skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

ÇANKAYA İNSANİ GELİŞMİŞLİKTE TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU

Çankaya Belediyesi, İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) ev sahipliğinde düzenlenen Act* Human İnsani Gelişme Zirvesi’nde İnsani Gelişme Vakfı’nca yapılan araştırmada “İnsani Gelişme ve Yaşam” alanında tüm kategorilerde Türkiye birincisi oldu.

Taşdelen: “Yaşanabilir bir kent için çevreye ve insana yatırım yaptık. Sadece çalıştık ve sadece insan için çalıştık”

Çankaya Belediyesi, Türkiye’nin nüfusu en büyük 150 ilçe belediyesinin faaliyet raporlarından ve ‘gizli müşteri’ yoklaması ile incelendiği İnsani Gelişim Vakfı’nın çalışmasında ‘insani gelişime endeksinde’ en yüksek gelişmişlik düzeyiyle sağlık, eğitim, ekonomik durum, sosyal yaşam, sosyal kapsama, yönetişim, çevre ve ulaşımı içeren tüm kategorilerde Türkiye 1.’si oldu.

“BU ÖDÜLÜ BÜTÜN ÇANKAYALILARA ADIYORUM”

İnsani Gelişme Vakfı’nın araştırmasında, tüm kategorilerde “İnsani Gelişme ve Yaşam” alanında Çankaya Belediyesi’nin ödül alması ile ilgili açıklama yapan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “İnsani Gelişme Vakfı’nca yapılan araştırmada Çankaya olarak insani gelişme ve yaşam alanında Türkiye 1.’si olduk. Bu çok gurur verici çünkü biz insanı merkeze alan projeleri hayata geçiriyoruz. Çünkü biz insanımızın mutluluğu için çalışıyoruz. Bu ödülü bütün Çankayalılara adıyorum” dedi.

“SADECE İNSAN İÇİN ÇALIŞTIK”

Herkese eşit hizmet ve her kesimi kucaklayan bir anlayışla göreve geldiklerinin altını çizen Alper Taşdelen, “Gözle görülür yatırımlar gerçekleştirdik. Yaşanabilir bir kent için çevreye ve insana yatırım yaptık. Attığımız her adımda insanımızı öncelikledik. 7’den 70’e herkes yararlanabilsin diye sosyal ve kültürel alanlarımızı, spor ve park alanlarımızı çoğalttık. Okulöncesi eğitimle, etüt hizmetleriyle, kitap projeleriyle, yaz okulları ve bilim şenlikleriyle çocukların belediyesi olduk. Kadınlarımıza, gençlerimize, yaşlılarımıza, hastalarımıza, engellilerimize kolaylık sağlayan çalışmalar yaparak sosyal belediyeciliğin örneklerini hayata geçirdik. Mustafa Kemal’in ilçesi Çankaya’yı her açıdan yaşanabilir kılmak için sadece çok çalıştık ve sadece insan için çalıştık” diye konuştu.

İNSAN ODAKLI HİZMETLER

Sağlık, eğitim, ekonomik durum, sosyal yaşam, sosyal kapsama, yönetişim, çevre ve ulaşım kategorilerinden oluşan değerlendirmede 150 belediye arasından zirveye çıkan Çankaya Belediyesinin insanı merkez alan hizmetleri arasında Çankaya Halk Sağlığı Merkezinde verilen; Ağız ve Diş Sağlığı, Hoş Geldin Bebek, Aile ve Çocuk Psikolojik Danışmanlığı, Evde Sağlık ve Evde Temizlik Hizmetleri gibi ücretsiz sağlık hizmetleri bulunuyor. Ramazan ayında iftar çadırları, Muharrem ayında aşure dağıtımı, ÇAYED Yarım Elma aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine yardım gibi hizmetleri de bulunan Çankaya Belediyesinin üniversite gençlerine maddi destek sağlayan Çankaya’nın Filizleri de ödül getiren projeler arasında yer alıyor.

Çankaya’nın kırsal mahallelerinde yaşayan vatandaşlara 441 küçükbaş hayvan dağıtımı yaparak hayvancılık desteği veren Çankaya Belediyesi, Kent Tarım Hobi Evi ile Çankayalıların kent ortasında toprakla buluşmasına imkan tanıyor.

Kadına ve engellilere yönelik hizmetleriyle de öne çıkan Çankaya Belediyesinin değerlendirmeye alınan diğer hizmetleri ise şöyle sıralanıyor; parklarda ücretsiz internet, park ve yeşil alan miktarının artırılması, biyolojik göletler, spor alanları, Çankaya Evleri, Baharevleri, kreşler, Hoş Geldiniz Masası, Çözüm Merkezi, kültür-sanat merkezleri, okul sağlık ocağı gibi resmi kurumlarda tadilat, taksi durakları ve muhtarlık binaları yapımı.

Katılımcılık ve çoğulculuk anlayışı ile proje ve hizmetlerini üretirken mahalle sakinlerine danışan Belediye, çocukların eğitimine ve okuma alışkanlığı kazanmasına 350 bin adet Çankaya Çocuk Kitapları Serisinden dağıtarak destek verdi.

Back To Top