skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Çankaya Belediyesi, 2014 yılından bu yana topladığı 50 bin 19 ton kağıt atıkla 850 bin 323 ağacın kesilmesini önledi, 1 milyon 325 litre su ve 205 milyon kwh elektrik tasarrufu sağlanmasına destek verdi.

10 bin 642 ton cam, 31 bin 927 ton plastik ve 10 bin 642 ton metal atığı ise 336 bin 725 megawatt saat olarak geri dönüşüme kazandırdı. Toplanan plastik miktarıyla 533 bin 536 aracın deposunu doldurabilecek 24 milyon litre benzin tasarrufu sağlanırken, atık cam ile de 7 bin 130 ton karbon salınımı engellenmiş oldu.

Çankaya Belediyesi doğaya ve çevreye duyarlı çalışmalarını her geçen gün artırarak sürdürüyor. Birbiri ardına yeni parkları halkın hizmetine sunmasının yanı sıra geri dönüşüm konusunda da tam hızla ilerliyor. Belediye, 2014 yılından bu yana sürdürdüğü geri dönüşüm çalışmalarıyla toplam 541 bin 725 megawatt saat elektrik tasarrufu, 1 milyon 325 litre su tasarrufu sağlanmasına destek verdi. 850 bin 323 ağacın da kesilmesini önlemiş oldu.

“DOĞAYA NE VERİRSENİZ DOĞA SİZE ONU VERİR”

Ambalaj atıkların toplanarak geri dönüşüme kazandırılmasının doğaya önemli ölçüde katkı sağladığını belirten Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Geleceğimizi düşünerek doğaya sahip çıkmalıyız. Biz belediye olarak açtığımız yeşil alan ve parklarla doğaya katkı sağladığımız gibi geri dönüşüm çalışmalarımızla da hem doğaya hem ülkemiz ekonomisine büyük bir katkı sağlıyoruz. 2015 yılında Avrupa Birliği İklim ve Enerji Paketi kapsamında sürdürülebilir enerji politikalarının uygulanmasında yerel yönetimlerin çabalarını desteklemek için 2020’ye kadar karbondioksit salım oranını yüzde 20’nin altına çekmeyi taahhüt eden Başkanlar Sözleşmesi’ni imzaladık. Doğaya ne verirseniz doğa da size onu verir. Biz bu anlayışla çalışmalarımızı sürdürüyor, mümkün olduğunca doğaya katkı sunuyoruz” diye konuştu.

AMBALAJ ATIKLARI GERİ DÖNÜŞÜME

2014 yılı Nisan ayından itibaren 740 adet konteyner ve kumbara ile kapalı mekanlar için 13 bin 741 adet iç mekan kutusu dağıtımı gerçekleştiren Çankaya Belediyesi, bu çalışmaların karşılığında 103 bin 230 ton ambalaj atığı toplanmasını sağladı.

Ambalaj atıkların toplanması ile doğaya ve çevreye zarar veren birçok maddenin zararının önüne geçiliyor. Ayrıca toplanan maddelerin geri dönüşüm yoluyla tekrar ülke ekonomisine kazandırılması sağlanmış oluyor. Vatandaşlardan geri dönüştürülebilecek atıkları ayrı biriktirmeleri yönünde hassasiyet göstermeleri çağrısında bulunan Çankaya Belediyesi, geri dönüşüm konteyner ve kutuların dolması halinde de anlaşmalı oldukları firmaların aranabileceği bilgisini verdi. Vatandaşlar, Belediye ile anlaşmalı atık toplama yetkili firmaların, bölgelerine göre toplama yaptıkları mahallelerin listesi ve telefon numaralarına Belediye’nin web sayfası Geri Dönüşüm Hizmetlerinin yer aldığı http://www.cankaya.bel.tr/pages/185/Ambalaj-Atiklari-Geri-Kazanim-Projesi/ linkinden ulaşılabiliyor.

Back To Top