skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği ile Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nin birlikte gerçekleştirdiği Mülteci Dostu Belediyeler Çalıştayı Çankaya’da yapıldı.

İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği ile Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nin birlikte gerçekleştirdiği Mülteci Dostu Belediyeler Çalıştayı’nda, mültecilerin gereksinimleri ve giderilmesi yönünde çözüm yolları ele alındı. Çankaya Belediyesinin yanı sıra Ankara Keçiören Belediyesi, İstanbul Arnavutköy ve Şişli Belediyeleri, Mersin Büyükşehir ve Mezitli Belediyeleri, Adana Büyükşehir ve Seyhan Belediyeleri, Kocaeli ve Konya Büyükşehir Belediyeleri ile Gaziantep Kilis Belediyesinin katıldığı etkinliğe İzlanda, İngiltere, İsveç ve Froe Adalarından yabancı konuklar da katıldı.

Belediyelerin sığınmacı ve göçmenlerin sosyal, kültürel ve ekonomik entegrasyonu doğrultusunda yaptığı çalışmaların anlatıldığı etkinlikte, uluslararası deneyimler de masaya yatırıldı. Yapılan konuşmalarda Türkiye’ye göçenlerin büyük çoğunluğunun kalıcı olduğunun bilince çıkarılmasının önemli olduğu belirtildi.

Göçmen sorununa Türkiye’nin hazırlıksız yakalandığının vurgulandığı etkinlikte sorunla birinci dereceden yüz yüze olan belediyelere bu konuda bütçe tahsis edilmediği, belediyelerin küçük kaynaklarla daha çok gıda, ısınma, eşya ve mesleki kurs alanlarında yardımlar yürütmeye çalıştığı dile getirildi. Sosyal, kültürel ve ekonomik entegrasyon politikasının sonuç alıcı olabilmesi için merkezi idare, sivil toplum örgütleri ve belediyeleri kapsayan sürdürülebilir bir kurumsal işbirliği gerektiğine dikkat çekildi.

Türkiye Belediyeler Birliği’nin de katıldığı ve karşılıklı deneyimlerin aktarıldığı 2 gün süren etkinlikte, belediye çalışmalarının sürdürülebilir ve etkin olabilmesi için özel yetkiler verilmesi ve ek kaynaklar sağlanması çağrısı yapıldı.

Katılımcılar etkinliğin akşamında, Çankaya Belediyesi Galeri Çankaya’da Sınır ve Ötesi isimli karma fotoğraf sergisini birlikte gezdiler.

Back To Top