skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Çankaya Belediyesi, bu defa hüzünlü bir park açılışına ev sahipliği yaptı. 13 Mart 2016’da Güvenpark’ta gerçekleşen terör saldırısında henüz 16 yaşındayken hayatını kaybeden Destina Peri Parlak adına yapılan park, gözyaşları içinde açıldı. Çankaya Belediyesi, parkı evinin yakınına yaparak Destina’nın hayalini gerçekleştirdi.

Çankaya Belediyesi, bu defa hüzünlü bir park açılışına ev sahipliği yaptı. Güvenpark’taki terör saldırısında hayatını kaybeden Destina Peri Parlak adına evinin yanında yapılan park, gözyaşları içinde açıldı. Park açılışı, katliamda çocuklarını yitiren aileleri yeniden bir araya getirdi.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in ev sahipliğinde yapılan Destina Peri Parlak Parkı’nın açılışına, CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli, CHP Etimesgut İlçe Başkanı Ayhan Yılmaz, CHP Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Ferhan Özkara, Ankara Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Doğan Yılmazkaya, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, Belediye Meclisi Üyeleri, muhtarlar, Destina’nın Ayrancı Anadolu Lisesi’nden arkadaşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“O ARTIK HEPİMİZİN PERİSİ”

Dikmen Ata Mahallesi’nde yapılan parkın açılışında konuşan Destina Peri’nin annesi Hacer Parlak, “Biliyorum Destinam bu parka gelip oynayamayacak, oturamayacak. Hiç ayırt etmeden sevdiği çocukların oynadığını göremeyecek. Ama eminim ki, hayalinin gerçekleşiyor olmasını gökyüzünden gülümseyerek seyredecek. Ben camdan her baktığımda buruk bir sevinçle yeni yeni Destinaların sesini, kahkahasını duyacağım. Yaşadığımız bu büyük acının ardından ne anlatırsam anlatayım, bana canım annem diyecek Perimin olmadığını biliyorum. O ailemizin Perisiydi, artık hepimizin perisi. Onun adını yaşatacak parkta bir de peri kanatlı heykeli oldu. Destinam artık sevenlerinin yüreğinde, ağaçların gölgesinde, tepelerin zirvesinde parkların oyun alanlarında yaşayacak. Kızımın park hayalini gerçekleştiren Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e, heykeltıraş Eşber Karayalçın’a, parkı ortaya çıkaran emekçi arkadaşlara teşekkür ediyorum. Yok etmek isteyenlere inat hep yaşatacağız” dedi.

Parlak, konuşmasının ardından Güvenpark saldırısında hayatını kaybedenlerin aileleri adına Taşdelen’e bir teşekkür plaketi takdim etti.

“NEDEN HEP BİZİM ÇOCUKLARIMIZ ÖLÜYOR”

Ankara Garı’nda, Güvenpark’ta, Merasim Sokak’ta meydana gelen patlamalarda ölenlerin yakınlarına yeniden başsağlığı dileyerek konuşmasına başlayan Başkan Taşdelen, terörün asla amacına ulaşamayacağına vurgu yaparak, terör nereden gelirse gelsin daha sıkı kenetlenip, ülkeyi savunmaya devam edeceklerini söyledi.

Başkan Taşdelen, Hacer Parlak’ın Destina’nın ardından yazdığı mektupta yer alan “Acım büyük ama öfkem çok daha büyük. Birileri sırça saraylarından bizim terörle yaşamaya alışmamız gerektiğini söylüyor, bizim taptaze fidanlarımızın yok edilmesine sessiz kalmamızı dayatıyor. Günlerdir kendime soruyorum: Neden hep bizim çocuklarımız ölüyor?” ifadelerini okudu.

TAŞDELEN: “DÜNYANIN EN BÜYÜK ACISI”

Dünyanın en büyük acısına tanıklık ettiklerini belirten Taşdelen, yaşananlara isyan ettiklerini bildirerek, duygularını Şair Zekai Özger’in “Uyurken dudağında gülümseyen bordo gül, benim kalbimi harmanlayan isyan olsun / Şimdi senin uzanıp yattığın otlarda, yarın yeni bir yeşillik büyüyecek” dizeleriyle aktardı.

Konuşmakta zorlanan Taşdelen, patlamanın ardından taziye için Hacer Parlak ile görüştüğünü, bu görüşmede Destina’nın penceresinden boş alanı gösteren annesinin ‘Kızım bu alanı park olarak görmek isterdi’ demesi üzerine harekete geçtiklerini anlatarak, “Parkımızı onsuz açıyoruz ancak, Peri anıtımızla beraber bu parkta sonsuza kadar yaşatacağımız Destina, artık hepimizin kızı” dedi.

“PERİ” ANITI VE IHLAMUR AĞACI

13 Mart Güvenpark Katliamında yaşamını yitiren 36 kişinin anısını yaşatmak üzere parka dikilen çam ağaçlarına isim plaketleri takılırken Destina’nın anısına Heykeltıraş Eşber Karayalçın’ın yaptığı “Peri” Anıtı gözyaşları arasında açıldı. Heykelin açılışının ardından Hacer Parlak ve Başkan Taşdelen parka ıhlamur ağacı dikerek Peri’nin adı yazılı plaketi astı.

Back To Top