skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

KOCATEPE’YE RIFAT BÖREKÇİ PARKI

Taşdelen, “İster kabul etsinler ister etmesinler Mustafa Kemal Atatürk 82 milyon vatandaşımızın aldığı her nefeste vardır.”

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Ulusal Kurtuluş Mücadelesine yaptığı katkılardan dolayı ilk Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Börekçi’nin adının Kocatepe’deki parka verileceğini açıkladı.

Çankaya Belediyesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla sabahın erken saatlerinde Çayyolu Atapark’ta başlattığı kutlamalara Bahçelievler, Kuğulupark, Lozanpark’ta düzenlenen bando konserleri ve yürüyüşlerle devam etti. Zafer Park’ta zirveye çıkan coşku Şef Mehmet San yönetimindeki Çankaya Belediyesi Orkestrası eşliğinde Murat Zümrüt ve Serenad Bağcan konseriyle devam etti.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Zafer Park’ta düzenlenen konser öncesi yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“30 Ağustos bizim için çok şey ifade ediyor. 30 Ağustos bizim için bağımsızlık demek, emperyalizme karşı mücadele verip bağımsız bir devlet kurmak demek. 30 Ağustos Mustafa Kemal Atatürk demek, Türkiye demek. 30 Ağustos, 2. Viyana kuşatmasından sonra 200 yıllık geri çekilmenin, makus talihin yenildiği gün demek. 30 Ağustos, Lozan Anlaşması ve Cumhuriyetin ilanıyla devam eden laik, demokratik Türkiye Cumhuriyetinin kurulması demek. Bu memleket bizim, bu zafer hepimizin.

Bugün bildiğiniz gibi hepimizin yüreğini burkan, hepimizi üzen bir gelişmeyi hep beraber yaşadık. Diyanet İşleri Başkanlığı 30 Ağustos’a gelen bugünkü Cuma Hutbesi’nde Atatürk’ten hiçbir şekilde bahsetmedi. Hepimiz şunu biliyoruz, camilerimizde özgürce Ezan-ı Muhammed okunuyorsa bu bağımsız olmamızdan, kurtuluş savaşımızdan, Atatürk’ten dolayıdır. Hiçbir ulus yoktur ki, kendi kurucu atasına sahip çıkmasın. İster kabul etsinler ister etmesinler Mustafa Kemal Atatürk 82 milyon vatandaşımızın aldığı her nefeste vardır. Mustafa Kemal Atatürk, Çukurovanın pamuğunda, Trakya’nın ayçiçeğinde, Uludağ’ın karında, Fırat’ın Sakarya’nın Dicle’nin suyunda vardır. Şimdi Diyanet İşleri Başkanlığına bir şeyi hatırlatmak ve Çankaya’da bir eksikliği gidermek için önümüzdeki hafta yapılacak Belediye Meclisi toplantısında bir karar alacağız. Şimdiki Diyanet İşleri Başkanı böyle uygun görmüş ama, ona ilk Diyanet İşleri Başkanı rahmetli Rıfat Börekçi’yi hatırlatacağız. Diyanet İşlerinin kurucu başkanı olan Rıfat Börekçi, kurtuluş savaşında Anadolu işgal edildiğinde Ankara müftüsüdür. Mustafa Kemal Ankara’ya gelerek Kurtuluş Savaşını başlattığında kendisine destek veren büyük bir din alimidir. İstanbul’da padişah şeyhülislamı kullanarak Mustafa Kemal hakkında idam fermanı çıkarttığında Rıfat Börekçi Ankara Müftüsü olarak bu fermanı reddetmiş ve vatanı, bağımsızlığı için savaşanların gerçek inananlar olduğunu beyan ederek sonuna kadar Mustafa Kemal’e destek vermiştir. Ve cumhuriyetin ilanından sonra Diyanet İşleri kuruduğunda ilk başkan olarak görev yapmıştır. Yani birileri bugün rahat ortamda hepimizi üzen hareketlerde bulunurken Rıfat Börekçi gibi yüreği vatanı için çarpan din alimleri en zor koşullarda vatanı için mücadeleye destek verdiler. Bu yüzden önümüzdeki hafta alacağımız kararla Kocatepe Camii’nin önündeki parka Rıfat Börekçi’nin adını vereceğiz.”

Halkın büyük ilgi gösterdiği coşkulu kutlamaya CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener, CHP Ankara İlçe Başkanı Fahri Yıldırım da katıldılar.

Back To Top