skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Çankaya Belediyesi, insana dokunan bir projeyi daha hayata geçirdi. Dar gelirli 1050 aileyi kapsayacak “Çankaya Halk Kart” projesi başladı. İlk etapta 260 kişi kartlarını Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in elinden aldı.

Alper Taşdelen: “Çankaya Halk Kart bizim insana bakışımızın, insanımıza saygımızın yansımasıdır. Kaynak halkındır, halk içindir”

Çankaya Belediyesi dar gelirli vatandaşlara maddi destek sağlayacak “Çankaya Halk Kart” projesini hayata geçirdi. Çankaya Halk Kart’a ilk etapta başvuran 459 kişinin, Merkezi Nüfus İdare Sistemi (MERNİS) üzerinden ve evlerini ziyaret ederek sosyal incelemesini yapan Çankaya Belediyesi, 260 kişinin bu karttan yararlanmasını sağladı. Projeye dahil olan her aileye verilecek banka kartına, iki ayda bir 300 lira nakit para yatırılacak. Çankaya Halk Kart sahipleri böylece diledikleri yerden alışveriş yapabilme imkanına sahip olacak. Çankaya Halk Kart sahibi alabilmek için Çankaya’da ikamet etmek, başvuru sahiplerinin üzerine kayıtlı taşınmazın bulunmaması ve hane gelirinin asgari ücretin üçte biri oranında olması gerekiyor.

Çankaya Belediye Başkanlığı’nın avlusunda gerçekleşen ve Çankaya Halk Kart almaya hak kazanan vatandaşların, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in, muhtarların ve Çankaya Belediyesi personelinin katıldığı dağıtım töreninde konuşma yapan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, 3 buçuk yıl önce görevi devraldığında aynı yerde yaptığı konuşmayı hatırlattı. Konuşmasında, görevi devraldığında tüm belediye başkanlarına ve çalışanlara teşekkür ederek büyük bir amaç için göreve geldiğini hatırlatan Taşdelen, “Ranta dayalı belediyecilik değil halk yararına, kamu yararına, insan merkezli belediyecilik nasıl yapılır göstereceğiz demiştim. Uğruna gece gündüz çalıştığımız aydınlık bir Türkiye için Çankaya’da bir meşale yaktık. Belediyeciliğin sosyal demokratların işi olduğunu 3,5 yılda açtığımız 7 kreş, 11 Çankaya Evi, 2 kültür merkezi, 50 parkla kazandırdığımız 480 bin metrekare yeşil alanla gösterdik. Sosyal projelerimizi bir bir yaşama geçirdik. Şimdi binlerce vatandaşımız bu hizmetlerden yararlanıyor. Biz yüreğimizde insan sevgisi taşıyarak bu hizmetleri gerçekleştiriyoruz” diye konuştu. Bu yolda yanında olan tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür ederek konuşmasını sürdüren Alper Taşdelen, “Hepinizin alınlarınızdan öpüyorum” dedi.

NE EZEN NE EZİLEN İNSANCA, HAKÇA DÜZEN

Dünya görüşü gereği yeni bir sosyal projeyi daha hayata geçirdiklerini ve bu hizmeti insanı ötekileştirmeden yaptıklarını belirten Taşdelen, “Sosyal yardımlar ilk olarak 1999’da Bülent Ecevit Başbakanlığındaki 57. Hükümet döneminde, sosyal demokratlar tarafından yapılmaya başladı. Sosyal yardım sosyal demokrat politikaların ürünüdür. Biz de bu modeli Çankaya’da uygulamaya başladık. Bir yandan çalışanlarımıza sosyal haklarını en yukarıdan veriyoruz bir yandan da vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik işler yapıyoruz. Ve tüm bunları yaparken, yeni yatırımlarla Çankaya’yı Atatürk’e layık bir kent olarak yeniden yaratırken, tek kuruş borçlanmıyoruz” diye konuştu. Ecevit’in “Ne ezen ne ezilen, insanca, hakça bir düzen” sözlerini hatırlatan ve bu uğurda mücadele verdiklerini söyleyen Alper Taşdelen sözlerine şöyle devam etti:

“Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Benim belediyelerimin sınırları içerisinde hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek’ demişti. Biz de bu anlayışla hareket ediyoruz. Bu düzen, zengini zengin, fakiri daha da fakir yapan bir düzen. Biz bu düzene karşı mücadele ediyoruz. Çankaya Halk Kart da bizim insana bakışımızın, insanımıza saygımızın yansımasıdır. Kaynak halkındır, halk içindir. İncitmeden, bir elin verdiğini diğer elin görmeden kullanılacak Çankaya Halk Kart’ın hayırlı olmasını diliyorum”.

Back To Top