skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Çankaya Belediyesinin eğitilebilir zihinsel engelli bireylerin sosyal yaşama katılması için tam destek verdiği Ç’engel Atölye harıl harıl çalışıyor. Bir yandan okuma yazma öğrenen gençler, bir yandan yaptıkları dekoratif objeleri sergileyecek ve satışa çıkaracak olmanın heyecanı içinde.

Çankaya Belediyesinin eğitilebilir zihinsel engelli bireylerin sosyal yaşama aktif katılımını sağlamak üzere tam destek verdiği Ç’engel Atölye, şu günlerde hummalı bir çalışma içerisinde. Küçük atölyelerinde büyük mucizeler yaratan kursiyerler, okuma yazma öğrenmelerinin yanı sıra taş boyamadan, yağlı boya resme, keçe çalışmalarından yastık kılıfına kadar çeşitli üretimlerde bulunuyor.

Çalışmalarının atölye duvarlarının yanı sıra özel günlerde, Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde sergilenmesinden ve satışa sunulmasından büyük mutluluk duyan kursiyerler, aldıkları ritim dersleriyle minik konserler de veriyor.

“BİZE KAVONOZ GETİRİR MİSİNİZ?”

Heyecanlarını paylaşmak isteyen herkesi atölyelerine davet eden kursiyerler, ziyaretçilerin evde kullanmadıkları kavanoz, pet şişe, kutu gibi eşyaları da kendilerine getirebileceklerini söylüyor.

Hepsinin ortak cümlesi ise: “Biz onları boyarız ki!”

“HAYATA KATILIYORLAR”

El sanatları eğitmenleri Serap Arslan, zihinsel engelli bireylerin başkalarıyla iletişimde olmalarının çok önemli olduğunu belirterek, “Evde tek başlarına kapalı kalmamaları, burada arkadaşlarıyla zaman geçirmeleri, basit de olsa onlara büyük zevkler veren eşyalar üretmeleri hayatın içinde olmalarını sağlıyor. Şu an taş boyama ile ayna çerçeveleri yapan kursiyerlerimizle el becerileri arttıkça daha ince işlere geçeceğiz” diye konuştu.

Çankaya Belediyesinin Maltepe Yerleşkesi’nde yer tahsis etmesinin yanı sıra elektrik ve su giderlerini de karşıladığı atölyede 30 kursiyer bulunuyor. Sosyal Yaşamı Güçlendirme Derneği ile ortak yürütülen proje kapsamında, kursiyerlerin sosyalleşmelerine, sinemaya, tiyatroya giderek, piknik yaparak da katkı sağlanıyor.

Back To Top