlarından Âşık Mahzuni Şerif’i, 76. doğum gününde muhteşem bir etkinlikle andı.

Taşdelen: “Bu topraklara kattığı değerleri, notalara döktüğü halkçı ve aydınlık fikirleri benimsiyor ve onu saygıyla anıyoruz”

Çankaya Belediyesinin ev sahipliğinde Şinasi Sahnesi’nde düzenlenen anma gecesinde, Ali Aykaç yönetimindeki orkestranın eşlik ettiği Zeynep Halvaşi ve Boğaçhan Sönmez, ulu çınarın unutulmaz eserlerini seslendirdi.

Kültür ve sanata verdiği destekle başkentin kültür nabzını tutan Çankaya Belediyesi, ozanlık geleneğinin son ulu çınarı Âşık Mahzuni Şerif’i, adına ve deyişlerine yakışır bir etkinlikle andı. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in ev sahipliği yaptığı anma gecesine Âşık Mahzuni Şerif’in eşi Fatma ve oğlu Ali Bülent Mahzuni, CHP PM Üyesi Ali Öztunç, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Doğan Yılmazkaya, CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli, Çankaya Belediyesi Meclis Üyeleri ve Çankaya Belediye Başkan Yardımcıları katıldı.

Şinasi Sahnesi’nde düzenlenen gecede, sahneye şef Ali Aykaç yönetiminde çıkan ve halk müziği enstrümanlarıyla klasik batı müziği enstrümanlarını harmanlayan orkestra, solistler Zeynep Halvaşi ve Boğaçhan Sözmen’e eşlik etti. Halvaşi ve Sözmen, bir yandan Âşık Mahzuni Şerif’in hayat öyküsünü izleyenlerle paylaştı bir yandan da Şef Ali Aykaç’ın yeni bir yorum ve orkestrasyonla düzenlediği ulu çınarın en çok bilinen ve sevilen eserlerini seslendirdi. Anma gecesine renk katan bir diğer ayrıntı da koreograf Deniz Alp ve arkadaşlarının dans performansı oldu.

Halvaşi ve Sözmen’in, Mahzuni’nin Atatürk’e ithafen yazdığı “Sarı Saçlım Mavi Gözlüm” eserini seslendirdiği anlarda muhteşem bir atmosfere bürünen anma gecesinde söz alan, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Ozanlık geleneğinin son temsilcisi Aşık Mahzuni Şerif’i 76. doğum günü öncesi anmaktan onur ve mutluluk duyuyoruz. Bu topraklara kattığı değerleri, notalara döktüğü halkçı ve aydınlık fikirleri benimsiyor ve onu saygıyla anıyoruz. Pir Sultanların, Mustafa Kemal Atatürklerin, Âşık Mahzuni Şeriflerin çıktığı bu ülkede mutlaka haklı olanlar kazanacaktır. Bu geceye emeği geçen herkese ve sanatçı arkadaşlarımıza teşekkür ederim” diye konuştu.

Yaklaşık iki saat süren konserin sonunda sahneye davet edilen Aşık Mahzuni Şerif’in oğlu Ali Mahzuni, 2002’de vefat eden babası adına düzenlenen etkinliğin kendilerini çok duygulandırdığını söyleyerek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Anma gecesi, Alper Taşdelen’in, sanatçılara ve Mahzuni Ailesi adına Ali Mahzuni’ye çiçek takdim etmesiyle sona erdi.

Back To Top