skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

“Çankaya’da önemli olan koltuğa oturmak değil, o koltuğun hakkını verebilmek. Bizim farkımız burada. Çankaya başarılı olursa partinin de Ankara’da başarılı olduğunu görüyoruz.”
Hürriyet Ankara , 2019’da yapılacak yerel seçimlerin nabzını ‘Seçime 1 Kala’ yazı dizisiyle tutuyor. Seçime 1 Kala’nın ikinci konuğu Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen oldu. Başkan Taşdelen, Hürriyet Ankara Haber Koordinatörü Deniz Gürel ve muhabirimiz Murat Yılmaz’ın sorularını yanıtladı.

* Bugüne kadar ‘Bu ilçeye kazandırdığım en büyük eserim veya çalışmam şudur’ dediğiniz hangisi?

Belediye tarihinin en büyük yatırım programını hayata geçirdik. Yedi yeni kreş, 14 yeni Çankaya Evi, yüzme havuzları, kültür merkezleri, yeni büyük parklar, buz pateni salonu, kent meydanları, kreşler… Bütün bunları belediyeyi bir kuruş borçlandırmadan yapmak çok önemli. Yeni belediyecilik anlayışımızda belediyeyi tam anlamıyla halkla bütünleştirdik. Çankayalı neredeyse, belediye artık orada. Çankaya’da yaşam kalitesini total olarak yükseltmenin peşine düştük. Yaptığımız bütün işleri iki sloganla simgeleştirdik; birincisi; kalp kırmadık rekor kırdık. İkincisi de; Çankaya’da mutluluk hepimizin hakkı.

* Yapmak isteyip de yapamadığınız bir projeniz oldu mu?

Hem Ankara, hem de Ankara’ya dışarıdan gelenlerin gezip görebileceği, Çankaya’ya çok güzel bir Kurtuluş Savaşı Müzesi yapmak istiyorum. Burası Kurtuluş Savaşı’nın merkezi. Ama Birinci Meclis ve tarihi alanlar dışında Kurtuluş Savaşı’nı anlatan bir müzemiz yok. İnşallah ikinci dönem çok güzel bir Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni Çankaya’ya kazandıracağız. Yıldız’da yapacağız. Turan Güneş’te arsamız var, şu anki düşüncemiz orada yapmak. Üç boyutlu görselleriyle, canlandırmalarıyla dünyadaki örnekleriyle yarışacak bir proje olacak.

AKM’Yİ SEÇİME YETİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ* Seçime kadar tamamlayacağım dediğiniz projeleriniz hangisi?

Birlik ve Çiğdem mahallelerindeki yüzme havuzlarımızı açacağız. İçinde bin kişilik kokteyl, yemek, düğün salonu, 350 kişilik nikah salonu ve Çankaya Evi olan Yıldız’daki sosyal tesisimizi açacağız. Atatürk Kültür Merkezi’ni de seçime yetiştirmeye çalışıyoruz. Uluslararası standartlarda bin kişilik bir konser salonu var. 500 kişilik konser salonu, tiyatro salonu olacak. Mimarisiyle akustiğiyle çok büyük bir ihtiyacı karşılayacak. 54 yeni park yaptık. Bu yıl 11 park daha açıyoruz. Oran Buz Pateni Salonu eylülde açılıyor. Bu yıl 250 bin tonluk asfalt çalışması yapmayı planlıyoruz.

*Keşke yapmasaydım dediğiniz bir çalışma ya da projeniz var mı?

Keşke yapmasaydım dediğim bir şey yok.

ANA CADDE VE BULVARLARIMIZDA ASFALT SORUNU VAR* İlçenizde sorun olarak gördüğünüz başlıklar nedir?

Türkiye’nin en büyük hayvan barınaklarından bir tanesine sahibiz. Kısırlaştırma, aşılama, sahiplendirmede bütün rakamlarla Türkiye’de birinci sıradayız. Ama buna rağmen diğer ilçe belediyeleri, Büyükşehir Belediyesi, bakanlıklar ve ilgili kurumlar gerekli önlemleri almadığı için Çankaya’da şu anda sokak köpekleri sorunu var. Büyükşehir’in de bakanlıklarında bu işe bir el atması gerekiyor. Sokak köpekleri konusunda ince bir denge tutturmak gerekiyor. Her canlının yaşama hakkı var. Hem onu sağlamak hem de yurttaşların sokakta rahatça gezebileceği bir ortam yaratmak gerekiyor. Melih Bey’in döneminden gelen şekilde bizim Büyükşehir’e bağlı olan cadde ve bulvarlarımızda hâlâ asfalt sorunu var. Büyükşehir’den bu yıl bir atılım bekliyoruz. İlçe olarak 650 bin ton asfalt döktük. Çankaya tarihinde bir rekor. Hak sahibinin hakkını aldığı ama halen duran gecekondular var. Bunlara Suriyeliler veya kağıt toplayıcıları yerleşiyor. Hızla bunları temizliyoruz.

NEW YORK’TA BAŞKAN OLMAK İSTERDİM* Bulunduğunuz ilçede başkan olmasaydınız nerede başkanlık yapmak isterdiniz?

New York’taki yüksek lisans dönemimde New York’ta belediye başkanlığı yapmış olan David Dinkins başkandan da belediyecilik dersi almıştım. New York’ta belediye başkanı olmak isterdim.

* Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday adayı olmak gibi bir düşünceniz var mı?

Ben, önümüzdeki dönemde de Çankaya’ya aday olmak istiyorum. Burada ciddi bir emek sarf ediyoruz. Büyük yatırımlar yaptık, belediyeyi bir kuruş borçlandırmadık. Belediyeyi kısa ve orta dönemde mali açıdan rahatlattık. Belediyelerin büyük bir bölümü borçludur. Benden önceki dönemde alınan krediler de hizmet için alınan krediler. Onlar da hizmete gidiyor. Geldiğim günden bugüne 4 yılda 540 milyon lira önceki dönemlere ait borç ödedim. İkinci dönemde belediyeyi tamamen borçsuz belediye yaparım. Kendi hizmetlerini kendisi gören bir anlayışı hakim kılarız.

ÇANKAYA BAŞARILI OLURSA CHP DE ANKARA’DA BAŞARILI OLUR* Başkanlığın avantajları ve dezavantajları sizce neler?

Çankaya, dışarıdan baktığınızda Cumhuriyet Halk Partisi’nin kalesi olarak görülen bir yer. Yüzde 45’te olsa yüzde 50’de olsa Çankaya’da Cumhuriyet Halk Partisi seçimi alır. Çankaya’da belediye başkanları hep bir dönem yaptı gitti. ‘Biri gelsin en azından iki dönem bu işi yapsın ve hizmetler devam etsin’ özlemi var. Bunu Çankaya’da giderdiğimizi görüyoruz. Çankaya’da önemli olan Cumhuriyet Halk Partisi için seçimi kazanmak değil, gönülleri de kazanmak. Biz o gönülleri kazanmak için yola çıktık. Referandumda Çankaya’da yüzde 78 hayır çıktı. Çankaya’da yüzde 78 hayır çıkınca Ankara’nın geri kalanında bu fark kapatılamadı ve Ankara’dan yüzde 51 hayır çıktı. Çankaya işte böyle önemli. Çankaya’da önemli olan koltuğa oturmak değil, o koltuğun hakkını verebilmek. Bizim farkımız burada. Çankaya başarılı olursa partininde Ankara’da başarılı olduğunu görüyoruz. Çankaya ve Yenimahalle’de iki Cumhuriyet Halk Partili belediye olarak nüfusa baktığınızda Ankara’nın yüzde 40’ını yönetiyoruz.

YÜZDE 65’LE SEÇİLMİŞTİ

Alper Taşdelen, 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri’nde CHP’nin adayı olarak yüzde 65 oyla Çankaya Belediye Başkanı seçildi.

Back To Top