skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Referandumda ilçesinden yüzde 80 ‘hayır’ çıktığına dikkat çeken Alper Taşdelen , “Kritik bir süreçteyiz. Her CHP’li belediye yıldız olmalı” diyor.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, başkan seçildiği günden bu yana yoğun bir çalışma içinde. Çankaya’nın sokaklarına yaptığı “yeşil kaldırımlar”, kültür ve kongre salonları, sosyal tesisleri, kreşler, parklar ile başkentin en büyük ilçesinin çehresi değişti. “Anıtkabir’i okşayan rüzgârların dolaştığı bir ilçede belediyecilik yapıyorum” diyen Taşdelen, Ata’ya layık olmanın yolunun “laf değil, gece gündüz çalışmaktan” geçtiğine vurgu yaparken, belediyecilik anlayışının sloganı haline gelen “kalp kırmadık, rekor kırdık” sözleriyle çalışmalarını özetliyor. Çankaya’nın 16 Nisan referandumundaki rolüne dikkat çeken Taşdelen, “Ankara yüzde 51 hayır dediyse, bunda en önemli pay Çankaya’da rekor katılımla yüzde 80’lere varan hayır oyu çıkmasaydı. Bu sonuçta benim ve ekip arkadaşlarımın bir parça payı olmuşsa, işte benim için mutluluk budur” diyor.

Taşdelen, belediyecilik anlayışı, hedeflerini Cumhuriyet’e anlatı:

Başarının sırrı: İyilikle, güzellikle ve çok çalışarak. Bu nedenle “kalp kırmadık, rekor kırdık” diyoruz. Mazbatayı aldığımız günden beri yaklaşık dört yıl geçti ve bu sürede yüzden fazla konuda hizmet rekoru kırdık. Bu görev için bana güvenen Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu’na, partime ve Çankaya halkına teşekkür ediyorum ama kabul edilmesi gerekir ki, CHP Çankaya’da kimi aday gösterse seçilecekti. Ancak mesele aday olmak, ya da aday yapılmak değil, önemli olan başarılı olmak, fark yaratmak ve kalıcı eser bırakmaktır. Bana göre kazanılması garanti olan il ve ilçelerde görev alanlar çok büyük bir sorumluluk altına girmeli. Bu sorumluluğu kaldıramayacak kişilere hiç şans verilmemeli, verilmişse de ikinci dönem gözünün yaşına bakılmamalı. Belediye başkanlarının tamamına anketlerle, çan eğrisi gibi yöntemlerle performans ölçümü yapılmalı.

Ülkemiz çok ciddi bir süreçten geçiyor. Böyle bir dönemde tüm CHP’li belediyeler birer yıldız olmalı diye düşünüyorum. Bu konuda benim gibi düşünen arkadaşlarımızla gece gündüz çalışıp, kimsenin kalbini kırmadan, herkesin gönlünü kazanmaya ve halka hizmette rekorlar kırmaya çabalıyoruz.

Mutluyum çünkü: Bana oy veren, vermeyen tüm Çankayalıların takdirini, hayır duasını alırsam o zaman mutlu olurum. Yolda vatandaşlarla konuşuyorum: “Allah senden razı olsun Alper evladım” diyen teyzeler, “Alper Abi basket sahamız için teşekkürler” diyen gençler, “Sayenizde çocuklarımız sıcak bir yuvada kaliteli eğitim alıyor” diyen anneler gördükçe, belli etmiyorum ama mutluluktan gözlerim yaşarıyor. Ankara bu ulusun bağımsızlığı ve birliği adına kutsal sayılacak bir kent. Biz batı emperyalizmini ilk kez yenmiş ve tüm mazlum milletlere örnek olmuş bir ülkeyiz. Ve Ata’mız bu büyük savaşın merkez üssünü Çankaya’da kurmuş. İstanbul’da, İzmir’de memleketin dört köşesinde okumuş aydın insanlar, birer birer bu bozkıra gelip bir ütopyaya sahip çıkmışlar.

Hayır’daki rol: Türk milletinin terazisi mükemmeldir. Eğer gösteriş yapmadan özveriyle çalışırsanız bu halk sizi bağrına basar. Referandumda Ankara yüzde 51 hayır dediyse, bunda en önemli pay Çankaya’da rekor katılımla yüzde 80’lere varan hayır oyu çıkmasaydı. Bu sonuçta benim ve ekip arkadaşlarımın bir parça payı olmuşsa, işte benim için mutluluk budur.

Çankaya neler kazandı?: Çankaya tarihinin en büyük yatırım programını hayata geçirdik. 2014 yılından bu yana 7 kreş, 3 kültür merkezi, 3 pazaryeri, 13 Çankaya Evi, 6 Baharevi, Buz Pateni Salonu, Çocuk Teknoloji Evi, öğrenci yurdu ve 54 yeni park gibi çok sayıda eseri Çankaya’ya kazandırdık. Geçen sene 35 bin vatandaşımıza yazlık sinema keyfi yaşattık, bunu bu yıl da yapmaya devam edeceğiz. Bunları sadece rakam olsun diye söylemiyorum. Daha onlarca rakam da sayabilirim ama hepsinin tek bir ortak yönü var. Her bir eseri, içinde mutluluk üretilsin diye yapıyoruz. Ayrıca bütün bunları yaparken bir kuruş borç almadık, kredi kullanmadık. Büyük küçük her ilçenin çeşitli imkânları vardır, elbette büyük ilçelerin daha fazla imkânı vardır ama onların da hizmet götürmek zorunda olduğu nüfus yoğundur. Yeter ki felsefeniz ve önceliğiniz halka hizmet olsun. Çankaya’nın en değerli arsalarını halkın hizmetine sunduk biz. Bunun sözünü göreve gelirken vermiştim. Geçen 4 yıl içinde bu sözü tutmuş olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Çankaya rekorları: Geride bıraktığımız kasım ayında göreve geldiğim günden bugüne kadar yaptıklarımızı ‘Mazbatadan Bugüne Yüz Güldüren 100 Rekor’ başlığıyla Çankayalılarla paylaştık. 100 rekorumuz var, bu sürenin sonuna kadar artacak da. Hiçbir şeyi rekor olsun diye yapmıyoruz tabii bu arada. Mesela Çankaya’da kültür-sanat alanında rekor kırayım diye yola çıkılmaz ama “sanatsevere dokunayım, burası başkentin kültür ve sanat merkezi” dediğinizde rekor kaçınılmaz oluyor.

Çankaya evleri: Her yaştan Çankayalının hobi, meslek edinme ve kişisel gelişim kurslarından ücretsiz yararlanabildiği Çankaya Evlerimiz var. Mazbatadan bugüne 11 yeni Çankaya Evi inşa ettik. Yakında 13 yeni evimiz olacak. Ben buraları 21. Yüzyılın halk evleri olarak tanımlıyorum. Şu anda Çankaya Evlerimizde 20 binin üzerinde kursiyerimiz var.

Sosyal projeler: Evde televizyon ekranı karşısında bir ömür geçmemeli. Çankaya evde televizyon yahut internet başında ömür geçiren mutsuz insanların kenti olmamalı. Bunun için belediyelerin üzerine düşen çok şey var. Yıldızevler Mahallesi’nde içinde düğün, nişan, yemekli toplantılar yapılabilecek 1000 kişilik salonu, 400 kişilik nikâh salonu bulunan dev bir sosyal tesis inşa ediyoruz örneğin.

Yeşil Çankaya: 4 yılda yaklaşık yarım milyon metrekare yeşil alan kazandırdık kentimize. 54 yeni park açtık. 96 parkımızı tepeden tırnağa yeniledik. 2018’de 11 parkı daha Çankaya’ya kazandıracağız.

Herkes yüzecek: Ülkemiz genç. Her zaman genç kalmanın yolu da spordan geçiyor. Spor sahaları eskiden de yapılırdı ama genellikle ilk hafta vandalizm kurbanı olur, bir daha da aylarca öyle kalırdı. Şimdi diyoruz ki, telefonunla fotoğraf çek, anında müdahale edelim. Yeni basket, futbol sahaları yaptık ve bunları hep bakımlı tutuyoruz. Çankaya’ya Avrupa standartlarında üç yeni havuz kazandırıyoruz. Biri Birlik Mahallesinde olacak. Diğerleri ise Çiğdem Mahallesi ve Dikmen bölgesinde. Mart ayının ilk haftasında Oran Buz Pateni Salonu’nun temelini attık. Buz hokeyine de uygun çok emek verdiğimiz bir proje. Bittiğinde Ankara’nın en güzeli olacak ve sadece Çankaya’ya değil tüm Ankara’ya hizmet verecek. 1 Eylül’de hizmete açıyoruz. Ayrıca pazaryerlerimiz aynı zamanda birer kent meydanı oluyor. 100. Yıl pazaryerimizi bu anlayışla yeniden yaptık. Haftanın her günü spor, sosyal ve kültürel etkinliklerde de kullanılabilecek pazaryerleri Esat ve Öveçler bölgesine de yapılıyor. Pazaryerlerimiz, pazar kurulmadığı günlerde bir sosyalleşme alanı oluyor. Her yaştan insanımız kendilerine en yakın yerlerde spor yapabilsin diye pazaryerlerimize de spor ve yürüyüş alanı yapıyoruz.

Zengin diye bilinir ama…: Çankaya’da da çok yoksul var. Yoksulluğa bir klişe gibi bakmak yanıltıcı olur. Bir apartmanda kirayla yaşayıp, doğalgazı açmadan kışı soğukta geçiren yoksul aileler var. Atatürk Cumhuriyetimizi kimsesizlerin kimsesi olarak tanımlıyordu. Biz de Cumhuriyetimiz gibi kimsesizlerin kimsesi olmak için çalışıyoruz. 2017 Nisan ayından bu yana ihtiyaç sahibi vatandaşlar için nakdi destek sağlayan 2000 aileyi kapsayacak Halk Kart, özel sağlık kuruluşlarında yüzde 50’ye varan indirim sağlayan Sağlık Kart ve yabancı dil eğitiminde yüzde 60’a varan indirim sağlayan Yabancı Dil Protokolü projelerini vatandaşla buluşturduk.

7. Cadde kararı referandumla: Bahçelievler 7. Cadde’nin trafiğe kapatılması ile ilgili referandum yapacağız. Ankara’nın kent merkezi niteliği taşıyan bölgelerini çöküntü alanı olmaktan çıkarıp cazibe merkezi haline getirmemiz gerekiyor. AVM’lere sıkıştırılan kentlerin tarihini, coğrafyasını kenti kent yapan özelliklerini o kentte ikamet eden insanlar yaşayamıyor. Kent; sokakları, caddeleri ile yaşar. Sokaklara ve caddelere yaşamı tekrardan döndürmek için çalışmalar yapıyoruz.

Ata’ya layık olmanın yolu: Ben Anıtkabir’i okşayan rüzgârların dolaştığı bir ilçede belediyecilik yapıyorum. Atamıza boş laflarla değil, gece gündüz çalışarak layık olacağımı biliyorum. Ekip arkadaşlarımın tamamı da bu bilinçte. İlçemizin en mutsuz insanı her kimse, onun da yüzü gülene kadar bize tatil yok. Sadece insanların değil, sokaktaki köpeklerin, kedilerin, ağaçlarda uçan kuşların bile mutluluğu bizim için önemli.

ÇANKAYA’YA YAKIŞIR BİR ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ

Yapımı devam eden Atatürk Kültür Merkezi, Başkent Ankara’da bir ilk olacak. Uluslararası standartlarda projelendirdik. Dünyanın her ülkesinden tiyatro ve konserler başta olmak üzere kültür-sanat etkinliklerine ev sahipliği yapabilecek büyüklükte inşa ediyoruz. Akustik özellikleri ön planda tuttuğumuz 1000 ve 500 kişilik salonları, seyirci ve sanatçıların tüm ihtiyaçlarına göre tasarladık. Atatürk Kültür Merkezi aynı zamanda Türkiye’nin en modern kültür merkezi olacak. Zülfü Livaneli Kültür Merkezimiz 2017’de açıldı. Yılmaz Güney Sahnesi’ni de sanatçının adına yakışır bir mimariyle yeniden yaptık. “Kalpten Gelen Yolculuk” adıyla başlattığımız kültür gezileri ile 20 bin Çankayalının Amasra, Kapadokya, Eskişehir ve Konya gibi illeri görmesini ve yeni kültürler keşfetmesini sağladık. Bu insanların çoğu yanı başımızdaki bu muhteşem kentlere ilk kez gittiler. Kültür gezilerimiz bu yıl yeni rotalarla devam edecek. Bu yıl Çanakkale’ye de rekor sayıda Çankayalıyı götürmeyi planladık.

Öncelik çocuklara

Kreşlerimizde kaliteli eğitim ilk önceliğimiz ve bu hizmeti çok düşük bir ücretle veriyoruz. Çankaya’da böyle bir açık olduğunu göreve gelir gelmez fark ettik ve 7 yeni kreş hizmete açtık. Herkes çok memnun. O yüzden yoğun talep var. Bu yoğun talebi en adil şekilde karşılamak için ve kimse “torpil”i aklından bile geçirmesin diye noter huzurunda kura çekiyoruz. Bu dönem eğitim alanında yapılan en önemli projelerimizden biri ‘Çankaya Çocuk Kitapları Serisi’ oldu. Sadece Çankaya’da değil Türkiye’nin en ücra köyleri dahil 380 bin adet kitabı çocuklara ulaştırdık. 50 bin adet kırtasiye seti dağıttık bugüne kadar. Yeter ki çocuklarımız hiçbir şeyin eksikliğini hissetmeden okusun.

Back To Top