skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara
Ata’nın Çiçekleri, Zübeyde Anne’nin Mezarından Geldi

Çankaya ve Karşıyaka belediyeleri, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 78. yıldönümünde anlamlı bir etkinliğe imza attı

Anıtkabir’de buluşan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Ata’nın mozolesini, Zübeyde Anne’nin mezarında yetişen kasımpatı çiçekleri ile bezedi

Devrimleri ve yol göstericiliğiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 78. yılında Çankaya ve Karşıyaka belediyelerinin düzenlediği anlamlı bir etkinlikle ebedi istiratgahı Anıtkabir’de anıldı.

Ulu Önder Atatürk’ün en değerli emaneti Zübeyde Hanım’ın kabrinin bulunduğu Karşıyaka’dan Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar eşliğinde gelen 40 otobüs dolusu Karşıyakalı, 10 Kasım’da anneden oğluna çiçekler getirdi.

İzmirli sivil toplum örgütleri, dernekler, KARGEM öğrencileri ve binlerce Karşıyakalıdan oluşan heyeti Ankara’da Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli ve Çankayalı vatandaşlar karanfillerle karşıladı. Etkinliğe ayrıca CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Erdal Aksünger ve CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya da katıldı.

Anıtkabir’de Aslanlı Yol girişinde diğer gruplarla buluşan ve büyüyen kafile hep birlikte “İzmir Marşı”nı söyledi. Törene katılanlar; ellerinde Nutuk, kasımpatı çiçekleri ve karanfillerle, kol kola Ata’nın huzuruna yürüdü. Atatürk’ün en kıymetli emaneti olan annesi Zübeyde Hanım’ın kabrinde yetiştirilen çiçeklerin mozoleye konması sırasında da duygusal anlar yaşandı. Gözyaşlarını tutamayan Atatürk sevdalıları; Ulu Öndere, Cumhuriyete ve Ata’nın emanetlerine sonsuza kadar bağlı kalacaklarını haykırdı.

“ATAMIZA MİNNET BORCUMUZ VAR, ÖDEYEBİLMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Mustafa Kemal Atatürk’ün bütün ömrünü ve enerjisini modern ve örnek bir Türkiye Cumhuriyeti’nin yaratabilmeye adadığını söyleyen Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Devrimleriyle, yol göstericiliğiyle, kişiliğiyle ve dehasıyla örnek alınması gereken Ulu Önderimizi sevgi, saygı ve minnetle anıyorum. Ona büyük bir minnet borcumuz var ve bu borcu ödeyebilmek için Ata’nın ilçesi olarak gece gündüz çalışıyoruz” dedi. Benzer bir etkinliğin Anneler Günü’nde de düzenleneceğini ifade eden Taşdelen “Biz de bugün burada diktiğimiz ve özenle büyüteceğimiz çiçekleri, Anneler Günü’nde Zübeyde Hanım’ın İzmir Karşıyaka’daki anıt mezarına taşıyacağız” diye konuştu.

Back To Top