skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara
Başkent’in Balık Sezonu Çankaya’da Açıldı

Çankaya Belediyesi, Sakarya Caddesi’nde düzenlediği balık ekmek dağıtımı etkinliğiyle başkentin balık sezonunu açtı.

Ankara Manavlar, Balıkçılar, Tavukçular, Akvaryumcular Esnaf Odası işbirliğiyle düzenlenen etkinliğe vatandaşın ilgisi büyüktü.

Çankaya Belediyesi, balık avı yasağının bitmesiyle birlikte balık tüketimini teşvik etmek amacıyla Sakarya’da bir balık ekmek dağıtımı etkinliği düzenledi. Ankara Manavlar, Balıkçılar, Tavukçular, Akvaryumcular Esnaf Odası işbirliğiyle düzenlenen balık ekmek dağıtımına ilgi büyüktü.
Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in ev sahipliği yaptığı etkinliğe CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin ve CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli de katıldı. Esnaf Odası’ndan temsilcilerin de katıldığı etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.
Sakarya Caddesi’nde düzenlenen etkinliğin hemen başında Karadeniz müzikleri eşliğinde kolbastı oynayıp horon vuran gençler ilgi topladı. Daha sonra sahneye dansın profesyonelleri olan, Çankaya Belediyesi’nin ödüllü halk oyunları ekibi HOYTUR çıktı. Karadeniz havalarıyla muazzam bir horon gösterisi sunan HOYTUR dansçıları, izleyenlerden büyük alkış aldı.

BAŞKAN TAŞDELEN BALIK DAĞITTI

Halk oyunları gösterisinden sonra balık ekmek dağıtımına geçildi. Vatandaşların Sakarya Caddesi’nin Atatürk Bulvarı girişinden itibaren oluşturduğu uzun kuyruk hızlı ve özenli dağıtım sayesinde kısa sürede eridi.

Altı stanttan eşzamanlı olarak yapılan dağıtımda ilk balıkları bizzat Başkan Taşdelen, CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin ve CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli ikram etti. Özellikle çocuklara balık ekmek dağıtan Başkan Taşdelen, onlara sohbet de ederek balık yemenin önemini anlattı.

Dağıtımdan sonra vatandaşlarla bir araya gelen ve sohbet eden Taşdelen, Çankaya Belediyesi olarak Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliğiyle balık tüketimini teşvik etmek amacıyla ulusal ölçekte örnek bir eğitim projesine imza attıklarını hatırlatarak bugünkü etkinliğin bu projenin ilk adımı olduğunu söyledi.

JAPONYA’DA 113, ANKARA’DA 2,5 KİLO

Proje ile ilgili bilgi veren Taşdelen “Okullarda öğrencilerimize ve velilerimize balık yemenin önemini anlatan seminerler düzenleyeceğiz. Japonya’da kişi başı yıllık balık tüketimi 113 kilogramı geçiyor. Bu rakam Türkiye’de 8; Ankara’da ise 2,5 kilograma kadar düşüyor. Bu kötü bir tablo. Sağlıklı nesiller için balık tüketimi olmazsa olmazlardan biri… Çankaya Belediyesi olarak bu tablonun değişmesi için özelikle ilkokullara gitmeyi planlıyoruz. Henüz temelde minik öğrencilerime balık yemenin önemini anlatacağız. Birçok eğlenceli etkinlikle öğrencilerimizi ve ailelerini bu önemli kampanyanın merkezine çekeceğiz. Bir başka amacımız da okul kantinlerinde fast food yemeklerin yerini sağlıklı yemeklerin alması. Öğrencilerimizin balığın lezzeti ve sağlığıyla daha küçük yaşlarda tanışmasını sağlamak” diye konuştu.

Back To Top