skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Zübeyde Hanım Çankaya Evi’nde Filipin Mutfağı rüzgarı esti. Filipinler-Türkiye ikili ilişkilerinin 70. yılında Filipinler Cumhuriyeti Büyükelçisinin eşi Ana Algabre Hernandez, Filipinler mutfağından özel lezzetleri Çankayalı kursiyerlerle paylaştı.

Filipinler Büyükelçiliğinin Çankaya Belediyesi ile koordineli yürüttüğü ilk yemek çalışma atölyesi Çankaya Belediyesinin geçtiğimiz yıl hizmete sunduğu Zübeyde Hanım Sosyal Tesisinde gerçekleştirildi.

Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Gülsün Bor Güner’in katıldığı etkinlikte Filipinler Büyükelçisinin eşi Ana Algabre Hernandez ülke mutfaklarından özel yemekleri Çankayalı kursiyerlere tanıttı. Filipinler ile Türkiye ikili ilişkilerinin 70. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde düzenlenen etkinlik çerçevesinde Türkiye’nin en büyük ilçe belediyesi ve tüm büyükelçiliklere ev sahipliği yapan bir belediye olarak yabancı ülkelerle olan ikili ilişkileri ve kültürel paylaşımları son derece önemsediklerini belirten Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Gülsün Bor Güner, “Bu tür etkinliklerle hem Çankaya’da yaşayan vatandaşlarımıza farklı kültürleri tanıtma imkanı buluyor hem de kendi kültürümüzü başka halklarla paylaşma imkanı buluyoruz. Bu nedenle böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Filipinler halkını misafirperver, mutlu ve sosyal bir halk olarak tanımlayarak yemeğin, kutlamalarının ve sosyal etkinliklerinin merkezinde olduğunu söyleyen Ana Algabre Hernandez ise “Filipinler mutfağı doğu ve batı yemek anlayışını birleştirir. Malezya, Çin, Japonya, Hindistan ve ABD  geleneklerinden bir ölçüde etkilenmiştir” dedi. Türk halkının arkadaş canlılığı ve güler yüzlülüğünü çok sevdiğini belirten Hernandez, iki ülkenin kültürel alışverişinden mutluluk duyduğunu ifade etti.

Türk halkının Filipinlerin yemek kültürünü daha yakından tanımasını amaçlayan etkinliğe Zübeyde Hanım Çankaya Evi’nde yemek eğitimine katılan kursiyerlere iki yemek tanıtımı yapıldı. Ana Algabre Hernandez Filipinlerin en bilinen iki yemeği olan “Kare Kare” ve “Chicken Adobo”yi bütün aşamalarıyla tanıtarak kursiyerlerle birlikte pişirdi.

Back To Top