skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

ALİ KIZILTUĞ ADI ÇANKAYA’DA YAŞAYACAK

Bıraktığı eserlerle her gönülde bir izi olan büyük ozan Ali Kızıltuğ’un adının verildiği park Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve Kızıltuğ ailesinin katıldığı törenle açıldı.

Alper Taşdelen, “Ali Kızıltuğ Parkı Çankaya’ya çok yakıştı. O hep halkının yüreğindekini söyledi. Onun isminin bu parkta yaşaması Çankaya için bir onurdur” dedi.

Toplumsal değerlerini korumayı ve isimlerini yaşatmayı ilke edinen Çankaya Belediyesi bu kez unutulmaz eserlerin sahibi büyük ozan Ali Kızıltuğ’un adını verdiği parkı Göktürk Mahallesinde hizmete açtı. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen tarafından açılışı gerçekleştirilen törene Kızıltuğ’un eşi, oğulları ve kızları da katıldı. Tören Ali Kızıltuğ’un oğlu Mustafa Kızıltuğ’un babasının türkülerini seslendirmesiyle başladı.

Duygulu anların yaşandığı törende konuşan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Ali Kızıltuğ Parkı Çankaya’ya çok yakıştı. O hep halkının yüreğindekini söyledi. Onun isminin bu parkta yaşaması Çankaya için bir onurdur. Biz kalbimizde ölmeyen isimleri Çankaya’da da yaşatıyoruz. Nasıl ki Pir Sultanlar, Hacı Bektaşlar ölmez ise Ali Kızıltuğlar da ölmez” diye konuştu.

Göreve geldiği günden buyana her mahallede olduğu gibi Göktürk Mahallesi’nde de muhtarlık birimi ile ortaklaşa bir çalışma yürüttüğünü belirten Taşdelen, bölgeye yapılan kreş, park ve çevrede bulunan okula yapılan hizmet bilgilerini paylaştı.

Çankaya Belediyesinin tarihinin en kapsamlı yatırım planını hayata geçirdiğini belirten Taşdelen, şöyle devam etti:“Biz sadece halkımızın önünde eğiliyoruz. Rantçı, talancı bir anlayış yerine kamu yararını gözeten bir anlayışla işimizi yapıyoruz, işte bu nedenlerden dolayıdır ki Türkiye’de son dört buçuk yılda Çankaya Belediyesi kadar yatırım yapan başka bir belediye yok.”

Kızıltuğ ailesini adına konuşan Mustafa Kızıltuğ ise gururu ve üzüntüyü aynı anda yaşadığını belirterek, “Cumhuriyetin, Ankara’nın, Çankaya’nın aydınlık yüzü Alper Taşdelen’e, babamızın adını böyle güzel bir parkta yaşattığı için teşekkür ediyorum” dedi.

ÇANKAYA TAŞDELEN’DEN MEMNUN

Törende konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya da Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e hizmetlerinden ötürü teşekkür ederek alanda bulunan kalabalığa “Başkanınız Alper Taşdelen’den memnun musunuz?” sorusunu yöneltti. Kalabalıktan coşkulu bir sesle “Evet” cevabı alan Kaya, duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Konuşmaların ardından park ve Ali Kızıltuğ’un fotoğrafının ve dizesinin bulunduğu kaidenin açılışı gerçekleşti. Törene CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, CHP Çankaya İlçe Başkanı Yeliz Aşcı, birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bin 441 metrekare alana inşa edilen parkta, 240 metrekare koşu yolu, 150 metrekare çocuk oyun alanı, 57 metrekare kondisyon, yeşil ve dinlenme alanları bulunuyor.

Back To Top