skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara
Damacana Pompasından Uçak Yaptıran Hayal Gücü

Çankaya Belediyesi gündüz bakımevleri yılsonu sergileriyle başarılarını ve eğitim kalitelerini bir kez daha kanıtlıyor. Sergilerde çocukların hayal gücü, yaratıcılıkları ve duyarlılıkları ön plana çıkıyor.

Evlerindeki atık malzemeleri ve hayal güçlerini kullanarak hazırladıkları kişisel tasarım oyuncaklarını “Hayal Pencerem” adlı sergiyle beğeniye sunan Togan Özliyen Gündüz Bakımevi minikleri, “Merhaba Yaz” etkinliğine de renk kattı.

Mutfağınızda her gün defalarca kullandığınız damacana pompasının “aslında” bir uçak ya da bir müzik seti olabileceğini hiç fark ettiniz mi? Peki, cam ve elektronik eşyaları korunaklı şekilde taşımak için üretilen baloncuklu ambalajlardan robot yapabilir misiniz? Hayır mı? Çocuklar yapabilir ve yaptılar da. Çünkü onlara hayata hala meraklı, sorgulayan gözlerle bakıyor ve biz yetişkinlere çok önemli bir şeyi hatırlatıyorlar: “Hayal Edememek En Büyük Engeldir”.

Çankaya Belediyesi Togan Özliyen Gündüz Bakımevi’nde eğitim gören minikler, “Hayal Pencerem” adlı sergileriyle geridönüşüm, çevre duyarlılığı ve hayal gücünü bir araya getirip parmak ısırtan işlere imza attı. 3 ve 5 yaş grubu öğrencilerin ayrı içeriklerle ürettikleri eserlerden oluşan “Hayal Pencerem” sergisinin temel amacı, çocukların hayal ettikleri oyuncakları üç boyuta dökebilmelerini sağlamak.

ÖNCE ÇİZDİLER SONRA YAPTILAR

Hayallerindeki oyuncakları çizen ve öğretmenlerinin yardımıyla üç boyutlu hale getiren minikler malzeme olarak da evlerindeki atık malzemeleri kullandı. Proje sloganı olarak “Hayal Edememek En Büyük Engeldir” i seçen çocuklar, sergide nihai eserlerinin taslak çizimlerine de yer verdiler. Çocukların bazıları artık kumaşlardan öğretmenlerinin yardımıyla “Sevimli Mikrop” ve “Dost Robot” gibi sevecen isimler verdikleri bez oyuncak yaparken bazıları da damacana pompasından uçak, askı ve pet şişelerden terazi, boş tuvalet kâğıdı rulolarından tren yaptı. Hayallerini ve oyuncaklarını okullarının koridorunda beğeniye sunan minikler, hayal güçleri ve yetenekleriyle alkış topladı.

Bünyesindeki 12 gündüz bakımeviyle Türkiye’nin en kapsamlı ve kaliteli okul öncesi eğitim hizmetini sunan yerel yönetimi Çankaya Belediyesi, şu anda 1100 çocuğa eğitim veriyor. Dönem sonuna kadar gündüz bakımevi sayısını 15’e çıkaracak olan Çankaya Belediyesi, böylece yaklaşık iki bin çocuğa ve ailesine güvenli, kaliteli, bilimsel okul öncesi eğitim ile sağlayacak.

Back To Top