skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Çankaya Belediyesinin 17 Temmuz’da başlattığı ve yoğun istek üzerine Ağustos ayında da sürdürdüğü Açık Hava Sinema Etkinlikleri, 30 binden fazla Çankayalıya ulaştı.

“Tıpkı Eski Günlerdeki Gibi” sloganıyla mahallelerde kurulan açık hava sinemalarına aileleri ve sevdikleriyle gelen Çankayalılara, patlamış mısır da ikram edildi.

Sezonun son gösterimi Mürsel Uluç Mahallesi İlker Pazaryeri’nde binden fazla Çankayalının katılımıyla gerçekleştirildi.

Uzun zamandır ‘geçmişte kalan hoş bir anı, nostaljik bir tat’ sayılan açık hava sinemaları, Çankaya Belediyesinin “Tıpkı Eski Günlerdeki Gibi” etkinliğiyle yeniden canlandı. Temmuz ortasından başlayarak Ağustos sonuna kadar ilçenin 15 farklı noktasında düzenlenen film gösterimleri Çankayalıların büyük ilgisine mazhar oldu.

Mandıra Filozofu lakabıyla tanınan Müfit Can Saçıntı’nın “Yaşamak Güzel Şey” ve Yılmaz Erdoğan imzalı “Ekşi Elmalar” filmlerinin perdeye yansıdığı açık hava sinema etkinlikleri sadece nostaljik bir tadı genç kuşaklara tecrübe ettirmekle kalmadı, aynı mahallede yaşayan komşuların birlikte keyifli bir şeyler yapabilme, bir anı paylaşabilme ihtiyacına da derman olarak dayanışma duygusunu canlandırdı.

Temmuz ayında 100. Yıl, Karapınar, Türközü, Seyran, Çayyolu, Dikmen, Çukurambar ve Ahlatlıbel dâhil olmak üzere 8; Ağustos ayında ise Cebeci, İncesu, Öveçler, Dikmen, Ayrancı, Yaşamkent, Yıldız ve Bahçelievler semtlerinde düzenlenen film gösterimlerine 30 binden fazla Çankayalı katıldı. Sezonun son gösterimi Mürsel Uluç Mahallesi İlker Pazaryeri’nde binden fazla Çankayalının katılımıyla gerçekleştirildi. Aileleri ve sevdikleriyle İlker Pazaryeri’ni dolduran Mürsel Uluç Mahallesi sakinleri, ikram edilen patlamış mısır eşliğinde film izlemenin keyfini yaşadı.

YOĞUN İSTEK ÜZERİNE DEVAMI GELDİ

Film gösterimlerinin ilk planlamasını Temmuz ayı için yapan Çankaya Belediyesi, gerek sosyal medya gerek Çankaya Evleri aracılığıyla kendisine ulaşan ve çok yoğun biçimde etkinliğin devamını talep eden Çankayalıları hayal kırıklığına uğratmayarak, film gösterimlerini Ağustos ayı için de yeni lokasyonlara taşıdı. Patlamış mısır ikramının da yapıldığı gösterimlere Ankara’nın farklı ilçelerinden dahi birçok yurttaş, aileleri ve sevdikleriyle birlikte geldi.

TAŞDELEN: ÖZLEDİĞİMİZ BİR TABLOYDU, BİRLİKTE GÜLDÜK BİRLİKTE AĞLADIK

Açık hava film gösterimlerinin, nostalji duygusuna hitap ettiği kadar aynı mahallede yaşayan ancak günlük hayatın koşuşturması ve sorunları içerisinde komşuluk ilişkilerine yeterli zamanı ayıramayan insanlara bu duyguyu yeniden tattırdığı için sevildiğini söyleyen Taşdelen, “Gösterimlerde sohbet etme fırsatı bulduğum Çankayalılar bana akşam birkaç saatliğine de olsa komşularıyla ve aileleriyle birlikte vakit geçirebildikleri için mutlu olduklarını söylediler. Belli ki toplum olarak, içinden geçtiğimiz bu sıkıntılı, bizleri ayrışma noktasına getiren bu dönemde bir şeyleri birlikte yapma ihtiyacını hissediyorduk. Açıkhava film gösterimleri de buna ufak bir çare oldu. Toplum olarak özlediğimiz tablolar vardı, bunlardan biri de buydu. Birlikte güldük, birlikte ağladık ve birbirimize yakın olduğumuzu sadece bir film vasıtasıyla hissettik. Bu açıdan bizim için de önemliydi” dedi.

Back To Top