skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara
Çankaya Belediyesi’nden Dünyada Bir İlk

Yaptığı çalışmalarla birçok konuda ilke imza atan Çankaya Belediyesi, bu kez dünya genelinde bir ilk olan uygulamayı hayata geçirdi. Belediye, yıllarca sokaklarda zor koşullarda yaşamaya çalışan sahipsiz sokak hayvanlarına sıcak bir yuvaya kavuşabilmeleri için ev ortamına uyum eğitimi veriyor.

Sahipsiz sokak hayvanlarına yönelik hizmetleriyle Türkiye’de örnek çalışmalara imza atan Çankaya Belediyesi, bu kez dünya çapında bir uygulamayı hayata geçirdi. Çankaya Belediyesi yıllarca sokaklarda zor koşullarda yaşamaya çalışan sahipsiz sokak hayvanlarına, sıcak bir yuvaya kavuşabilmeleri için eğitim almalarını sağladı. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile ortak yürütülen proje, Dr. Yasemin Salgırlı Demirbaş koordinatörlüğünde verilen eğitimlerde Çankaya Belediyesi’nin iki veterineri de bulunuyor.

Yürüttüğü 10 farklı projeden biri olan “Şanslıyım Çünkü Eğitim Şansım Var” kapsamında devam eden eğitimlerin en önemlisi olan sokak hayvanlarının eğitimi, Çankaya Belediyesi Çayyolu Geçici Bakım İstasyonu’nda başladı. Mühye’deki barınaktan seçilen Pıtır, Naida, Karam, Dazor, Çapkın, Cesur ve Keş 6 hafta boyunca eğitime tabi tutuldu. Sahiplenilme şanslarını artırmak için uygulanan eğitimin dünyada bir ilk olduğuna dikkat çeken Salgırlı, “Dünyada birçok yerde barınak köpeklerin rehabilitasyon programı uygulanıyor. Ancak sokak köpeğinin ev ortamına uyum eğitimi ilk kez Çankaya Belediyesi tarafından gerçekleştiriliyor” dedi.

EĞİTİMLER YETİŞKİNLERE VERİLİYOR

Eğitimler özellikle yetişkin sokak hayvanlarına veriliyor. Sahipsiz yavrulara göre sahiplenilme şansı daha az olan yetişkinler de aldıkları eğitimle sıcak bir yuva bulma yolunda şanslarını bir adım ileri taşıyor. 3 aşamalı eğitime tabi tutulan köpeklere öncelikli olarak insanlarla iletişime geçme becerisi öğretiliyor. İnsanlarla iletişimde doğru vücut dili ve davranış şeklinin kullanılmasını amaçlayan eğitimin bu ilk aşamasında, köpeklere insanlarla iletişime geçmek istediklerinde sakin bir vücut dili kullanarak oturma ve göz teması kurmaları gerektiği öğretiliyor. Bu aşamadan sonra ise köpeklere sahiplerinin de hayatını kolaylaştırıcı temel itaat komutları öğretiliyor.

EV ORTAMINDA EĞİTİM

Eğitimin en önemli ve en farklı kısmını ise ev ortamına dönüştürülen konteyner içerisinde verilen dersler oluşturuyor. Sokak hayvanları ev ortamında koltuk, halı, yatak, yemek masası gibi objeleri tanıyor, hangisine ne mesafede duracağı öğretiliyor.

Back To Top