skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara
Başkan Taşdelen’den “Yeryüzü Günü” Mesajı

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, 22 Nisan “Uluslararası Yeryüzü Günü” nedeniyle bir mesaj yayımladı. Dünyanın geleceğinin insanların ellerinde olduğunu kaydeden Taşdelen, “Dünya yok olup gitmeden tüketime değil üretime yönelmeli ve doğaya sunabileceğimiz her katkıyı sunabilmeliyiz” dedi.

Bir yıl önce 22 Nisan 2015 tarihinde Avrupa Komisyonu’nca yürürlüğe konan ve sürdürülebilir enerji politikalarını destekleyen Başkanlar Sözleşmesi (Covenant of Mayors)’ni imzalayan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in mesajı şöyle:

“Paris İklim Anlaşması ve bu anlaşma çerçevesinde yapılan görüşmeler, yerel yönetimlere de önemli sorumluluklar yüklüyor. Çankaya Belediyesi olarak 22 Nisan 2015’te imzaladığımız ve sera gazı salımlarımızı %25 azaltmayı taahhüt ettiğimiz Başkanlar Sözleşmesi’ni imzaladık. Suyun değerini bilerek ve yağmur suyu toplamada Avrupa’nın en tecrübeli sivil toplum kuruluşlarından birinden öğrenerek hayata geçireceğimiz Yağmur Hasadı ile Nisan 2016’da Energy Cities Ağı’na dahil olacağız. Temiz ulaşımı ilçemize yaymayı hedefleyen ve Türkiye’de öncüsü olduğumuz Avrupa Bisiklet Meydan Okuması (European Cycling Challenge) etkinliği ile yaşadığımız dünya ve çevrenin korunması için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz. Küresel iklim değişikliği konusunda Çankaya Belediyesi olarak yapılması gereken her katkıyı vermeye devam edeceğiz”

ULUSLARARASI YERYÜZÜ GÜNÜ

1969 yılında UNESCO Konferans’ında amacı Dünya’nın güzelliğini ve yaşamı kutlamak olarak belirlenen 22 Nisan Yeryüzü Günü; küresel ısınmanın bu güzelliğe ve yaşama olumsuz etkilerinin hissedilmesiyle yeni bir boyut kazanarak çevre sorunlarının ve iklim değişikliğinin dile getirildiği bir gün olarak kutlanmaya başlandı. 22 Nisan 2009’da ise Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’in çabalarıyla Birleşmiş Milletler tarafından resmi olarak “Uluslararası Yeryüzü Günü” ilan edildi.

22 Nisan’ı her senenin ötesinde bu sene anlamlı yapan ise küresel anlamda en büyük iklim anlaşması olarak kabul edilen Paris İklim Anlaşması’nın 22 Nisan’da imzaya açılacak ve belki de Yeryüzü Günü’nde Dünya için aralarında ABD ve Çin’in de olduğu 130 ülkenin imzalamasıyla görkemli bir kutlama gerçekleştirilecek. Eğer Paris İklim Anlaşması hedeflerine ulaşmada başarılı olursa devletler iklim değişikliğini 1,5 derecede sınırlandırmayı başaracaklar. Bunun için sera gazı salımlarında önemli miktarlarda azaltıma gidilecek ve temiz enerji yönünde adımlar atılacak.

Back To Top