skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara
Çankaya’da Coşkulu İmza Töreni

Çankaya Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi imza töreni, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.

Kılıçdaroğlu, CHP’nin seçimlerden önce asgari ücretin 1500 TL olması vaadinde bulunduğunu hatırlatarak, “Bugün bu rakamı daha da yukarıya taşıyacak bir törende birlikteyiz. En düşük brüt ücretin 2 bin 800 TL olduğu belediyemiz diğer belediyelere ve siyasi partilere örnek olmalıdır” dedi.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de, “Biz emeğin hakkını verdik, emeğin hak ettiği değeri vermek biz sosyal demokratların boynunun borcudur” dedi.

Çankaya Belediyesi İmar A.Ş, Belde A.Ş ve kadrolu işçilerin Toplu İş Sözleşmesi (TİS) CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı törenle imzalandı. Belediye avlusundaki imza törenine “Halkın umudu Kılıçdaroğlu” sloganlarıyla giren Kılıçdaroğlu karanfillerle karşılandı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve yöneticileri, CHP Genel Başkan Yardımcıları ve Milletvekilleri, Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcıları ile tüm çalışanların katıldığı tören alanını “Emek en yüce değerdir”, “Onurlu bir geçmiş, aydınlık bir geleceğe Çankaya işçisiyle el ele” afişleri süsledi.

“BİZ EMEĞİN HAKKINI VERDİK”

Törenin açılış konuşmasını yapan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen Türkiye’de örnek olacak bir toplu sözleşme sürecini geride bıraktıklarını belirterek, “Biz emeğin hakkını verdik, emeğin hak ettiği değeri vermek biz sosyal demokratların boynunun borcudur” dedi.

Konuşması sık sık “Genç başkan çalışır, Çankaya kazanır” sloganlarıyla kesilen Taşdelen, iktidarda olmadıkları halde iktidar belediyelerinin çok ilerisinde bir toplu sözleşme imzaladıklarını vurguladı. Çalışanları, taşerona, güvencesizliğe, sendikasızlığa mahkum etmediklerini belirten Taşdelen, “850 kadrolu işçimize birinci yıl için yüzde 12, ikinci yıl için yüzde 13, bin 4 yüz 40 şirket çalışanımıza yüzde 13-15 oranında zam yaptık. Kıdem zammı, yakacak, gıda, yol, yemek, sorumluluk risk payı, engelli çocuk yardımı, yükseköğrenim tazminatı, doğum, evlilik, ölüm, doğal afet yardımı gibi sosyal haklarda yüzde 50’nin üzerinde artış sağladık. Çankaya’da en düşük ücret 2 bin 800 TL oldu” diye konuştu.

“DİĞER BELEDİYELERE ÖRNEK OLMALI”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, güzel bir birlikteliğe tanıklık etmeye geldiğini belirterek, “Her gün kapımızın önündeki çöpü alan, sokaklarımızı temiz tutan, sıkıntılarımıza koşan belediye işçileridir. İşçiler, emekçiler için çok şey kazandıran CHP, bu sözleşmeyle onların hakkını teslim ediyor” diye konuştu.

CHP’nin seçimlerden önce asgari ücretin 1500 TL olması vaadinde bulunduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “AKP söz konusu rakamı 1300 yaptı ama biz tüm CHP’li belediyelerde asgari ücreti 1500 TL yaptık. Bugün burada bu rakamı daha da yukarıya taşıyacak bir imza töreni için birlikteyiz. En düşük ücretin brüt 2 bin 800 TL olduğu belediyemiz diğer belediyelere ve siyasi partilere örnek olmalıdır” dedi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve DİSK Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan da yaptıkları konuşmalarda, TİS sürecinin işçiyi ve haklarını düşünen bir şekilde sonuçlanması nedeniyle Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e teşekkür etti.

Back To Top