skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara
Çankayalı Engelli Gençler Üniversite Yolunda

Çankaya Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü’ne bağlı Engelsiz Dershaneye devam eden gençler, gönüllü öğretmenleriyle hazırlandıkları 13 Mart’ta gerçekleştirilecek Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’na gün sayıyor.

Çankaya Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü’ne bağlı Engelsiz Dershane 2002 yılından bu yana gençleri üniversite ve KPSS sınavlarına hazırlıyor. Görme engelli bireyleri sınavlara hazırlama konusunda Türkiye’de ilk ve tek dershane olma özelliği taşıyan ve bugüne kadar 128 gencin üniversiteli olmasını sağlayan Engelsiz Dershanede şu an 6 öğrenci Pazar günü yapılacak sınavda üniversiteli olmak için gönüllü eğitmenleriyle çalışmalarını sürdürüyor.

Ankara’nın çeşitli üniversitelerinden 110 gönüllü üniversite öğrencisinin ders verdiği Engelsiz Dershanede, öğrenciler Pazar günleri hariç haftanın her günü saat 10.00 ile 19.00 arasında hayallerine kavuşmak için var güçleriyle çalışıyorlar.

RADYO TELEVİZYON OKUMAK EN BÜYÜK HAYALİM

Çankaya Belediyesi’nin Engelsiz Dershanesi’nden yararlanan görme engelli öğrencilerden birisi de 21 yaşındaki Mustafa Acar. En büyük hayalinin Radyo Televizyon bölümünde okumak olduğunu belirten Acar, derslerinden arta kalan zamanlarda bağlama çalarak stres atıyor.

OKUDUĞUM BÖLÜM GÖNÜLLÜ EĞİTMENLİĞE FAYDALI OLUYOR

Öğrencileri sınavlara hazırlayan 110 gönüllü üniversite öğrencisinden Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 2. sınıfta okuyan Beyza Çift, arkadaşlarının tavsiyesiyle Engelsiz Dershanede gönüllü eğitmenlik yapmaya başlamış. Gönüllü eğitmenliğin okuduğu bölüm Sosyoloji için bulunmaz nimet olduğunu da vurgulayan Çift, görme engelli öğrencilere hem faydamız dokunuyor hem de eğitimim için bana büyük yararı oluyor dedi.

Görme engelli sporcuların başarısında büyük pay sahibi olan Çankaya Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Yusuf Sayyıdan ise görme engelli öğrencilerin üniversite hayallerine destek olduğu için Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e öğrenciler adına teşekkür etti.

Back To Top