skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara
Biyolojik Gölet Üniversitede Ders Konusu

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in göreve geldiği günden beri yaşama geçirdiği ilk ve örnek projelerden biri olan “Biyolojik Gölet” Ankara Üniversitesi’nde ders konusu oldu.

Çankaya Belediyesi, rutin belediyecilik hizmetlerinin bir adım önüne geçerek toplum yararına farklı projelerle öncü olma özelliğini sürdürüyor. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen tarafından Çankaya’ya kazandırılan renkli desenli asfalt kaldırım, Kent Tarım Hobi Evi ve Mahalle Bostanı, yeni sistem çöp konteyneri, Çankaya’nın Filizleri gibi örnek projeler, toplumun değişik alanlarında dikkat çekerken kendi kendini temizleyen doğal bir göl olma özelliği bulunan “Biyolojik Gölet” de üniversitede ders konusu oldu.

TOPRAK VE SU KORUMA DERSİNDE SUNUM YAPILDI

Çankaya Belediyesi’nin bir ilk olarak Ankara’ya kazandırdığı Biyolojik Gölet, Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günay Erpul tarafından verilen Toprak ve Su Koruma dersi kapsamında ele alındı. Derste, yüksek lisans öğrencisi Gökhan Akyol tarafından “Sağlıklı Kentler Birliği 2015 Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Ödülleri”nde jüri özel ödülünü kazanmış olan Çankaya’nın Biyolojik Göletleri konusunda sunum gerçekleştirildi.

BÜYÜK BEĞENİ KAZANDI

Sunumda, biyolojik göletlerin, ekolojik dengeye, kent yaşamındaki estetik rolüne ve ekosisteme yaptığı katkılar anlatıldı. İçerisindeki bitkiler ve diğer canlılarla daha büyük alanlarda uygulanmasının öneminin vurgulandığı sunumda, projenin doğaya ve insana katkısının devam etmesi gerektiğinin altı çizildi.

Çankaya Belediyesi’nin uygulamasının öncesinde biyolojik göletler hakkında bilgilerinin olmadığını belirten yüksek lisans öğrencilerinden, proje için olumlu tepkiler geldi. Prof. Dr. Erpul’un, yer altı sularının toprak üzerine çıkarılarak biyolojik gölet mantığıyla Eskişehir’deki Porsuk Çayı’na benzer şekilde Ankara’ya kazandırılması ise en dikkat çeken öneri oldu.

Çankaya Belediyesi’nce Ahlatlıbel Sosyal Tesisleri, Çansera Kent Bahçesi ve Yaşar Kemal Parkı’nda uygulanan biyolojik göletlerin daha fazla yaygınlaştırılması gerektiği belirtildi.

Back To Top