skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Türkiye Belediyeler Birliğinin desteği ve UCLG-MEWA (Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler, Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı) tarafından ortaklaşa organize edilen “Aracı Şehirler Ortadoğu ve Batı Asya Bölgesel Forumu” Nevşehir’de yapıldı. Uluslararası foruma Çankaya Belediyesi de katıldı.

“Türkiye-Filistin kardeş Şehir Çalıştayı”nda da Türkiye ve Filistin Belediyeleri bir araya geldi.

Çankaya Belediyesi, “Aracı Şehirler Ortadoğu ve Batı Asya Bölgesel Forumu”na katıldı. Foruma Türkiye’nin yanı sıra 13 ülkeden 200 civarında belediye başkanı, yerel yönetim temsilcisi ve akademisyen katıldı.

Uluslararası forumun Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki açılış töreninde konuşan Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Başkanı ve aynı zamanda Güney Afrika Belediyeler Birliği (SALGA) Başkanı Mpho Parks Tau, Nevşehir’de bulunmaktan ve böyle bir  foruma katılmaktan dolayı mutlu olduğunu belirtti. Aracı kentlerin yapısal anlamda daha güçlü olmaları adına dayanışma ve aralarındaki bilgi paylaşımını en üst noktalara ulaştırılması düşüncesi içerisinde olduğunu aktaran Tau, metropol ve daha küçük şehirler  arasında ekonomi başta olmak üzere kültürel ve sosyal gelişimlerde de önemli bir konumda bulunan aracı şehirlerin sorunlarının en temel anlamda çözümü amacıyla çalışmalar yaptıklarını söyledi.

FORUMDA ULUSLARARASI GÖÇ EL ALINDI

Forumda diğer kentsel ve kırsal alanların kentsel tesis ve hizmetlerle bağlantı noktaları olan aracı kentlerin günümüzde dünya kentsel nüfusunun yüzde 36’sını barındırdığına, 2030 yılında ise bu oranın yüzde 50 civarında olacağının öngörüldüğüne dikkat çekildi. Bu kentlerin bölgesel ve küresel açıdan önemli aktörler olduğuna dikkat çekilen forumda, kentsel gelişme açısından önemi giderek artan yerel ve uluslararası göç olgusunun çözümü konusu da ele alındı.

TÜRKİYE-FİLİSTİN KARDEŞ ŞEHİRLERİ DE BULUŞTU

MEWA Forumu kapsamında Türkiye ve Filistin belediyeleri de Nevşehir’in Avonos ilçesinde bir araya geldi. Türkiye Belediyeler Birliği tarafından organize edilen “Türkiye-Filistin kardeş Şehir Çalıştayı”nda Türkiye ve Filistin Belediyeleri arasındaki kardeş şehir ilişkilerinin daha etkin ve verimli hale getirilmesi için neler yapılabileceği tartışıldı.

Çalıştay’a başkanlık yapan Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, yaptığı açılış konuşmasında, Filistin’den her belediyenin Türkiye’den bir belediye ile kardeş şehir ilişkisi kurmasını çok önemsediklerini, iki ülke arasındaki kardeş şehir ilişkisinin güçlendirilmesi için Türkiye Belediyeler Birliği olarak gerekli koordinasyonu sağlayacaklarını belirtti.

Çalıştay’da Çankaya Belediyesinin, Filistin belediyeleri ile ortak proje ve etkinliklerle güçlendirilmesi için hareket ettiği ifade edilerek, Ramallah Belediyesinin kent içerisinde kurmak istediği kamu kitaplığı oluşturma projesine Çankaya Belediyesinin verdiği destek hatırlatıldı.

Nevşehir’de düzenlenen Çalıştay’a, Filistin’in Ramallah kentiyle İyi Niyet Protokolü imzalayan Çankaya Belediyesinin yanı sıra  İstanbul’dan Bağcılar, Bayrampaşa, Pendik, Sancaktepe, Ümraniye Belediyeleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Keçiören ve Sincan Belediyeleri, Konya Büyükşehir ve Selçuklu Belediyeleri, Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Isparta Yalvaç Belediyesi temsilcileri katıldı. Filistin’den ise Dura Belediyesi, Gazze Cebaliye Belediyesi, Gazze Deir Abdullah Belediyesi, Halhul Belediyesi, Nablus Belediyesi, Nusierat Belediyesi, Refah Belediyesi temsilcileri katıldı.

Back To Top