skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Çankaya Belediyesi, Rusya Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği görevinde bulunduğu sırada suikaste uğrayarak hayatını kaybeden Andrey Karlov’un ikamet ettiği Moskova kentinin Severniy Administrativniy Okrug Kuzey İdari Bölgesi ile kardeş kent olmaya hazırlanıyor.

Çankaya Belediyesi uluslararası ilişkilerin yoğunlaştığı bir bölge olması nedeniyle birçok ülke kentleriyle iyi niyet protokollerine ve kardeş kent anlaşmalarına imza atarken kardeş kentlere bir yenisini eklemek için adım attı. Rusya Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği görevinde bulunduğu sırada suikaste uğrayarak hayatını kaybeden Andrey Karlov’un ikamet ettiği Moskova kentinin Severniy Administrativniy Okrug Kuzey İdari Bölgesi ile kardeş kent olmaya hazırlanan Çankaya Belediyesi imzaların atılması için makamların onayını bekliyor.

Türkiye ile Rusya arasında kökleri çok eski yıllara dayanan dostluk bağlarını güçlendirmeye dönük adımlardan birisi olan kardeş kent projesi ile Çankaya Belediyesi, Türk-Rus ilişkilerine yerel yönetimler olarak katkı sunacak.

Çankaya Belediyesi suikast olayı sonrasında Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki sanat galerisine Karlov’un ismini vererek Büyükelçi’yi Çankaya’nın gönlünde yaşatırken Karlov’un ikamet ettiği kent ile kardeş kent protokolü imzalayarak da iki ülke halklarının tarihsel, kültürel ve sosyal alanlardaki bağlarını güçlendirmeye yönelik adım atmış olacak.

Back To Top