skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Çankaya Belediyesi ağaçlandırma çalışmalarına devam ediyor. İlçedeki okulların da destek verdiği çalışmalarda boş ve ağaçlandırmaya uygun araziler fidanların yeni yaşam alanı oluyor.

Belediye, Sokullu Mehmet Paşa Anadolu Lisesi ile Doğa Koleji Ortaokulu öğrencileri ile birlikte 245 çam fidanı dikti.

Yeşil alan ve park zengini Çankaya Belediyesi, ağaçlandırma çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Farklı okullardan gelen öğrencilerin de destek verdiği çalışmalarla birçok alan adeta küçük bir koruluğa dönüştürülüyor.

Çiğdem, Yaşamkent, Ümitköy ve Ahlatlıbel gibi farklı mahallelerde Çankaya Belediyesi’nce belirlenen ağaçlandırma alanlarına dikilen fidanların sulama ve bakımlarını da Belediye işçileri gerçekleştiriyor. Eğitim kurumlarından ağaçlandırma konusunda gelen talepleri de destekleyen Çankaya Belediyesi, fidan vermenin yanı sıra dikimin yapılacağı alanı da belirliyor.

ALPER TAŞDELEN: “DOĞA KENDİSİNDEN ALINANI FAZLASIYLA GERİ ALIR”

Ağaç dikmenin doğaya ve dolayısıyla nefes alınabilecek bir geleceğe yatırım olduğunu ifade eden Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, belediye olarak her toprak parçasını yeşil alan, park ve ağaçlandırma alanı olarak değerlendirdiklerini söyledi. Sağlıklı bir gelecek için doğaya sahip çıkılmasının insani bir görev olduğunu da sözlerine ekleyen Taşdelen, “İnsan nefes alabildiği sürece dünya dönmeye devam eder. Biz nefes alabileceğimiz alanlar yaratmazsak, doğanın bize verdiğini fazlasıyla vermezsek gelecekte tüm insanlık olarak büyük sıkıntılar yaşarız. Görüyoruz ki, doğa kendisinden alınanı felaketlerle daha fazlasıyla geri alıyor. Ağaç dikmek hem toprağımızı korur hem de temiz hava solumamızı sağlar. Biz de çocuklarımızın erken yaşta bu bilince ulaşması için elimizden geleni yapmak zorundayız” diye konuştu.

FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

Fidan dikme etkinliği son olarak Ahlatlıbel Mahallesi’nde düzenlendi. Sokullu Mehmet Paşa Anadolu Lisesi ile Doğa Koleji Ortaokulu’ndan yaklaşık iki yüz öğrencinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte 245 adet çam fidanı toprakla buluştu. Öğrencilerin elleriyle can bulan fidanların dikimi sırasında Çankaya Belediyesinin emekçileri de çocukları bilgilendirerek dikimin nasıl yapılacağı konusunda yol gösterdi. Genç öğrencilerin isimlerinin yazılı olduğu küçük birer plakanın da fidanların üzerine yerleştirildiği etkinlikte, çocuklar toprakla uğraşmanın keyfini yaşadı.

Back To Top