skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

FİDEL CASTRO ÇANKAYA’DA YAŞAYACAK

Çankaya Belediyesi dost ülke Küba’nın lideri Fidel Castro’nun adını, doğum günü olan 13 Ağustos’ta açtığı parkta yaşatacak. 2016 yılında hayata veda eden efsanevi devrimci önder Castro’nun adı tüm dünyada ilk kez bir kamusal alana verilmiş oldu.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen: “Atatürk’ün ve devrimin ilçesi Çankaya’da bir büyük devrimcinin adını yaşatmaktan onur duyuyoruz”

Küba Büyükelçisi Alberto Gonzalez Casals: “ Fidel Castro ve Che Guevera Mustafa Kemal Atatürk’ün kitaplarını okumuş, fikir ve stratejilerini çalışmış liderlerdi. Küba devriminde Türk devriminin, Mustafa Kemal Atatürk’ün katkısı vardır”

Çankaya Belediyesi, dost ülke Küba’nın lideri Fidel Castro’nun adını, doğum günü olan 13 Ağustos’ta açtığı parkta yaşatacak. 2016 yılında hayata veda eden efsanevi devrimci önder Castro’nun adı tüm dünyada ilk kez kamusal alana verilmiş oldu.

Çayyolu Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2806. Cadde 2808. Sokak kesişiminde bulunan parkın açılışına, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ev sahipliğinde, CHP Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli, Küba Ankara Büyükelçisi Alberto Gonzalez Casals, Kosta Rika Büyükelçisi Marcelo Varela-Erasheva, Panama Ankara Büyükelçisi Jorge Hernan Miranda Corona, Brezilya Ankara Büyükelçisi Eduardo Riccardo Gradilone Neto ve Arjantin Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Julian Luis Tettamanti’nin yanı sıra semt sakinleri katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Başkan Taşdelen, “Atatürk’ün ve devrimin ilçesi Çankaya’da bir büyük devrimcinin adını yaşatmaktan onur duyuyoruz. Castro, Atatürk’ün yolunda giden bir devrimciydi. Bütün devrimciler birbirini izler. Çünkü onlar insanlığın kutup yıldızıdır” dedi.

Çankaya’da Cumhuriyetin, solun nasıl bir belediyecilik yapması gerektiğini sayısız eserle ortaya koyduklarını vurgulayan Taşdelen, “Çankaya’da insanlık tarihinin büyük önderlerinden birinin adını yaşatacak olmanın onurunu duyuyorum. Türkiye ve Küba’nın bundan sonra da hep kardeş iki ülke olması için üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getireceğiz” diye konuştu.

“CASTRO’NUN AİLESİ BÜYÜK JEST İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ”

Küba’nın Ankara Büyükelçisi Alberto Gonzalez Casals da Castro’nun vasiyetlerinden birisinin isminin herhangi bir yere verilmemesi, heykelinin dikilmemesi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Ancak, Çankaya Belediyesi’nin Castro’nun adını parka verme isteğini Castro’nun ailesine ve Küba Hükümeti’ne ilettiğimizde Fidel’in dostlarının bu büyük jesti için teşekkür ettiler. Şimdi, Fidel’in doğum gününde onun adı verilen bu parkın açılışında bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Başkan Taşdelen’e ve Türk halkına çok teşekkür ediyoruz”

Castro’nun ve Che Guevera’nın Mustafa Kemal Atatürk’ün kitaplarını okuduğunu, fikir ve stratejilerini çalıştığını belirten Büyükelçi Casals, “Küba devriminde Türk devriminin, Mustafa Kemal Atatürk’ün katkısı vardır. Atatürk’ün büstü Castro’nun isteğiyle Havana’da İstanbul Boğazı’nı anımsatan bir bölgede bulunmaktadır” dedi.

Tören, Havana’da Atatürk’ün büstünün bulunduğu alandan getirilen toprağın, Fidel Castro Parkı’ndaki çiçeklere serpilmesiyle sona erdi.

Back To Top