skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Yurttaşların yararına hayata geçirdiği projeleriyle tanınan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ‘Neoliberal yalanları söyleyenler ve sağcılar değil, toplumcular, devrimciler halkın yararını esas alır’ diyor

ANIL KARACA

“Çok çalışmak, halkın yararına projeler yapmak devrimciliktir. Biz Çankaya’daki en değerli arsalarımıza rezidanslar, AVM’ler değil, kültür merkezleri, yüzme havuzları, kreşler, parklar yapıyoruz. Halka ait olanı yine halkın hizmetine sunuyoruz” diyen Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, çalışmalarını ve projelerini BirGün’e anlattı.

»AKP’nin içinden koptuğu geleneğin asıl başarıyı yerel yönetimlerle kazandığı ve oradan yükseldiği söylenir. Sizce CHP’li belediyelerin de böyle bir fark yaratma şansı var mı?

Türkiye’de 30 yıldır söylenen bir neoliberal yalan var. Bir yalanı çok tekrarlarsan herkes inanmaya başlar denir ya, zamanla solcular bile bu yalana inanmaya başladı. Bu yalana göre sol iki taşı üst üste koyamaz, sağ ise proje yapar, çalışır vs…

Bu bir yalan, bu bir saçmalık. CHP’li belediyeler bu tezi çürütecek en büyük kanıt. Biz yan gelip yatmıyoruz, gece gündüz çalışıyoruz. Arkamızda devlet ya da Büyükşehir desteği yok. Yine de en iyi belediyeler hep CHP’den çıkıyor. CHP’li belediyelerin çoğunluğu en zor şartlar altında mucizevi başarılara imza atıyorlar. Çünkü belediyecilik bizim işimiz.

Bizim köklü bir belediyecilik geçmişimiz var. Örnek alacağımız çok insan var. Ben kendime Vedat Dalokay’ı, Ali Dinçer’i, İhsan Alyanak’ı, Aytekin Kotil’i, Ahmet Piriştina’yı, Yılmaz Büyükerşen’i ve Terzi Fikri’yi örnek alıyorum. Çankaya’daki en değerli arsalarımıza rezidanslar, AVM’ler değil, kültür merkezleri, yüzme havuzları, kreşler, parklar yapıyoruz. Halka ait olanı yine halkın hizmetine sunuyoruz.

»Geride kalan dört yılın muhasebesini nasıl yaparsınız?

Kabul edelim ki CHP Çankaya’da kimi aday gösterse seçilecekti. Bu görev için bana güvenen Genel Başkan’ımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na, partime ve Çankaya halkına teşekkür ediyorum. Ancak mesele aday olmak ya da aday yapılmak değil, önemli olan başarılı olmak, fark yaratmak ve kalıcı eser bırakmak.

Bana yetki verilen Çankaya ilçesinde bir milyon kişi yaşıyor, gündüz nüfusu üç milyonu buluyor. Ve ne yazık ki komşularımızın içinde yoksullar, yoksunlar, muhtaçlar, göçmenler var. Ne kadar çok çalışırsak, o kadar çok kişiye hizmet götürürüz.

Bir anneye, bir hastaya, bir engelliye, evinde yakacak odunu kömürü olmayan bir babaya, sokaklara düşmüş bir çocuğa, ilçemizin tüm insanlarına ulaşmak boynumuzun borcu. Hep söylerim; çünkü mutluluk bu gök kubbe altında soluk alma şansına erişmiş herkesin, hepimizin hakkı.

»Toplumcu belediyecilik sizin için ne anlama geliyor?

Çankaya’daki yoksulların sorunlarını toplumcu belediyeciliğin verdiği imkânlarla çözdüğüm zaman mutlu olurum. Devrimci Gençlik Köprüsü’nü hatırlarsınız, 68’li gençler, el birliğiyle Zap Suyu’na köprü yaparak ülkenin Doğusu’yla Batı’sı arasındaki eşitsizliğe dikkat çekmişlerdi. Hayalleri, idealleri vardı. Ben de ilçemdeki eşitsizlikleri giderdikçe mutlu olurum.

Ankara bu ulusun bağımsızlığı ve birliği adına kutsal sayılacak bir kent. Biz Batı emperyalizmini ilk kez yenmiş ve tüm mazlum milletlere örnek olmuş bir ülkeyiz. Ve Atatürk bu büyük savaşın merkez üssünü Çankaya’da kurmuş. İstanbul’dan, İzmir’den memleketin dört köşesinde okumuş aydın insanlar, birer birer bu bozkıra gelip bir ütopyaya sahip çıkmışlar.

İlçemizin en mutsuz insanı her kimse, onun da yüzü gülene kadar bize tatil yok. Sadece insanların değil, sokaktaki köpeklerin, kedilerin, gökte uçan kuşların bile mutluluğu bizim için önemli.

Eğer gösteriş yapmadan özveriyle çalışırsanız bu halk sizi bağrına basar. Referandumda Ankara %51 hayır dediyse, bunda en önemli pay Çankaya’da rekor katılımla %80’lere varan hayır oyu çıkmasıydı. Bu sonuçta benim ve ekip arkadaşlarımın bir parça payı olmuşsa, işte benim için mutluluk budur. Önümüzdeki seçimde çıkacak sonuç da hepimiz için mutluluk olsun diye çalışıyoruz.

»Sık sık rekor kırdık söylemini kullandınız. Bunu hangi hizmetlerinize dayanarak söylüyorsunuz?

Çankaya tarihinin en büyük yatırım programını hayata geçirdik. 2014 yılından bu yana 7 kreş, 4 kültür merkezi, 5 pazaryeri, 14 Çankaya Evi, 6 Baharevi, Buz Pateni Salonu, Çocuk Teknoloji Evi, 3 yüzme havuzu, 420 kişilik öğrenci yurdu ve 55 yeni park gibi çok sayıda eseri Çankaya’ya kazandırdık. Bütün bunları yaparken bir kuruş borç almadık, kredi kullanmadık.

Geride bıraktığımız kasım ayında göreve geldiğim günden bugüne kadar yaptıklarımızı ‘Mazbatadan Bugüne Yüz Güldüren 100 Rekor’ başlığıyla Çankayalılarla paylaştık. 100 rekorumuz var, bu sürenin sonuna kadar artacak da. Hiçbir şeyi rekor olsun diye yapmıyoruz tabii bu arada. Mesela Çankaya’da kültür-sanat alanında rekor kırayım diye yola çıkılmaz ama “sanatsevere dokunayım burası başkentin kültür ve sanat merkezi” dediğinizde rekor kaçınılmaz oluyor.

»Kültür sanat konusunda konuda projeleriniz var mı?

Yapımı devam eden Atatürk Kültür Merkezi, Başkent Ankara’da bir ilk olacak. Uluslararası standartlarda projelendirdik. Dünyanın her ülkesinden tiyatro ve konserler başta olmak üzere kültür-sanat etkinliklerine ev sahipliği yapabilecek büyüklükte inşa ediyoruz. Akustik özellikleri ön planda tuttuğumuz 1000 ve 500 kişilik salonları, seyirci ve sanatçıların tüm ihtiyaçlarına göre tasarladık. Atatürk Kültür Merkezi aynı zamanda Türkiye’nin en modern kültür merkezi olacak. Zülfü Livaneli Kültür Merkezimiz 2017’de açıldı. Yılmaz Güney Sahnesi’ni de sanatçının adına yakışır bir mimariyle yeniden yaptık. Tarihi Mülkiyeliler Birliği Binasını aslına uygun yeniden yapıyoruz.

»Okula başlamış çocuklar için ne gibi olanaklarınız var?

Bu dönem eğitim alanında yapılan en önemli projelerimizden biri ‘Çankaya Çocuk Kitapları Serisi’ oldu. Sadece Çankaya’da değil Türkiye’nin en ücra köyleri dahil 400 bin adet kitabı çocuklara ulaştırdık. 50 bin adet kırtasiye seti dağıttık bugüne kadar. Yeter ki çocuklarımız hiçbir şeyin eksikliğini hissetmeden okusun.

»Eğitim alanında başka projeleriniz var mı?

Her yaştan Çankayalının hobi, meslek edinme ve kişisel gelişim kurslarından ücretsiz yararlanabildiği Çankaya Evlerimiz var. Mazbatadan bugüne 14 yeni Çankaya Evi inşa ettik. Ben buraları 21. Yüzyılın halk evleri olarak tanımlıyorum. Bu yıl Çankaya Evlerimizden 26 bin vatandaşımız yararlandı. Çankaya Evlerimizde yaz programları da düzenleyeceğiz.

»Burası önemli, halkın sosyalleşmesi sizin için neden bu kadar önemli?

Çünkü kamusal alan önemli, insanların ev dışında bir araya gelip etkileşim içinde olması önemli. Evde televizyon ekranı karşısında bir ömür geçmemeli. Çankaya evde televizyon yahut internet başında ömür geçiren mutsuz insanların kenti olmamalı. Bunun için belediyelerin üzerine düşen çok şey var. Yıldızevler Mahallesi’nde içinde düğün, nişan, yemekli toplantılar yapılabilecek 1000 kişilik salonu, 400 kişilik nikah salonu bulunan Zübeyde Hanım Sosyal Tesisi’nin inşaatını tamamlamış durumdayız.

»Çankaya’daki gençlerin büyük bölümü spor yatırımlarınızdan bahsediyor…

Ülkemiz genç. Her zaman genç kalmanın yolu da spordan geçiyor. Spor sahaları eskiden de yapılırdı ama genellikle ilk hafta vandalizm kurbanı olur, bir daha da aylarca öyle kalırdı. Şimdi diyoruz ki, telefonunla fotoğraf çek anında müdahale edelim. Yeni basketbol, futbol sahaları yaptık ve bunları hep bakımlı tutuyoruz. Çankaya’ya Avrupa standartlarında üç yeni havuz kazandırıyoruz. Ayrıca pazaryerlerimiz aynı zamanda birer kent meydanı oluyor. İlk olarak 100. Yıl Pazar yerimizi ardından Esat Pazaryerini bu anlayışla yeniden yaptık. Haftanın her günü spor, sosyal ve kültürel etkinliklerde de kullanılabilecek pazaryerleri Dikmen Öveçler bölgesine de yapılıyor. Pazaryerlerimiz, pazar kurulmadığı günlerde bir sosyalleşme alanı oluyor. Her yaştan insanımız kendilerine en yakın yerlerde spor yapabilsin diye pazaryerlerimize de spor ve yürüyüş alanı yapıyoruz.
***
Sosyal Belediyecilik

»Kreşlerinize noter huzurunda çekilişle öğrenci kabul ettiğinizi söylediniz, bu yoğun ilgiyi neye bağlıyorsunuz?

Okul öncesi eğitim önemli ve buna herkesin ulaşabilir olması lazım. Kreşlerimizde kaliteli eğitim ilk önceliğimiz ve bu hizmeti çok düşük bir ücretle veriyoruz. Çankaya’da böyle bir açık olduğunu göreve gelir gelmez fark ettik ve 7 yeni kreş hizmete açtık. Herkes çok memnun. O yüzden yoğun talep var. Bu yoğun talebi en adil şekilde karşılamak için ve kimse “torpil”i aklından bile geçirmesin diye noter huzurunda kura çekiyoruz.

»Yoksul yurttaşlara ilişkin neler yapıyorsunuz?

Biz toplumcu bir belediyeyiz. Yoksulluğa bir klişe gibi bakmamak lazım. Çankaya’da da çok yoksul var. Bir apartmanda kirayla yaşayıp, doğalgazı açmadan kışı soğukta geçiren yoksul aileler var. Bu insanları sadaka düzenine teslim etmemek için belediyelere çok şey düşüyor. Atatürk Cumhuriyetimizi kimsesizlerin kimsesi olarak tanımlıyordu. Biz de Cumhuriyetimiz gibi kimsesizlerin kimsesi olmak için çalışıyoruz. İhtiyaç sahibi vatandaşlar için nakdi destek sağlayan 2000 aileyi kapsayacak Halk Kart, özel sağlık kuruluşlarında yüzde 50’ye varan indirim sağlayan Sağlık Kart ve yabancı dil eğitiminde yüzde 60’a varan indirim sağlayan Yabancı Dil Protokolü projelerini vatandaşla buluşturduk.

Back To Top