skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Türk siyasetinin “Karaoğlan”ı Bülent Ecevit’in adının verildiği Bülent Ecevit Parkı ile içinde barışı simgeleyen beyaz güvercin heykeli yer alan Oran Barış Parkı’nı, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve Rahşan Ecevit, vatandaşlarla birlikte açtı.

Taşdelen: “Ecevit’in düşünceleri, felsefesi, halkçılığı ve her zaman ezilenden yana duruşu hep yolumuzu aydınlatacak”

Toplumsal değerlerin isimlerini yeni yaptığı parklarına vererek yeni nesillere aktaran Çankaya Belediyesi, Cumhuriyet dönemi Türk siyasetine adını büyük harflerle yazdıran Bülent Ecevit’in adına park yaptı. Ecevit’in yaşamının 40 yılını geçirdiği Oran Mahallesi’nde yapımı tamamlanan “Bülent Ecevit Parkı” ile aynı mahallede bulunan “Oran Barış Parkı” aynı gün arka arkaya açılarak halkın hizmetine sunuldu.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in ev sahipliğinde gerçekleşen parkların açılışına, Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit, CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin, CHP eski milletvekili Emrehan Halıcı, CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli ve DSP Genel Sekreteri Abbas Deniz ile çok sayıda vatandaş katıldı.

TAŞDELEN: “BÜLENT ECEVİT’İN ADINI YAŞATMAK BİZİM İÇİN ONURDUR”

Açılışlarda konuşma yapan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Demokratik sol harekete anlamını kazandıran ve Türk siyasi hayatına damgasını vuran, 12 Mart askeri muhtırasına nasıl o devrimci yüreği ile direndiyse, ona teslim olmadıysa 12 Eylül’e de öyle direnen ve bu uğurda hapis yatan Bülent Ecevit’in adını yaşatmak bizim için onurdur” dedi. Taşdelen, Ecevit’in halkçılığı ve milliyetçiliği sözde değil eylemde hayata geçirdiğine vurgu yaptı.

“BİZ, NE EZEN NE EZİLEN, İNSANCA, HAKÇA BİR DÜZENİ O’NDAN ÖĞRENDİK”

Ecevit’in Başbakanlığı döneminde müşavir olarak çalışması nedeniyle kendisini yakından tanıma imkanı da bulduğunu belirten Taşdelen; “Biz, ne ezen ne ezilen, insanca, hakça bir düzeni O’ndan öğrendik” diye konuştu. Sözlerini “O’nun düşünceleri, felsefesi, halkçılığı ve her zaman ezilenden yana duruşu hep yolumuzu aydınlatacak” şeklinde sürdüren Taşdelen; “Ecevit’in 40 yıldan uzun süre yaşamını sürdürdüğü Oran Mahallesi’nde, birinde Ecevit’in anıtı diğerinde ise Ecevit’le özdeşleşen beyaz güvercin heykeli bulunan iki parkı aynı anda açmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

ORANLILARDAN BAŞKANA TEŞEKKÜR PLAKETİ

CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin Bülent Ecevit’in “Kıbrıs Fatihi” olarak dünya tarihine geçtiğini belirterek, Çankaya Belediyesi’nin çok güzel bir vefa örneği gösterdiğinin altını çizdi. Konuşmaların ardından Oran Güzelleştirme Derneği temsilcisi ve Oran Mahallesi muhtarı tarafından Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e teşekkür plaketi ve çiçek sunuldu.

Bülent Ecevit Parkı’nın açılışını yaptıktan sonra Rahşan Ecevit ve Alper Taşdelen, Oran Barış Parkı’nın açılışını da birlikte yaparak, barış için beyaz güvercin uçurdular.

PARKLAR BÖLGEYE YENİ SOLUK KAZANDIRDILAR

Toplam alanı 6 bin 406 metrekare olan Bülent Ecevit parkı ile bin 411 metrekarelik Oran Barış Parkı, bölgeye 5 bin 777 metrekare yeşil alan kazandırdı. Halkın gönlünde “Karaoğlan” lakabıyla taht kurmuş Bülent Ecevit’in adını da sonsuza kadar yaşatacak parklar, çocuk oyun alanları, yürüyüş ve koşu yolları, süs havuzları, eğlenme ve dinlenme noktaları ile bölgeye hizmet verecek.

Back To Top