skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Çankaya Belediyesi, Çankaya’nın kırsalında hayvancılığı destek amacıyla gerçekleştirdiği küçükbaş hayvan dağıtımından sonra şimdi de tarımı destekleyen bir projeyi hayata geçirdi. Belediye, Akarlar, Yayla, Çavuşlu, Karahasanlı, Tohumlar, Evciler ve Kömürcü halkına 1500 ceviz fidanı dağıttı.

Göreve geldiği günden bu yana tarıma ve hayvancılığa destek projelerini art arda gerçekleştiren Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen son desteğini Çankaya’nın köylerinde tarımla uğraşanlara yaptı. Yeşile, doğaya ve tarıma büyük önem veren Çankaya Belediyesi, yedi kırsal mahallede 1500 adet Kaman orijinal tohumundan elde edilmiş tür ve Chandler (Çetnır) türü ceviz fidanını törenle dağıttı.

Yayla Köyü meydanında gerçekleşen törene, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli, CHP Bala İlçe Başkanı Cengiz Ünlü, Çankaya Belediyesi Meclis Üyeleri, Çankaya Belediyesi bürokratları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Çankaya kırsalında kalkınmayı destelemek için, bölgenin iklimi, toprak koşullarıyla uyumlu ve çiftçilerin talepleriyle örtüşen ceviz fidanı dağıtım töreni şenlik ortamında gerçekleşti. Fidan dağıtımı öncesi Çankaya Belediyesi saz sanatçıları eşliğinde Taylan Cansız türkülerle sahne aldı. HOY-TUR Halk Dansları Topluluğu da sergiledikleri performans ile alanda bulunanlara çeşitli yörelerin halk danslarından oluşan bir gösteri sundu.

“ÇİFTÇİNİN EMEKÇİNİN YANINDA BİR BAŞKAN”

Çiftçilere fidanlarını hediye etmek üzere sahneye gelen Levent Gök ilk olarak, köy sakinlerinden Adalet Şahin ile Mevlüt Şahin’e ceviz fidanlarını verdi. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e teşekkür eden Gök, “Çiftçimizin, emekçimizin yanında olan bir belediye başkanına sahip olmaktan onur duyuyoruz” dedi.

KOYUNLAR KUZULADI

Kırsal alanda yaşayan vatandaşlara her türlü belediyecilik hizmetinin yanı sıra ekonomik anlamda destek projeleri ile de fırsat sağlayan Çankaya Belediyesi, geçen sene de muhtarlar ve köy halkıyla birlikte hazırlanan ‘Anlaşmalı Besicilik Projesi’ kapsamında, kooperatif üyeleri arasından kurayla belirlenen 20 aileye 400 koyun, 20 koç verdi. Hayvanlardan elde edilen gelirin tarımsal kalkınma kooperatifine aktarıldığı projeden memnuniyetlerini dile getiren köy halkı, “Geçen sene aldığımız koyunlarımız kuzuladı, şimdi de bu fidanları toprakla buluşturacağız, dal verecek, kök salacak, gölgesinde hep birlikte oturacağız” dedi.

FİDANLAR DİKİM ŞEMASIYLA BİRLİKTE DAĞITILDI

Geleneksel yöntemlerle çiftçilik yapan vatandaşlara ceviz fidanlarının yanı sıra ceviz fidanının kaç metrelik toprağa ne şekilde dikileceğinin yer aldığı dikim şeması da dağıtıldı.

Back To Top