skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Ülke tarihine geçen kişi ve olayları hafızalarda yaşatmaya devam eden Çankaya Belediyesi, Mülkiye’nin efsane hocası Prof. Dr. Alpaslan Işıklı Parkı ve büstünü açtı.

Alper Taşdelen: “Işıklı hocamız, Türkiye’de emek mücadelesi ve örgütlenmesi alanına büyük katkı sunmuş bir aydındır”

Ülke tarihine geçen kişi ve olayları yaşatmaya devam eden Çankaya Belediyesi, Prof. Dr. Alpaslan Işıklı Parkı’nın ve büstünün açılışını gerçekleştirdi. Hava muhalefetine rağmen yoğun katılımla geçen park açılışına ev sahipliği yapan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e Alpaslan Işıklı’nın eşi Zerrin Işıklı, CHP Çankaya İlçe Yönetimi, Tüm Öğretim Elemanları Derneği (TÜMÖD) Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, Mülkiyeliler Birliği Genel Başkanı Erdal Eren, çok sayıda sivil toplum kuruluşu başkanları ve çok sayıda vatandaş eşlik etti.

“YÜREĞİNDE HALK SEVGİSİ OLANI MÜCADELE BEKLER”

Baştan aşağı yenilenerek Prof. Dr. Alpaslan Işıklı’nın büstünün yerleştirildiği parkın açılışında konuşan Taşdelen, “Mülkiyeli olarak kıvanç duyuyorum” dedi. Işıklı’nın Mülkiye’de sevilen, sayılan bir hoca olduğunu hatırlatan Taşdelen şunları söyledi: “Işıklı hocamız, Türkiye’de emek mücadelesi ve örgütlenmesi alanına büyük katkı sunmuş bir aydındır. Ne kadar haklı olduğu da son dönemde ortaya çıktı. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde büyük bir kıyım yaşandı. Çok değerli hocalarımız okullarından uzaklaştırıldı. Mülkiye bunu çeker, tarihi boyunca da bunu çekmiştir. Çünkü doğruyu söyleyeni, yüreğinde halk sevgisi olanı bu ülkede mücadele bekler. O nedenle Alpaslan hocamızın büstüyle birlikte adının Çankaya’da yaşayacak olması beni, öncelikle Mülkiyeli olarak ve belediye başkanı olarak gururlandırmıştır.”

HİZMET ATAĞI HAZİRAN SONUNA KADAR DEVAM

Çankaya’da hizmet atağının Haziran ayına kadar yoğun bir tempoda devam edeceğini vurgulayan Taşdelen, Çankaya Belediyesinin bu hizmet atağının Türkiye’deki ilçe belediyeleri arasında birinci sırada olduğunu, birçok büyükşehir belediyesinden de önde olduğunu söyledi. Taşdelen belediyenin bu başarısında rolü olan Belediye Meclis Üyelerine, muhtarlara ve tüm çalışanlarına da teşekkür etti. Çankaya Belediyesi olarak iki büyük sorumluluğunun olduğunun altını çizen Taşdelen, “Belediyecilik sosyal demokratların işidir, öncelikle bunu kanıtlıyoruz, diğeri ise Çankaya Mustafa Kemal Atatürk’ün ilçesidir. O’na layık olmak için bu kadar çok çalışıyoruz, daha da çok çalışacağız” dedi.

ZERRİN IŞIKLI’DAN TEŞEKKÜR

Kısa bir konuşma yapan Prof. Dr. Alpaslan Işıklı’nın eşi Zerrin Işıklı da, gururlu olduğunu dile getirerek, “Alpaslan’ın hala yaşadığını görmek, dostlarının arasında olduğunu bilmek büyük bir sevinç ve onur kaynağı; herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Heykeltıraş Azimet Karaman tarafından yapılan büstün açılışı gerçekleştirildi. Öveçler semtinde 3 bin 545 metrekare alan üzerine yapılan parkın, 1239 metrekarelik yeşil alanı bulunuyor. Koşu yolu ve fitness alanları, futbol sahası ve çocuk oyun alanı ile semt sakinlerinin uğrak noktası olan parkta ayrıca engelli, çocuklar ve yaşlılar da düşünülerek engelsiz fitness ve oyun alanları bulunuyor.

Back To Top