skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Belediyecilik alanında tarihi bir dönemden geçiyoruz. 25 yıla yakındır ülkemiz kentlerini yöneten bir anlayışın iflas bayrağını çektiği bir sürece hep birlikte tanıklık ediyoruz.

Tarih bizi doğrulamıştır. Hep şunu söyledik, söylemeye devam edeceğiz; “Belediyecilik sosyal demokratların, Atatürkçülerin işidir”

Kentlerimizi yönetemediler. Kentlere ihanet ettiklerini kendileri ifade ettiler. Şimdi kentlerimizi yeniden yönetmek, kentlerimize tekrardan kent kimliğini kazandırmak, tarihi kültürel dokularını korumak, kentlerimizi ekonomik, sosyal, kültürel olarak ayağa kaldırmak biz sosyal demokratların sorumluluğundadır.

Can Baba’nın dediği gibi “Hava döndü işçiden, işçiden esiyor yel” Evet hava sosyal demokratlardan yana, emekçilerden yana, halkın partisinden yana döndü. İster erken seçim ister zamanında yapılsın bu ülkenin kentlerini ranta, betona kurban etmeyenler, halkın mutluluğu ve refahı için çalışanlar yönetecek.

Biz Çankaya’da böyle bir anlayışla çalışıyoruz. 3.5 yılı bu anlayışla geride bıraktık ve her alanda rekorlar kırdık. Çankaya’da herkese ve her kesime dokunduk. Herkese yönelik hizmetler ürettik.

Kültür ve sanat alanında sadece Çağdaş sanatlar Merkezimizle hizmet veriyorduk. Göreve geldikten hemen sonra Yılmaz Güney sahnesini yıkıp yeniden yaptık.

Zülfü Livaneli Kültür Merkezini hizmete açtık ve Atatürk Kültür Merkezi’nin temelini attık önümüzdeki yıl hizmete açacağız. 500 bin sanatseveri ağırladık.

3.5 yılda ülkemizde örneği olmayan bir rekor kırdık, tam 7 kreş açtık.

3,5 yılda 4137 çocuğumuz okulöncesi eğitim verdik. Şimdi yılda 1500 çocuğumuza eğitim imkanı sunuyoruz. Mimarisiyle eğitimiyle ülkemizde örneği olmayan bir çalışmayı hayata geçirdik.

Çocuklarımızın sadece teknolojik gelişmeleri öğrenmeleri yetmez. Şairin dediği gibi biz artık türkü dinlemek değil, türkü söylemek istiyoruz. O yüzden çocuklarımızın teknolojik alandaki gelişimlerine katkı sunmak için Çocuk Teknoloji Evi açtık. 550 çocuğumuzun yararlanabileceği bir kapasiteye sahip.

11 yeni Çankaya Evi açtık. 2 Çankaya Evimizi de 2018’in ilk ayalarında açacağız. İnşaatları bitmek üzere. İddia ile söylüyorum birçok Çankaya Evimiz belediye hizmet binası kadar büyük ve kullanışlı. Bütün bu evlerimizde 25 bin vatandaşımız

hobi ve meslek edinme kurslarından yararlanabilecek. Bununla birlikte sağlık, sosyal ve kültürel alandaki etkinliklere katılabilecekler.

Bu Çankaya Evlerimizdeki oyun evlerinde bugüne kadar 2500 çocuğumuz yararlandı. Bu da ailenin banka, alışveriş gibi kısa süreli işlerini yapabilmelerine imkan sağlıyor.

Çankaya’mızda doğan ve ihtiyacı olan bütün çocuklarımızın ilk üç aylık ihtiyaçlarını biz karşılıyoruz. Bugüne kadar Hoş Geldin Bebek setimizle; 1500 bebeğe hoş geldin dedik.

Çankaya’mızda yaş almış epey yurttaşımız var. Bunun için 6 Baharevi açtık ve bugüne kadar 65 bin yaşlı vatandaşımız hem akranlarıyla bir arada oldu hem de seminer, müzik, sinema, spor gibi etkinliklerle verimli zaman geçirdi.

Pazaryerlerinin artık işlevi değişti, insanların beklentileri farklılaştı. Bu yüzden biz pazaryerelerini bir kent meydanı olarak tasarlıyoruz. Hem Pazar hem de yurttaşların etkinliklerine ev sahipliği yapacak mekanlar inşa ediyoruz. Bunun için Pazaryerlerini yıkıp yeniden, modern bir anlayışla yapıyoruz.

100.Yıl, Cebeci ve Aşıkpaşa’yı açtık. Esat ve Huzur pazaryerlerinde çalışmalarımız devam ediyor.

Çankaya’mızın en büyük ihtiyaçlarından biri yüzme havuzlarıydı.

Birlik ve Çiğdem Mahallelerinde yapımı devam eden ve Karapınar Mahallesinde 5 Aralık’ta temelini atacağımız 3 havuzu halkımızın hizmetine sunacağız.

Her yıl binlerce insanımızın nikahını kıydığımız Vedat Dalokay Nikah Salonunu kapsamlı bir biçimde yeniledik. Yeniden yaptık diyebiliriz. Yılda 10 bin çiftin nikahı kıyacağız.

Çankaya’mızın en önemli sorunların başında kaldırım ve asfalt geliyordu. Gece gündüz demeden çalıştık ve 640 bin ton asfalt serdik.

516 bin 242 metrekare renkli asfalt kaldırım yaptık. Dünyada büyük kentlerde hep asfalt kaldırım tercih edilir ve bunlar çoğunlukla da renksizdir. Biz Çankaya’da renkli kaldırım dönemini başlattık.

80 bin 600 metrekare merdivenli yol; yüksek eğimli 333 sokakta merdiven yaptık.

Çankaya’nın yenilenmeye, değişime ihtiyacı vardı. Çok büyük bir değişim hamlesi başlattık.

180 devlet okulumuzu yeniledik. 60 bine yakın öğrencimiz yenilenen okullarında mutlulukla eğitim hayatını sürdürüyor. Aynı zamanda 172 okulumuzu periyodik olarak temizliyoruz.

75 taksi durağı yeniledik. 1000’e yakın taksici esnafımıza dokunduk.

70 muhtarlık binamızı yeniledik, bütün muhtarlarımıza bilgisayar dağıttık.

89 ibadethanede tadilat yaptık. 286 ibadethanenin periyodik temizliğini yapıyoruz.

54 yeni park yaptık, 96 parkta yenileme yaptık. 480 bin metrekare park ve yeşil alan kazandırdık.

5 biyolojik gölet yaptık.

Kent Tarım Hobi Evi; 2 bin 400 metrekarelik alanda 1000 kişiye uygulamalı tarım eğitimi verdik.

Kendi üretimimizi yapıyoruz. 4,5 milyon adet çiçek ürettik.

Barcelona tipi yeni sistem 1640 adet çöp konteyneri yerleştirdik. Günde 1350 ton atık topluyoruz.

13 bin 741 adet geri dönüşüm kutusu, 740 adet geri dönüşüm konteynerle 103 bin ton kadar atık ambalaj topladık.

2 bin 464 atık yağ toplama noktası ile 1 milyon 900 bin litre atık yağı geri dönüşüme kazandırdık.

Kağıt toplayıcılarını güvenceli iş imkanı sağladık, Türkiye’de ilk. Sigortalı çalışıyorlar.

20 bin kişiye Amasra, Konya, Kapadokya ve Konya gezileri düzenledik.

35 bin Çankayalıyı açık hava sinemasında buluşturduk.

50 bin Çankayalıya Sağlık kart dağıttık.

120 bin yurttaşımıza ücretsiz birinci basamak sağlık hizmeti verdik.

625 çifte aile terapisi, 1155 çocuğa psikolojik danışmanlık hizmeti verdik.

2000 haneye Halk Kart projemizi başlattık; şu an 260 haneye vermiş bulunuyoruz. Bununla aslında partimizin Aile Sigortası projesini de yaşama geçirmiş olduk.

380 bin adet kitabı, 50 bin kırtasiye malzemesini çocuklara dağıttık.

2800 çocuğa yaz spor okulu

585 bin Çankayalıyla iftar sofralarımızda buluştuk.

100 bin kişiyle aşuremizi paylaştık.

Yaklaşık 50 bin vatandaşımıza gıda ve eşya desteğinde bulunduk.

251 üniversite öğrencisine burs veriyoruz.

3000 öğrenciye ev eşyası desteği verdik.

Parklarımızda ve belediyemiz çevresinde olmak üzere 6 noktada ücretsiz internet hizmetinden yaklaşık 60 bin kişiyi yararlandırdık.

375 vatandaşımızı tapusuna kavuşturduk.

1500 adet ceviz fidanı, 441 küçükbaş hayvan dağıttık.

100 bini aşkın sokak hayvanının tedavisini, kısırlaştırmasını ve aşılamasını yaptık.

KOSGEB ve İŞKUR işbirliği ile yüzlerce kişinin istihdamını ve 35 kişinin kendi işini kurmasını sağladık

Bütün bu rakamlardan görüleceği üzere Çankaya’nın en büyük yatırım programını hayata geçirdik.

Türkiye’de rantın en yüksek olduğu ilçede en değerli arsalarımızı ranta, talana kurban etmedik. Bu arsalarımıza AVM yapmadık; kreş yaptık, park yaptık, Çankaya Evi yaptık yani halkın hizmetine sunduk.

Bütün bu hizmetleri üreten emekçi arkadaşlarımız için en iyi toplu sözleşmeyi imzaladık. En düşün çalışanımızın maaşını 2100 liraya çıkardık. Çalışma arkadaşlarıma en iyi koşulları sağlamak için elimizden geleni yaptık.

Biz bu ülkede kent anlayışını değiştireceğiz. Biz bu ülkede halkın iktidarını kurmak için kararlılıkla yürümeye devam edeceğiz.

Back To Top