skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki çalışmalarıyla Türkiye’nin ilk “Mor Bayrak”lı yerel yönetimi olan Çankaya Belediyesi’nin bu yıl ikinci kez düzenlediği “Kadın Yazarlar Haftası” başladı.

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki duyarlı çalışmaları ve önemli projeleriyle Türkiye’nin ilk “Mor Bayrak”lı yerel yönetimi olan Çankaya Belediyesi’nin bu yıl ikinci kez düzenlediği “Kadın Yazarlar Haftası” başladı.

Ayizi Yayıncılık’la işbirliği yapılarak düzenlenen etkinliğin ilk konuğu “Her İşte Bir Hayır Vardır” kitabıyla, Ekin Açıkgöz oldu. Açıkgöz, Çankaya Belediyesi Mali Hizmetler Toplantı Salonu’nda düzenlenen söyleşide, kendisini geliştirme aracı olarak yazmayı seçtiğini belirterek, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e, düzenlediği kültür sanat etkinlikleri dolayısıyla teşekkür etti. Yazar, işitme engelli bireyler için işaret diliyle anlatımın da eşzamanlı olarak gerçekleştirildiği söyleşide, okurların sorularını tek tek yanıtladı.

Çankayalı edebiyat severlerin yoğun ilgi gösterdiği söyleşide, Yüksek Sadakat Müzik Grubu’nun eski solisti Cemil Demirbakan ve İnsan Hakları Savunucusu İlknur Üstün de yer aldı.

KADIN YAZININDA AYİZİ’NİN YOLCULUĞU

Kadın Yazarlar Haftasının ikinci etkinliğinde ise Ayizi Yayıncılıktan Aksu Bora, İlknur Üstün ve Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı Sema Kendirci katılımcılarla buluştu. Akşam saatlerinde Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşide Aksu Bora, Türkiye’de kadın edebiyatının gerekliliği üzerine başladıkları çalışmalarda doğan Ayizi Yayınlarının yolculuğunu izleyenlere aktardı. Kadın dayanışmasıyla Ayizi kadınlarının her geçen gün çoğaldığından söz eden Bora, Feminist Biyografi Atölyesi ile yurtdışındaki feminist hareketlerinin de dikkatini çektiklerini, basılan kitap sayısının kısa sürede 61’e ulaştığını da sözlerine ekledi.

Ayizi’nin bir kadın dayanışması eseri olduğundan söz eden Üstün ise, yaparak öğrendikleri ilk günlerde kadın dayanışmasının güzel örnekleriyle çoğaldıklarından söz ederek, kısa sürede Türkiye’de sözü edilen işlerin ortaya konduğunu dile getirdi. Üstün ayrıca, yurtdışı ve Türkiye’den kadın hareketleri çalışmalarından da örnekler verdi. Türkiye’de kadın hareketi tarihinin bilinmediğinden, bu yüzden kadın yazınının gerekliliğinden söz eden Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı Sema Kendirci ise, cumhuriyetin ilanından önce kurulmak istenen Kadınlar Halk Fırkası ve Meclis’teki milletvekillerinin Atatürk’e rağmen kadın hakları ve kadın hareketlerine  karşı direnç gösterdiklerini aktardı. Kendirci, kadın hakları mücadelesinin önündeki engellerin kadına şiddeti besleyen anlayışı da beslediğini ifade etti.

ETKİNLİKLER 28 EYLÜL’E KADAR SÜRECEK

28 Eylül tarihine kadar Çankaya Belediyesi Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek haftada, tüm katılımcılara, “Her İşte Bir Hayır Vardır”, “Baş Harfi F”, “Kadın Sağlığı Hareketinden Sesler”, “Bu Toprağın Ötekileri”, “Dünyanın Bütün Pastaneleri”, “Babam Yalnız Öldü” kitapları da hediye ediliyor.

Etkinlik programı:

25 Eylül 2018 Salı

16.30-18.30 / Zülfü Livaneli Kültür Merkezi /Söyleşi “Bedenimiz Bizimdir”

Aslı Alpar (Kaos GL), Meltem Ağduk (Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu), Selma Atabey (SES)

19.00-21.00 Zülfü Livaneli Kültür Merkezi /Söyleşi -Kadınların Dünyası

Hande Aydın, Meral Akbaş

26 Eylül 2018 Çarşamba

15.00-17.00 Zülfü Livaneli Kültür Merkezi /Söyleşi-Kitap İmza

“İradenin İyimserliği” kitabı

Aksu Bora, Binnaz Saktanbar, Özlem Yeniay, Emek Çaylı, İlknur Hacısoftaoğlu, Zehra Çelenk, Nevin Yıldız Tahincioğlu, İlknur Üstün.

27 Eylül 2018 Perşembe

15.00-17.00 Zülfü Livaneli Kültür Merkezi / Söyleşi “Kadınlar Nasıl Yazar?”

Hatice Sönmez Kaya (Çiğdem Ülker Atölyesi), Reyhan Saygın, Sevgi Can Yağcı Aksel, Ülkü Günay.

28 Eylül 2018 Cuma

19.00-21.00 Zülfü Livaneli Kültür Merkezi / Söyleşi “Hikayelerimizi Yazmak”

Biray Anıl Birer, Hatice Göz (Feminerva Dergi), Sofya Kurban (Lacivert Öykü ve Şiir Dergisi), Seçin Tuncel (Kaos GL – Kadın Kadına Öykü Yarışması)

Back To Top