skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

ANITPARK, EDİP AKBAYRAM İLE BAYRAM YERİNE DÖNDÜ

Alper Taşdelen: “Atatürk bize bilimi, akılı ve çağdaş uygarlık düzeyini bıraktı. O nedenle Atatürk çağları aşan bir liderdir. Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Mustafa Kemal Atatürk aydınlığı”

Çankaya’da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gün boyu süren büyük etkinliklerle kutlandı. Cumhuriyetin 98. Yılı kutlamaları kapsamında ilçe genelinde bando gösterisi yapılırken, akşam Birinci Meclis’ten Anıtpark’a kortej halinde “Meşaleli Yürüyüş” düzenlendi. Cumhuriyet coşkusu, Edip Akbayram’ın Anıtpark’ta verdiği muhteşem konserle doruğa çıktı.

Çankaya Belediyesi, 23 Ekim’de başlattığı Cumhuriyetin 98. yılı kutlamalarını 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda düzenlediği büyük kutlamalarla taçlandırdı.

Konserler, flash mob gösterileri gibi bir dizi etkinlikle Cumhuriyetin 98. yılı kutlamalarını bir hafta önceden başlatan Çankaya Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda sabahın erken saatlerinden itibaren coşkulu kutlamalar yaptı.

ÇANKAYA SOKAKLARI GÜN BOYU ŞENLENDİ

Çayyolu Atapark’ta bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk koyulmasıyla başlayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri, gün boyu ses araçlarının milli marşlar eşliğinde şehir turu ile Nutuk, Çocuklar için Nutuk, Cumhuriyet şiirleri kitapları ve Türk Bayrağı dağıtımıyla devam etti. Çankaya Belediyesi Gençlik Bandosu da gün boyu parklarda ve meydanlarda milli marşları seslendirdi.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in binlerce vatandaşla birlikte ilk TBMM önünde başlayarak yaptığı “Meşaleli Yürüyüş” bando eşliğinde Gar, Tandoğan-Anıtkabir ve Akdeniz Caddesi güzergahı üzerinden Anıtpark’a varılmasıyla tamamlandı.

“EN BÜYÜK BAYRAM” KUTLU OLSUN

Anıtpark’ta binlere seslenen Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen; “Atamızın hemen yanı başında Cumhuriyetimizin 98. yılını kutluyoruz. O’nun deyimiyle en büyük bayramdır bugün, kutlu olsun” dedi. Mustafa Kemal Atatürk’ün her geçen gün çok daha fazla sevildiğini ve çok daha fazla kıymetinin bilindiğini belirten Taşdelen konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizler, Mustafa Kemal’in askerleriyiz ve öyle olmaya da devam edeceğiz. Biz, Çanakkale’deki Seyit Onbaşı’dan, Erzurum’daki Nene Hatun’dan, İzmir’de ilk kurşunu atan Hasan Tahsin’den geliyoruz. Biz, tam bağımsız Türkiye diyen Denizlerden, ben anti-emperyalistim diyen Uğur Mumculardan geliyoruz. Atatürk bize bilimi, aklı ve çağdaş uygarlık düzeyini bıraktı. O nedenle Atatürk çağları aşan bir liderdir. Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Mustafa Kemal Atatürk aydınlığı.”

EDİP AKBAYRAM’IN ADI ÇANKAYA’DA YAŞAYACAK

Konuşmasının sonunda, “Edip Akbayram bizim onurumuz, bizim gururumuzdur ve biz sanatçılarımızın, aydınlarımızın değerini onlar yaşarken biliyoruz” diyen Başkan Alper Taşdelen, Çankaya Belediyesi tarafından 13 Kasım’da Cevizlidere Mahallesi’nde açılacak yeni parka Edip Akbayram’ın adının verileceği müjdesini verdi.

EDİP AKBAYRAM KIZI İLE İLK KEZ SAHNEDE

Konserde ilk olarak Edip Akbayram’ın kendisi gibi sanatçı olan kızı Türkü Akbayram sahneye çıktı. Söylediği şarkı ve türkülerle beğenilen Türkü Akbayram’ın performansının ardından Türk Müziğinin büyük ismi Edip Akbayram Ankaralılarla buluştu. Muhteşem sesi ve yorumuyla Cumhuriyet coşkusunu doruğa çıkaran Akbayram’ın söylediği türkülere alanı dolduran vatandaşlar da hep bir ağızdan eşlik etti.

Kızı ile birlikte ilk kez sahneye çıktığını söyleyen Edip Akbayram, konserin son şarkısı olan Zülfü Livaneli’nin “Sevda Değil” eserini kızıyla birlikte seslendirdi.

Back To Top