skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara
Latin Amerika’nın Sihirli Kalemi Çankaya’da

Çankaya Belediye Meclisi, Çukurambar’da yapılacak yeni bir parka Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez’in adını verme kararı aldı.

Çankaya Belediye Meclisi 5. Dönem 279. Birleşiminde Çukurambar Mahallesi 27565 Ada doğusunda kalan alana yapılacak yeni parkın adının Latin Amerika’nın sihirli kalemi yazar Gabrial Garcia Marquez’in adının verilmesini kararlaştırdı. Çukurambar 1459 Cadde ve 1428 Sokak arasında kalan 3913 m²’lik alanda yapımına başlanacak park, daha önce çok sayıda park yapılan bölgede yeşil dokuyu da güçlendirecek.

Kolombiya’nın Aracataca kentinde 1927 yılında doğan, hukuk ve gazetecilik kariyerini geride bırakarak yazarlığı tercih eden Gabriel Garcia Marquez ilk romanı Yaprak Fırtınası’nı 1952 yılında yazdı.

Ardında Kırmızı Pazartesi, Yüzyıllık Yalnızlık, Albaya Kimseden Mektup Yok, Başkan Babamızın Sonbaharı, Kolera Günlerinde Aşk, Benim Hüzünlü Orospularım, Mavi Köpeğin Gözleri gibi çok sayıda roman, film senaryosu ve öykü bırakan Marquez, 1972 yılında Neustadt Uluslararası Edebiyat Ödülü, 1982’de de Nobel Edebiyat Ödülüne layık görüldü. Edebiyat dünyasında “Büyülü Gerçeklik” akımının öncü yazarları arasında yer alan Kolombiyalıların Gabo’su Marguez, 14 Nisan 2014 yılında 87 yaşında Meksika’da bulunan evinde hayata veda etti.

Ölümünden sonra “Bugüne kadar yaşamış en büyük Kolombiyalı” sözleri ile anılan Latin Amerika’nın sihirli kalemi Gabriel Garcia Marquez, anısına Çukurambar’da yapılacak parkta yaşayacak.

Back To Top