skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara
“Halkımız Cahil” Deyip Geçmek, Bu Ülkenin Kuruluş İlkelerine Hakarettir Alper Taşdelen Çankaya Belediye Başkanı ( Www.politikyol.com 29.03.2018)

Boş vakitlerinizde ne yapıyorsunuz? Bu soruya çoğu kez ezbere cevap verilir. Kitap okuyorum diyen olur, spor yapıyorum diyen olur, film izliyorum diyen olur. İşin doğrusu çoğu insan boş vakitlerini bir ekran karşısında geçiriyor. TV ekranı, bilgisayar ekranı veya akıllı telefon / tablet ekranı. Kimisi bu duruma, “halkımız böyle işte” der geçer. Ancak bizim işimiz bu değil. Bizim işimiz seyirci kalmak değil. Böyle bir gerçek varsa, bunun nedenlerini araştırmak ve nihayetinde buna bir çözüm bulmak. Gördük ki, zorlu yaşam koşulları içinde insanların farklı uğraşlara yönelmesi için bütçelerinden de önemli bir şey var. Halka, evin dışında çeşitli uğraşlar edinecek bu imkânların sunulması. “İmkânsız, hangi birine yetişelim?” deyip geçecek miydik? Elbette hayır. Çünkü biliyoruz ki, genç Türkiye Cumhuriyeti, bunu halkçılık ilkesi çerçevesinde başarmıştı.

Halkçılığın Cumhuriyet Halk Partisi programına girmesiyle, ilkenin vücut kazanması için Halkevleri kurulmasına karar verilir. 1932 yılında kurulan Halkevleri, Cumhuriyet devrimlerinin halka anlatılması, halkın aydınlatılması ve halkın her alanda okur-yazar ve bilgi sahibi kılınması için kısa sürede çok büyük işler başarır. Gerek Halkevleri gerekse Halk Odaları Cumhuriyetin felsefesinin yanı sıra öğrenmenin, dayanışmanın, devrimlere sahip çıkmanın mekanı olur. Halkevleri, kamusal alanda ciddi bir bilinç paylaşımı, etkileşimi meydana getirdiği için Demokrat Parti döneminde ciddi rahatsızlığa neden olur ve kapatılır. Ancak farklı isimlerle, örgütlenmelerle de olsa Halkevleri’nin kurucu felsefesi, ruhu ve bilinci bugünlere kadar gelir. Biz de 21. Yüzyılın Halkevleri’ni, Çankaya Evleri olarak açmaya başladık. En son açtığımız Anıtpark Çankaya Evi ile bu sayıyı 26’ya çıkardık. Bugün 26 Çankaya Evimizde neredeyse bir ilçe büyüklüğündeki kursiyerlerimize hizmet veriyoruz. 30 bine yaklaşan kursiyer sayımız 100’e yakın alanda kurs görüyor, eğitim alıyor ve dayanışma içinde ilçesine, ülkesine ve Cumhuriyete sahip çıkıyor. “Cumhuriyet Halk Partisinin Halkevleri ile takip ettiği gaye, milleti şuurlu, birbirini anlayan birbirini seven, ideale bağlı bir halk kütlesi halinde teşkilatlandırmaktır” sözünde olduğu gibi biz büyük bir idealin peşinde gitmekte, o ideali bu yüzyıla taşımakta ve Cumhuriyetimizi, değerlerini çalışarak, üreterek daha yükseklere taşımaktayız.

“Halk Evlerine Kavuşuyor” sloganıyla başlattığımız bu büyük çaba bugün itibariyle çok büyük kitlelere ulaşıyor. Ülkemizde bu çapta başka bir örneği de yok.

Büyük Atatürk’ün “Yalnız tek bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak…” sözünden hareketle sürekli çalışan, eserler inşa eden, açılışlar yapan bir belediyeyiz. Çok iyi bir organizasyon, çok sağlam bir kadro ve elbette nerde ne yapacağını bilen bir anlayışla yola çıktık ve çok yol aldık. Çalışanıyla, halkıyla, yöneticiyle mutlu bir belediye yarattık. Her fırsatta söylediğim gibi belediyecilik Atatürkçülerin ve sosyal demokratların işi. Çünkü bizim belediyeciliğimiz halkı esas alan, halkçılığı esas alan bir belediyecilik. Bugün herkesin farkında olduğu bir gerçek var, sosyal demokrat belediyeler bu ülkenin, halkın nefes aldığı yerler. Sigara içilmeyen bölgeler için dumansız hava sahası diye bir tabir kullanılır. İşte Çankaya başta olmak üzere bütün sosyal demokrat belediyeler baskısız, sansürsüz, şiddetsiz temiz hava sahalarıdır. Bizim yönettiğimiz ilçelerde özgürlük var, eşitlik var, yaşam hakkının dokunulmazlığı var, zenginlik var, refah var, mutluluk ve huzur var.

Bugün Türkiye’nin en büyük ilçesini yönetiyoruz. 124 Mahallesi ve 3 milyonu aşan gündüz nüfusuyla çok büyük bir kitleye hizmet götürüyoruz. Çankaya’nın her bölgesinde çalıştık, her bölgesinde bir eser inşa edeceğiz demiştik, bunu başardık. Halkımızla bütünleştiğimiz, sevgi, saygı ve dayanışmayı ördüğümüz için yeni bir kent yönetim modeli inşa ettik. Halkevleri nasıl hepimize örnek olduysa, Çankaya’da başlattığımız bu model umarız bütün Türkiye’ye örnek olur. Çünkü biz, “insanımız böyle, halkımız cahil işte” deme lüksüne sahip değiliz. Bu en başta ülkemizin kurucu ilkelerine hakarettir.

Back To Top