skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara
Çankaya Zabıtasından 6 Ayda 10 Bin İşletmede Denetim

Çankaya Belediyesi Zabıta Ekipleri, Çankayalıların sağlık ve huzuru için ilçe sınırlarındaki denetimlerini sürdürüyor. Sene başından bu yana 10 bin 135 denetim yapan Çankaya Zabıtası, işyerlerinin vergi levhalarının ve ruhsatlarının yanı sıra imalathanelerin, hizmet işletmelerinin hijyen kurallarına uyup uymadığını da denetledi.

Nüfusunun bir milyona yakın, gündüz nüfusunun ise iki buçuk milyonu bulduğu Çankaya’da hizmet veren işyerlerinin denetimi Zabıta ekipleri tarafından gece-gündüz yapılıyor. Pazaryeri, lokanta, pastane, fırın, balıkçı, bakkal, market, kasap, berber ve kuaför, seyyar, işporta, inşaat gibi birçok alanda vatandaşın sağlığı ve güvenliği için denetim uygulayan Belediye, hijyen kurallarına uyulup uyulmadığına azami özeni gösteriyor. Halk sağlığına tehdit oluşturacak unsurları denetleyen ve kurallara uymayanlara idari yaptırım uygulayan Çankaya Zabıtası, yılın ilk 6 ayında 10 bin 135 denetim gerçekleştirdi. Zabıta denetimlerde; 3 bin 997 işyerine uygunluk, 3 bin 398 işyerine ihtar, 2 bin 189 işyerine idari yaptırım tutanağı,551 işyerine durum tespit tutanağı düzenleyerek kayıt altına aldı.

HALK SAĞLIĞI ÖNCELİKLİ

Çankayalıların huzuru ve sağlığı için ekiplerin 7/24 esasıyla hizmet verdiğini ifade eden Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Çankaya’da yasaların verdiği yetki ve sorumlulukla görevimizi tam anlamıyla yerine getirmeye özen gösteriyoruz. Zabıtamız, günün 24 saati hizmet verecek şekilde yapılandı. Denetimlerde ekiplerimiz, işletmelerde bulunması zorunlu evrakları kontrol ediyor. İşyeri açma ve çalışma ruhsatı, ilan, reklam ve vergi levhası tasdiklerini kontrol ediyor. Her şey yasalar çerçevesinde yerine getiriliyor. Zabıtamız, özellikle gıda işletmelerinde yapılan denetimlerde ürünlerin tazeliği ve son kullanma tarihlerini inceleyerek günü geçmiş olanları imha ediyor. Halkımızın sağlığı her şeyin önündedir” açıklamalarında bulundu.

VATANDAŞ BAŞVURUSUNA HIZLI MÜDAHALE

Pazaryeri, lokanta, pastane, fırın, balıkçı, bakkal, market, kuruyemiş, kasap, berber ve kuaför, oto galeri işletmeleri ile sıhhi, gayri sıhhi, eğlence, umumi temizlik, inşaat ve hafriyat alanında faaliyet gösteren yerleri denetleyen Çankaya Belediyesi Zabıta Ekipleri,6 aylık denetimlerinde 654 seyyar satıcının faaliyetini sonlandırdı. Vatandaşlardan gelen inşaat-tadilat, gürültü, dilenci, atık toplayıcıları, çöp, seyyar satıcı gibi şikayetlere de anında müdahale eden Çankaya Zabıtası,  bu konuda 7 bin 279 başvuruyu değerlendirdi. Esnafın eksiklerini gidermelerine yönelik iyi niyetli tutum gösteren Çankaya Belediyesi Zabıtası, denetim öncesi bildirimde bulunarak eksiklerin giderilmesi konusunda da yardımcı oluyor.

Çankaya Belediyesi Zabıtasına bildirimde bulunmak isteyen vatandaşlar, 444 06 01 ve 230 75 51 numaralı telefonlardan ulaşabilir.

Back To Top