skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara
Çankaya’dan Pembe Köşk’e Vefalı Dokunuş

Çankaya Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve ailesinin 48 yılını geçirdiği Pembe Köşk’te çevre düzenlemesi gerçekleştirerek vefa örneği sergiledi.

Çankaya Belediyesi, Cumhuriyet’in ilanından 2 yıl sonra İsmet İnönü ve ailesinin ikamet ettiği ve aynı zamanda Cumhuriyet devrimlerine birebir tanıklık etmiş olan Pembe Köşk’te bir dizi çevre düzenlemesi gerçekleştirerek vefa örneği sergiledi.

Ankara’nın Başkent olmasından sonra sosyal ve kültürel hayatta ilklere sahne olan Pembe Köşk’te İnönü Vakfı Başkanı ve İnönü’nün kızı Özden İnönü Toker’in ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in yanı sıra CHP Ankara Milletvekili ve İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan, CHP Genel Başkan Yardımcıları Tekin Bingöl, Veli Ağbaba, Lale Karabıyık, CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli ve çok sayıda İnönü dostları katıldı.

ÖZDEN TOKER’DEN TEŞEKKÜR

İnönü Vakfı tarafından Müze Ev olarak düzenlenen ve her yıl Milli Bayramlarda ziyarete açılan Pembe Köşk’ün çocukluğundan itibaren kendisinde büyük hatıraları olduğunu belirten İnönü Vakfı Başkanı Özden İnönü Toker, “Hatıralarımıza sahip çıktığı için Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e sizin şahsınızda teşekkür etmek isterim. Burası Mustafa Kemal Atatürk’ün ve babamın Cumhuriyet devrimlerini yaşattıkları, önemli toplantılara imza attıkları bir yer. Burası bizim olduğu kadar sizin de yeriniz, sizlerle burası ayakta kalıyor. Babam bahçeye çok meraklıydı, kendi elleriyle buradaki bahçeye hayat verdi. Bu bahçeye sahip çıktığınız için size çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BİZİM ÇOCUKLUĞUMUZ BURADA GEÇTİ

İlkokulu Pembe Köşk’ün hemen yanı başındaki Çankaya İlkokulu’nda okuduğunu ve buraya hiç de yabancı olmadığını dile getiren Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Okuldan çıkınca sık sık Pembe Köşk’e gelirdik. Kimse de bize bir şey demezdi. Cumhuriyet’in tapu senedi olan Lozan Antlaşması’na imza atmış olan İsmet İnönü’nün yaşadığı Pembe Köşk’ü aileye yaraşır hale getirmek boynumuzun borcuydu. Biz Çankaya Belediyesi olarak Cumhuriyet ve devrimlerine her koşulda sahip çıkmaya devam ediyoruz ve bundan sonra da bu yoldan ayrılmayacağız” dedi.

ÇANKAYA BELEDİYESİ HAYATIN HER ALANINDA VAR OLUYOR

CHP’li sosyal demokrat belediyeler gibi Çankaya Belediyesi’nin de asfalt döken, kaldırım yapan belediye olmaktan çıkıp hayatın her alanında var olduğunu ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ise “Cumhuriyet’in ilk yıllarına tanıklık eden Pembe Köşk, Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet Paşa’nın izlerini taşıyor. Lozan Antlaşması’nın mimarı ve ailesine gösterilen vefadan dolayı Belediye Başkanımıza teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Back To Top