skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Çankaya Belediyesi, gençlerin madde bağımlılığı riskine karşına ebeveynlere uyarıcı ve bilgilendirici eğitimler düzenliyor. Günümüzde yaygınlaşması daha da tehlikeli hale gelen madde bağımlılığı hakkında bilinmesi gerekenler, Boztepe Mahallesinden katılan ebeveynlere anlatıldı.

Çocukların ve gençlerin eğitimi konusunda her desteği veren Çankaya Belediyesi, onları olası risklere karşı korumaya yönelik eğitimler de düzenliyor. Aileleri madde bağımlılığı ile ilgili bilgilendirmeyi amaçlayan eğitimlerin konuğu bu kez Boztepe Mahallesi ebeveynleri oldu. Çankaya Belediyesi Halk Sağlığı Merkezinde gerçekleşen eğitime katılan 55 kişi merak ettikleri sorularına da cevap buldu.

Belediye bünyesinde görev yapan Sosyal Hizmet Uzmanı tarafından verilen eğitimde, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin hazırladığı “Madde Bağımlılığı ile Mücadelede Ebeveynler Bilmesi Gereken 10 Soru ve Yanıtı” eğitim modülü ile kullanıldı. İnteraktif olarak gerçekleşen eğitimde, bağımlılığın nedenleri, belirtileri, sorunun önlenmesi için ailelerin kazanması gereken beceriler gibi başlıklar yer aldı.

Çocuklarının davranışlarında farkettikleri değişikliklere karşı nasıl hareket etmeleri gerektiği yönünde bilgilendirilen ebeveynler, kendi çocuklarında dikkat çeken davranışlar hakkında sorular sordular. Ebeveynler en çok “kullandığını nasıl anlarım, arkadaşlarından şüphelenirsem şikayet etmeli miyim, bu konulardan bahsedersem sorun olur mu,” benzeri sorular yöneltti. Karşılıklı diyalogla gerçekleşen eğitimler, farklı mahallelerden katılımcılarla devam edecek.

Belediye, ebeveynlere yönelik eğitimler sürerken beraberlerinde getirdikleri küçük çocukları için de öğretmenler eşliğinde oynayabilecekleri oyun alanları oluşturdu.

Back To Top