skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

ÇANKAYALI KADINLAR SERTİFİKALARINI ALDI

Çankaya Belediyesinin, kadın girişimlerine yönelik örgütlenmeyi ve cinsiyet ayrımcılığına karşı çıkabilmeyi desteklemek amacıyla başlattığı “Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı” tamamlandı. 16 hafta süren yoğun programın ardından Çankayalı kadınlar sertifikalarını aldı.

Türkiye’nin ilk “Mor Bayraklı” yerel yönetimi Çankaya Belediyesinin, kadın girişimlerine yönelik örgütlenmeyi ve cinsiyet ayrımcılığına karşı çıkabilmeyi desteklemek amacıyla başlattığı “Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı” (KİHEP) tamamlandı. Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği (KİH-YÇ) ile yapılan protokol kapsamında başlatılan ve 16 hafta süren yoğun eğitim programın ardından Çankayalı kadınlar sertifikalarını aldı.

KOMŞUM ŞİDDETE UĞRUYOR, NE YAPABİLİRİM?

Kadının insan haklarına ilişkin ulusal ve uluslararası metinlere, anayasal ve medeni haklara, ekonomik, cinsellik ve doğurganlık üzerine ayrıntılı bilgilendirmelerin yapıldığı eğitime katılan kadınlar, toplumsal cinsiyet eşitliği konularını da inceledi. Eğitimde, toplumsal cinsiyete duyarlı çocuk yetiştirme, kadın hareketi ve feminizm ile kadın örgütlenme biçimleri de yer aldı. KİHEP eğitimleri kadının sosyal ve ekonomik hakları, şiddete karşı ne yapabileceği, şiddete uğrayan bir kadına nasıl yardım edilebileceği ve nerelere başvurulabileceği konularını da içeren geniş bir alanda verildi.

Back To Top