skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Çankaya Belediyesi, halkın katılımının sağlandığı ve kararın bölge halkı tarafından alındığı hizmetlerine bir yenisini ekledi.

Çiğdem Mahallesi’nde kültür, sanat etkinliklerinin de yapılabileceği çok amaçlı yeni bir merkez oluşturulmasına halk karar verdi.

Çankaya Belediyesi, Çiğdemim Derneği’nden gelen öneriyi değerlendirerek hayata geçirdi. Çiğdem Mahallesi’nde bulunan Çankaya Evi’nin bitişiğindeki boş bina, bölge halkının isteği doğrultusunda başta çocuklar olmak üzere tüm halka hizmet verecek özel bir sanat atölyesine dönüştürülecek.

VATANDAŞLAR KÜLTÜR SANAT MERKEZİ İSTEDİ

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in uygulamaya koyduğu “Katılımcı Demokrasi” anlayışının yeni bir örneği daha hayat buluyor. Çiğdemim Derneği ile birlikte yürütülen proje kapsamında, Çiğdem Çankaya Evi’nin bitişiğindeki boş binanın nasıl değerlendirileceğine bölge halkı karar verdi. Vatandaşların çocuklara yönelik kültür, sanat etkinliklerinin yapılabileceği bir mekan istemeleri üzerine Çankaya Belediyesi ön planda çocuklar olmak üzere tüm halkın yararlanabileceği çok amaçlı bir merkez için harekete geçti.

SÜRECİN BİR AYAĞINI HACETTEPE GSF OLUŞTURDU

Çalışmanın projelendirme aşamasında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü destek verdi. Prof. Pelin Yıldız, Yrd. Doç. Dr. Gülçin Cankız Elibol, Yrd. Doç. Dr. Emre Demirel, Dr. Ayşen Özkan ve araştırma görevlilerinin yer aldığı aşamada, bölüm öğrencileri 2015-2016 bahar dönemi İÇT404 İç Mekan Tasarımı dersi kapsamında Mezuniyet Projesi ve “Çiğdemim Çocuk Sanat Merkezi ”başlığı altında 42 proje ortaya çıkardı.

PROJELERDEN BİRİ GERÇEK OLACAK

Öğrencilerinin projeleri Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlediği mezuniyet sergisinde beğeniye sunuldu. Çankaya Belediyesi tarafından yapılacak kültür-sanat merkezi için tasarladıkları 42 projeyi sergileyen bölüm öğrencileri, seçilecek bir projenin gerçeğe dönüşecek olması nedeniyle farklı bir heyecan yaşadılar.

ÇANKAYA BUNU HEP YAPIYOR

Detaylı bir değerlendirmenin ardından seçilecek projeyi hayata geçirecek olan Çankaya Belediyesi, daha önce de halk referandumuyla gerçekleşen projelere imza atmıştı.

“Katılımcı Demokrasi” anlayışının ilk örneğini Çiğdem Spor Tesisleri’nin park ve sosyal tesislere dönüştürülmesi konusunda gösteren Çankaya, daha sonra Ümitköy Seralar Bölgesi’nin Çiçek Pazarı olarak düzenlenmesi ve Yaşamkent Yaşar Kemal Parkı’yla uygulamayı sürdürmüştü.

Back To Top