skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara
Çankaya’dan Çevreye 13 Bin Tonluk Katkı

Geri dönüşümden gürültü kontrolüne, eğitimden bilinç yükseltmeye her alanda çalışma yürüten; okullar, kamu kurumları ve vatandaşlarla işbirliği yapan Çankaya Belediyesi, 2016 yılının ilk yarısında çevre konusunda yürüttüğü proje ve faaliyetler sonucunda, 13 bin 73 ton atığı geri dönüşüme kazandırdı.

Daha yeşil, daha temiz bir kent yaratmak ve çevre bilincini her yaştan Çankayalıya aşılamak için faaliyetlerini aralıksız sürdüren Çankaya Belediyesi, 2016 yılının ilk ayında yaptığı çalışmaları bir rapor halinde sundu. Ocak ayından itibaren 681 dilekçeye cevap veren Belediye, ambalaj atıkları, atık pil, bitkisel atık yağ ve atık elektrikli ve elektronik eşyalar ile ilgili gelen talep ve şikâyetlere kısa sürede çözüm buldu.

Özellikle geri dönüştürülebilir atıkları yeniden değerlendirerek ekonomiye kazandırmaya ve genç kuşakta çevre bilinci oluşturmaya odaklanan çalışmalar kapsamında yılın ilk 6 ayında 738 mekâna atık kâğıt kutusu dağıtıldı. Gelen talepler doğrultusunda 15 site ve kuruma geri dönüşüm konteyneriyle kumbara temin eden ve ilçe genelinde 4 bin 460 geri dönüşüm poşeti dağıtan Belediye, yılın ilk yarısında ilçe genelinde 13 bin 73 ton ambalaj atığı geri dönüşüme kazandırdı.

EĞİTİM ÇALIŞMALARI DA HIZ KESMEDİ

Çevre koruma bilincini genç kuşaklara vermenin çevreyi korumak kadar önemli olduğuna inanan ekipler eğitim, bilgilendirme ve bilinç yükseltme çalışmalarına da ağırlık verdi. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Ahlatlıbel ve Kuğulupark’ta iki ayrı etkinlik düzenleyen Çankaya Belediyesi, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Topluluğu ile başlattığı Dünya Çevre Hareketi etkinliğinin yanı sıra Atılım Üniversitesi öğrencilerinin lisans araştırma projesine de aktif destek verdi.

İlçe genelinde dört ayrı okulda çevre bilincine yönelik eğitim gerçekleştirilirken değişik başlıklarda toplam 3 bin 678 adet eğitim ve bilgilendirme broşürü dağıtıldı. İlköğretim düzeyindeki çocuklar için özel bir eğitim seti de hazırlayan Belediye, “Çanki ile Çevre”, “Çanki ile Geri Dönüşüm” ve “Çanki ile İklim Değişikliği” adlı üç kitaplık bir seri hazırladı ve okullarda dağıttı.

İŞBİRLİKLERİ DE SÜRÜYOR

Çevre koruma alanında işbirliği çalışmalarına da destek veren Belediye, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ile yürütülen kampanya sayesinde Çankaya genelindeki okullarda pil toplama yarışması düzenledi. Çok sayıda öğrencinin katıldığı ve hem okullar hem de öğrenciler arasında tatlı bir rekabet oluşturan yarışma sayesinde binlerce kilogram atık pil, doğaya zarar vermeden geri dönüştürülmek üzere toplandı.

Diğer yerel yönetimlerle yapılan işbirliği çalışmaları uyarınca Tarsus Belediyesi personeline atık elektrikli ve elektronik eşyalarla ilgili olarak bilgi veren ve deneyim paylaşımı yapan Belediye, Danimarka Büyükelçiliği temsilcilerine de faaliyetler hakkında bilgi verdi. Ağaçlandırma çalışmaları konusunda da önemli çalışmalar yürüten Çankaya Belediyesi, okul bahçelerinde yapılan küçük çaplı eğitim ve ağaçlandırma çalışmalarının yanı sıra Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri ve öğretim üyeleri de Alacaatlı Mahallesi’nde büyük çaplı bir fidan dikim etkinliği gerçekleştirdi.

Back To Top