skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara
Çankaya’ya Üç Sanat Merkezi Daha…

Başkentte kültür ve sanatın değişmez adresi Çankaya Belediyesi, yeni dönemde üç büyük kültür, sanat ve kongre merkezinin daha temelini atmaya hazırlanıyor.

Sanata ve sanatçıya verdiği değeri her dönem sürdüren Çankaya Belediyesi, yeni hizmet döneminde üç büyük kültür, sanat ve kongre merkezini daha Başkente kazandırmak için çalışmalara başladı. 2016 yılı içinde temeli atılacak merkezler ile Çankaya Ankara’da kültür ve sanatın “değişmez” adresi olacak. Merkezlerin ilki ve en büyüğü Mustafa Kemal Mahallesi’nde inşa edilecek. 22 bin metrekare büyüklüğe sahip olacak kültür ve sanat merkezi, iki farklı salonuyla toplamda 1500 sanatseveri bir araya getirecek.

Çankaya Kültür ve Sanat Merkezi’nin yanında Yıldız’da Fikret Otyam’ın anısına yapılacak sanat merkezi ile Başkent modern bir kültür merkezine daha kavuşacak. Ayrıca yapım çalışmalarına Mayıs ayında başlanacak Yılmaz Güney Sahnesi ile Çankaya modern bir sahneye daha kavuşacak.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in Başkentliler için müjdelediği üç merkezin ayrıntıları ise şöyle:

EN İYİ AKUSTİK SALON OLACAK

Kültürel etkinliklerin sayısını artırmak ve etkinlikleri daha fazla sanatseverle buluşturmak için Mustafa Kemal Mahallesi’nde Çankaya Kültür ve Sanat Merkezi yapılıyor. 22 bin metrekare alan üzerinde, 1000 ve 500 kişi kapasiteli iki salondan oluşacak olan kültür merkezi en iyi akustik salonlardan birine sahip olacak. Başkentte yapılacak kongreler için de önemli bir adres haline gelecek merkez, mimarisiyle de Çankaya’ya büyük bir değer katacak.

FİKRET OTYAM’IN ANISINA…

İkinci merkezin temeli Yıldızevler Mahallesi’nde atılacak. Yakın zamanda yaşamını yitiren sanatçı Fikret Otyam’ın anısını yaşatmak için açılacak sanat merkezi, üç katlı yapısı ve 1745 metrekarelik kullanım alanıyla, Başkentin önemli sanat merkezlerinden biri olacak. Merkez, içindeki sanat atölyeleri ve sergi salonlarıyla sanatı başkentlilerle buluşturacak.

YENİ YILMAZ GÜNEY SAHNESİ

Çankaya Belediyesi, 90’lı yıllardan itibaren çok sayıda amatör tiyatroya kucak açan, konser, kongre ve benzeri etkinliklere ev sahipliği yapan Yılmaz Güney Sahnesi’ni de yeniden inşa ediyor. Maltepe’deki sahnenin yapım çalışmaları Mayıs ayında başladı. Proje tamamladığında Başkent’in tam merkezi 300 kişilik yepyeni bir sahneye daha kavuşacak.

Back To Top