skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, Dil Derneğinin 30. yıl kutlamalarına ev sahipliği yaptı.

Başkan Taşdelen: “Bir ulusun dili bağımsızsa o ulus bağımsızdır. Bir ulusun dili pranga altında ise o ulus da prangaya vurulmuştur.”

Dil Derneğinin 30. kuruluş yıl dönümü kutlaması Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi Yaşar Kemal Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Atatürk’ün kurduğu Türk Dil Kurumunun 12 Eylül Darbesi ile işlevsiz hale getirilmesi üzerine Türk Dilinin yaşatılması için harekete geçen 34 kişinin hukuk mücadelesi vererek 22 Nisan 1987’de kurduğu Dil Derneğinin 30’uncu kuruluş yıl dönümü kutlandı.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli, Dil Derneği Kurucu Asbaşkanı Refet Erim, Kurucu Başkan Prof. Dr. Cevat Geray ve çok sayıda Türk Dili sevdalısının katıldığı etkinlikte açılış konuşmasını Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel yaptı.

Koşullar ne olursa olsun Türk devrimlerinden ödün vermeyeceklerini ifade eden Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel, 34 kurucudan 23’ünü sonsuzluğa uğurladıklarını ancak onların ülküsünü kararlılıkla yaşattıklarını söyledi. Kuruluş yıllarında da bir karanlığı yırttıklarını, bugün yaşanan karanlığın da kararlılıkla aşılacağına vurgu yapan Özel, Derneğin bugünlere gelmesinde desteklerini esirgemeyen kişi ve kurumlara teşekkür etti.

Dil Derneğinin kurucu başkanı Prof. Dr. Cevat Geray, 12 Eylül’ün ardından büyük mücadelelerle Dil Derneğinin kuruluş çalışmalarını yürüttüklerini aktararak, “Atatürk Devrimlerini ortadan kaldırmak isteyenler, önce Türk Dil Kurumuna saldırır, bugün de bu saldırıların devam ettiğini görüyoruz” dedi.

“BİR ULUSUN DİLİ BAĞIMSIZSA O ULUS BAĞIMSIZDIR”

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Dil Derneğinin 30 yıllık mücadele öyküsünü dinlediklerini ve bu mücadelenin asla bitmeyeceğini söyledi.

“Çocuklarımızın geleceğine sahip çıkmak için dilimizi de yaşatacağız, demokrasiyi de yaşatacağız. Demokrasiyi demokratik görünen yöntemlerle yok etmeye çalışanlara karşı mücadelemiz sürecek. Bir ulusun dili bağımsızsa o ulus bağımsızdır. Bir ulusun dili pranga altında ise o ulus da prangaya vurulmuştur” diyen Taşdelen, Atatürk Devrimlerini, Cumhuriyeti, demokrasiyi, özgürlüğü savunanların tükenmeyeceğine vurgu yaparak Türkçenin mücadelesini verenleri selamladı.

Etkinlik, dostlarının kaleme aldığı anılardan Boğaçhan Sözmen tarafından derlenen, Mehmet Gürkan, Ali Nihat Yavşan, Boğaçhan Sözmen, Orhan Özyiğit ve Ömür Eren’in rol aldığı “Anılarla Atatürk” adlı okuma tiyatrosu ile sona erdi.

Back To Top