skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

KURULUŞ VE KURTULUŞUN SİMGESİ LOZANPARK’TA

Çankaya Belediyesi Lozanpark’ın 3’üncü etabını, yerleştirdiği ay yıldızlı Atatürk ve İsmet İnönü anıtı ile taçlandırdı.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “94 yıl önce kaybedilen Anadolu’nun, yeniden kazanıldığının belgesi Lozan Barış Antlaşması’nın yıl dönümünde konan anıt ‘kuruluş ve kurtuluş’ mücadelemizi simgeliyor” dedi.

Çankaya Belediyesi, Kurtuluş Savaşında kazanılan zafer sonrası 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Barış Antlaşması’nın 94’üncü yıl dönümünde Lozanpark’ı, ay yıldızlı Atatürk ve İsmet İnönü anıtı ile taçlandırdı.

Yıllardır 1. ve 2. etaplarıyla Ankaralının dinlence mekanı olan Lozanpark’ta 3 ve 4 etap çalışmaları hızla devam ediyor. Lozanpark’ın en değerli parklar arasında yer aldığını ifade eden Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “94 yıl önce kaybedilen Anadolu’nun, yeniden kazanıldığının belgesi olan Lozan Barış Antlaşması’nın yıl dönümünde yerleştirdiğimiz anıt ‘kuruluş ve kurtuluş’ mücadelemizi simgeliyor. Lozan Barış Antlaşması’nın adını yaşattığımız parkımızı genişleterek halkımızın hizmetine açacağız” dedi.  Heykeltıraş Metin Yurdanur’un imzasını taşıyan anıtta ay yıldızın içine yerleştirilen Atatürk ve İsmet İnönü’ye gelecek kuşakları simgeleyen gençler eşlik ediyor.

112 BİN METREKARELİK TOPLAM ALAN

Birlik Mahallesi 365 Alışveriş Merkezi ile Zirvekent bölgesinde bulunan 3. ve 4. Etaplar, 112 bin metrekare toplam alanlarıyla büyük birer park olarak Ankaralılara hizmet verecek. 60 bin metrekaresi yeşil alan olarak hazırlanan parklar, birbirinden farklı özellikleri ile herkese ve her isteğe hitap edebilecek tarzda düzenleniyor. Giriş bölümündeki tören alanıyla ziyaretçileri karşılayacak 3. Etapta; orta meydan, kapalı ve açık bölümleri olan kafeterya, büyük bir süs havuzu, 2 metre genişliğinde doğal dere ile bisiklet ve araç yolları bulunacak.

2 adet basketbol sahasının yanı sıra voleybol ve tenis sahaları, kondisyon alanı ile soyunma odaları bulunan 4. etap ise spor yapmak isteyenler için öncelikli olacak. Koşu yolu ile çocuklar için oyun alanlarının da bulunacağı 4. etap da 3. etapta olduğu gibi açık ve kapalı alanları bulunan kafeteryası ile hizmet verecek.

Back To Top