skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Çankaya Belediyesi, eşitlikçi toplumun geliştirilmesi ve mevcut eşitsizliklerin giderilmesi amacıyla başlattığı eğitimlere devam ediyor.

Çankaya Belediyesi, eşitlikçi toplumun geliştirilmesi, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden kaynaklanan dezavantajların giderilmesi ve farklılıkların görünür kılınması amacıyla başlattığı eğitimlere devam ediyor.

Belediye, Türk Belediyelerinde Eşitlik Politikalarını Güçlendirme Projesi kapsamında “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitici Eğitimi”nin ardından başlattığı “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Ayrımcılık Eğitimi”ni personele yönelik olarak sürdürüyor.

“KADIN VE ERKEK OLMAK ÖĞRENİLİYOR”

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı’ndan Uzman Doktor Filiz Ak, belediyenin toplantı salonunda verdiği eğitimde, toplumsal cinsiyet kavramları üzerinde durdu.

Kadın ve erkek olmanın biyolojik cinsiyetlerin ötesinde öğrenilmiş roller içerdiğini belirten Ak, “Evde, iş yerinde, sokakta kadınlara ve erkeklere biçilen davranışlarla ‘kadın’ veya ‘erkek’ olunuyor. Örneğin, yemek yapmak kadının görevi, yemek hazır olana kadar gazete okumak erkeğin davranışı haline getiriliyor” diye konuştu.

“EŞİTLİKÇİ BİR TOPLUM İÇİN”

Doktor Ak, eşitlikçi bir toplumun oluşabilmesi için söz konusu davranışların, eğitim sistemiyle, aile bireyleriyle, devlet kurumlarıyla aktarılan davranışlar olduğunu anlamak gerektiğini vurguladı.

Nisan 2017’de başlayan proje, eğitimlerle devam etmesinin ardından 2018 Mayıs’ta düzenlenecek uluslararası bir konferansla sona erecek.

Back To Top