skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

10 Ekim Ankara Gar Katliamından ağır yaralı kurtulan Günay Karakuş, yoğun bakımdan çıktıktan sonra hastanede başladığı resim çalışmalarından oluşan eserleriyle Galeri Çankaya’da…

Çankaya Belediyesi Galeri Çankaya, 10 Ekim 2015 Ankara Garı Katliamında yaralandıktan sonra hastane odasında başlayan resim serüvenini sergiyle taçlandıran Günay Karakuş’un çalışmalarına evsahipliği yapıyor.

Çankaya Belediyesi evsahipliğinde düzenlenen sergi, sanatseverler ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği ile Kızkardeşim Derneği üyelerinin yoğun katılımıyla açıldı. Tedavi sürecinde Ankara’da edindiği dostları ve ailesiyle sergisini açan Günay Karakuş, sık sık duygusal anlar yaşadı.

PATLAMA… HASTANE… RESİMLE AŞILAN TRAVMA…

Adana Çukurova Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünde öğrenciyken mitinge katılmak için üniversiteden arkadaşlarıyla Ankara’ya geldiğini ifade eden Günay Karakuş, 10 Ekim’de Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamına tanık olduklarını söyledi.

O gün çok büyük bir travma yaşandığını ve hala izlerinin devam ettiğini dile getiren Karakuş, uzuv kaybı yaşayanların travmasının daha da uzun süreceğini aktardı. Yoğun bakımdan çıktıktan sonra çizdiği bacaklarında çiçek açan yeşil elbiseli kız resminin büyük ilgi gördüğünü söyleyen Karakuş, şöyle devam etti:

“Doktorlarım ve yakın çevremdeki dostlarım resim yapmanın bana iyi geldiğini söylemeleri üzerine hastanedeyken resim çalışmalarına başlamış oldum. Uzun süren tedavinin ardından Adana’ya dönerek eğitimime kaldığım yerden devam ettim ve Çukurova Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümünden mezun oldum. Bacak protezimde alışma sürecinde çıkan sorunlar yüzünden sık sık Ankara’ya geliş gidiş yaptım. Bu arada Kızkardeşim Derneği’nden arkadaşların ‘bir sergi oluşturur musun, resimlerin çok güzel’ demeleri üzerine çalışmalarımı bu yönde geliştirdim. Daha önce resim eğitimi almamıştım, tamamen amatörce, teknik bilmeden başladım ve Ekinoks adını verdiğim sergiye kadar ulaştım.

Sergimin adının Ekinoks olmasının nedeni ise: Ekinoks döneminde güneş ışınları ekvatora dik gelir ve dünyanın tam yarısı karanlık diğer yarısı aydınlıktır ya. Bu karanlığı yaşadığımız travma dönemine benzetiyorum. Umutla, dirençle dayanışma ile o karanlığı aştığımızı düşünüyorum. Kısacası, Ekinoks bir dayanışma ürünü. Emeği görünür kılmak için kadın suretleri kullandım, kadının karanlık karşısında umudu yeşerten savaşçı yanını öne çıkarmaya çalıştım.”

Günay Karakuş’un çalışmalarından oluşan Ekinoks sergisi 22 Kasım’a dek Galeri Çankaya’da görülebilecek.

Back To Top