skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

ÇANKAYA’DAN ÇİFTE AÇILIŞ

Alper Taşdelen: “Bizler, hiçbir zaman ömrünü bu ülkenin hak, emek mücadelesine adamış insanları unutmayacağız. Çünkü aydınlık, bu mücadelelerden doğacak”

Yeni parklarını birbiri ardına tamamlayarak halkın hizmetine sunan Çankaya Belediyesi, Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi’nde  “Abdullah Baştürk” ve “Nil” parklarını törenle açtı.

Çankaya Belediyesi, törenle iki yeni parkın açılışını gerçekleştirdi. Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi’nde karşılıklı olarak yapımı tamamlanan “Abdullah Baştürk” ve “Nil” parkları bölge halkının hizmetine sunuldu.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in ev sahipliği yaptığı törene, Abdullah Baştürk’ün ailesi, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Kani Beko, Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli ve Etimesgut İlçe Başkanı Ayhan Yılmaz, DİSK Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan ve Sendika Yöneticileri ile işçiler ve vatandaşlar katıldı.

TAŞDELEN: “ÇANKAYA ABDULLAH BAŞTÜRK’Ü YÜREĞİNDE YAŞATACAKTIR, ONUN ANISI ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM”

Törende bir konuşma yapan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, parklardan kreşlere, kapalı pazar yerlerinden kültür merkezlerine ve Çankaya Evlerine kadar çok geniş bir yelpazede açılış ve temel atmaların devam ettiğini belirti. Çankaya Belediyesinin, tarihinin en büyük yatırım dönemini yaşadığını ifade eden Taşdelen, açılışı yapılacak parklar hakkında bilgi verdi. “Abdullah Baştürk ömrünü emek ve sosyal demokrasi mücadelesine vermiş bir işçi önderidir. Bu mücadelesinde ağır bedeller ödedi. Bizler, hiçbir zaman ömrünü bu ülkenin hak, emek mücadelesine adamış insanları unutmayacağız. Çünkü aydınlık, bu mücadelelerden doğacak. Bu nedenle onun adını parkımızda yaşatacak olmanın onur ve gururunu duyuyorum” ifadeleriyle sözlerine devam eden Taşdelen, “Çankaya Abdullah Baştürk’ü yüreğinde yaşatacaktır, onun anısı önünde saygıyla eğiliyorum” diye konuştu.

OĞUL BAŞTÜRK ÇANKAYA’YA TEŞEKKÜR ETTİ

Abdullah Baştürk’ün oğlu Bülent Baştürk ise yaptığı konuşmada, Abdullah Baştürk’ün onurlu, saygın ve ulaşılması gereken doğrular için savaşma ve mücadele etme azmini de bıraktığını belirterek; “Ne mutlu ki böyle bir emek kahramanının oğluyum. Ailemiz için gurur kaynağı olan babamı hiçbir zaman unutmayan ve O’nun ismini taşıyan parkımızı bizlere kazandıran Çankaya Belediye Başkanımız Alper Taşdelen’e ve emeği geçenlere ailemiz adına teşekkür ediyorum” dedi.

KANİ BEKO: “ABDULLAH BAŞTÜRK, TÜRKİYE İŞÇİ SINIFININ VE DÜNYA EMEK HAREKETİNİN LİDERİ OLAN BİR KİŞİDİR”

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanı Adnan Keskin ve DİSK Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan’ın konuşmalarının ardından kürsüye gelen DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Ben de çok duyguluyum ve mutluyum. Böyle güzel bir parkın adının Abdullah Baştürk olması bize gurur veriyor. Abdullah Baştürk, Türkiye işçi sınıfının ve dünya emek hareketinin lideri olan bir kişidir” dedi. Beko, birçok belediyenin yaptığının aksine çok değerli ve güzel bir arazinin ranta kurban edilmeyerek halkın kullanımına uygun bir parka dönüştüren Alper Taşdelen’e teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, karşılıklı olarak yapılan 4 bin 557 metrekarelik “Abdullah Baştürk” ve 2 bin 852 metrekarelik “Nil” parkları açılışları yapılarak bölge halkının hizmetine sunuldu.

BÖLGENİN YENİ YAŞAM ALANI ABDULLAH BAŞTÜRK PARKI

Türkiye’de sendikal yaşama büyük katkılar sağlayarak işçi sınıfına uzun yıllar liderlik yapmış efsanevi Genel Başkan Abdullah Baştürk’ün adının verildiği yeni park, Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2861 Cadde ile 2873 Sokak kesişiminde yer alıyor. Toplam alanı 4 bin 557 metrekare olan park, bölgeye 2 bin metrekare yeşil alan kazandırdı. Koşu yolu, fitness alanı, 2 adet basketbol sahası ve voleybol sahası ile spor olanaklarını ön plana çıkaran park, oturma grupları ve yeşil doğasıyla bölge halkının yeni yaşam alanı oldu.

NİL PARK BİTKİSEL DOKUSUYLA DİKKAT ÇEKİYOR

Abdullah Baştürk parkı ile aynı anda açılan Nil Park ise yeşil dokusu ve çocuklara uygun oyun alanları ile dikkat çekiyor. 2 bin 852 metrekare toplam alana sahip olan park, bölgeye bin 700 metrekare yeşil alan kazandırıyor. Parkta, yapraklı ve ibreli bitkiler ile çalılardan oluşan 5 bin 137 bitkinin yanı sıra çocuk oyun alanı ve kum havuzu da bulunuyor.

Back To Top