skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Ankara’daki öğrenciler için 7 / 24 açık ve ücretsiz olacak bir yapının, “19 Mayıs Gençlik Merkezi”nin müjdesini verdi. Taşdelen, “Gençlik merkezi ve kütüphane inşaatımız başladı. Ankara’nın en büyük gençlik merkezi olacak. Gençlerimizin güzel zaman geçireceği, iş edinme ve hobi kurslarının, sinema ve tiyatro salonlarının da olduğu harika bir gençlik merkezi, Ankara’daki öğrencileri bekliyor” ifadelerini kullandı.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından ikinci dönem de başkanlığa seçilen Taşdelen, geçen dönemde yaptığı çalışmaları ve yeni dönemde hayata geçireceği projeleri Cumhuriyet’e anlattı.

‘KENDİ GÖBEĞİMİZİ KESTİK’

Çankaya’nın, geçen 25 yılda Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ile diyaloğu nasıldı?
Çankaya geçen 25 yıl, oy verilmediği gerekçesiyle cezalandırılmıştı. Biz, Çankayalılar olarak vergisini veren her yurttaş gibi büyükşehir belediyesinden hak ettiğimiz hizmeti istedik ama bir sonuç alamadık. Bugün hâlâ Çankaya’da büyükşehir belediyesi imar planı yapmadığı için imarı olmayan bölgeler var. Buralar 4. ve 5. etap Dikmen, Şirindere gibi kentsel dönüşüm bölgeleri. ABB, Çankaya’ya hiç kreş açmadı, biz geçen dönem 7 kreş açtık. ABB, kültür merkezi yapmadı, biz 4 kültür merkezi ve bir kapalı yüzme havuzu açtık. Ankara’nın en büyük belediye sosyal tesisini, parklarımızı, buz pateni salonumuzu ve Çankaya Evleri açtık. Hizmet almamayı hiçbir şekilde şikâyet etmedik, kendi göbeğimizi kestik.

ENGELLENEN HİZMET KALMADI

ABB’deki yönetim değişikliğinin ardından neler değişti? Çankaya ve ABB’nin ortak çalışmaları oldu mu?
Halk, 31 Mart seçimlerinde manzarayı gördü ve buna karşı oyunu kullandı. 25 yıllık yönetim anlayışı gitti, yerine Mansur Yavaş Başkan geldi. Son 5 – 6 ay boyunca, önceki dönem yapılmamış ne varsa Ankara Büyükşehir ile el ele yapıyoruz. Beraber çalışıyoruz, beraber hizmet götürüyoruz ve beraber projelendiriyoruz. Mansur Başkan seçimlerde “Çankaya’nın bu mağduriyetini gidereceğim” sözünü vermişti; gerçekten bu sözü yerine getiriyor. Bunun ilk örneğini Sakarya’da gösterdik, birlikte projelendirdik ve çalıştık ve Sakarya çok güzel oldu. Hemen ardından Selanik ve Tuna caddelerini birlikte yaptık. Şu anda da Yüksel, Konur ve Karanfil caddelerindeki yaya bölgelerini yine birlikte yapıyoruz. Kızılay’ı ayağa kaldırmak istiyoruz. ABB tarafından yıllardır getirilmeyen ve engellenen hizmetler şu anda bir bir halkımıza sunuluyor.

İlk dönem belediye başkanı seçilirken oy oranınız yüzde 64’iken 31 Mart’ta yüzde 74’e çıktı…
Bu artış, çalışıldığı zaman bu işin olduğunu gösteriyor. Bizim en az oy aldığımız mahallerimiz, gelir seviyesi en düşük mahallelerimizdi. Biz 5 yıl içinde o insanlarımıza gittik, onlara el uzattık. Biz elimizi uzattık, onlar kollarını açtı. En zor günlerinde yanlarında olduk. Bunların hepsini sosyal projelerle ve sosyal belediyecilikle yaptık. İmar sorunu olan mahallenin, imar sorununu çözdük. Ekonomik olarak darda olan yurttaşımıza Halk Kart’la gittik. Şu anda 1000 haneye 400 TL nakit Halk Kart yardımında bulunuyoruz. Ramazanda Çankaya’da ilk defa iftar çadırları kurduk. 5 yılda 1 milyon kişi iftar çadırlarımızda orucunu açtı.

Ekonomik zorluklardan dolayı evde hapis kalan yurttaşlarımızı, özellikle kadınlarımızı kültür gezileri ile Eskişehir, Konya, Safranbolu, Amasra, Çanakkale’ye götürdük. Okullar açılırken kırtasiye ve kitap yardımları yaptık. Sosyal yardım yapmak, sosyal devlet olmanını gereği. Bize daha önce oy vermeyen bütün kesimlere, Çankaya Belediyesi olarak gittik. Bu yüzde 10’luk oy artışı, bu yurttaşlarımızdan geldi. Önümüzdeki dönemde de aynı şekilde çalışmaya devam edecegiz. Kalp kırmayacağız, bol bol rekor kıracağız.

25 YIL SONRA KUTLAMA

29 Ekim nasıl kutlanacak?
25 Ekim’de Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Cumhuriyete Değer Katanlar Ödülü” vererek başlayacağız. Cumhuriyet gazetesi, Dil Derneği, Sözcü gazetesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Altan Öymen ve Prof. Dr. İlber Ortaylı gibi Cumhuriyete değer katan kişi ve kurumlara ödül vereceğiz.

29 Ekim’de, ABB ile ortak Cumhuriyet kutlaması olacak. ABB, 25 yıl sonra Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamış olacak. Fener alayları ve meşaleli yürüyüşler yapacağız. Athena konserimiz olacak. Ankara, bir dâhinin ve kahramanını kenti… Mustafa Kemal Atatürk’ün kenti… Bizi var eden Cumhuriyet, bağımsızlığımız ve özgürlüğümüzdür. Biz bu değerlere sonsuza kadar sahip çıkacağız.

DERSİMİZ YÜZME

İkinci dönem belediye başkanlığınızın ilk 6 ayını doldurdunuz…
Oran’da Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi’mizi açtık. Adalet, Okyanus ve Deniz parklarımızı Çankayalılarla buluşturduk. Maltepe’deki 19 Mayıs Gençlik Merkezi ve kütüphanemizin inşaatına başladık.

Türkiye’de bir ilke imza atıyoruz. Çankaya’da ilkokul 4. sınıfta okuyan çocuklarımızı okullarından alıyoruz kapalı yüzme havuzumuza getiriyoruz. Beden eğitimi deslerinde yüzme öğretiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’na sunduğumuz bu proje kabul edildi ve protokolü imzaladık. Şu anda 5 okulda başladı. 5 ay sonra Çiğdem Mahallesi’ndeki ikinci kapalı yüzme havuzumuz bitiyor, orada da aynı uygulamayı başlatacağız.

‘KADIN CİNAYETİNİ LANETLEMEK YETMİYOR’

Çankaya Belediyesi olarak kadınlara yönelik çalışmalarınız neler?
Çankaya, toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarına verdiği önemle, Türkiye’nin ilk “Mor Bayraklı Belediyesi” olma özelliğini taşıyor. Mor bayrağın çok farklı kriterleri var. Örneğin, belediyemiz çalışanlarının ve üst yönetiminin yüzde 50’si kadın. Öte yandan, kadınlarımız Çankaya’da işyeri açtığında, belediye olarak işyeri ruhsat harçlarında indirimler yapıyoruz. Çankaya’da kadın istihdamı yüksek olan iş yerlerine de “Mor Bayrak” asıyoruz. Kadın girişimciliğini ve üretimini destekliyoruz. Yılda 3 kez Kadın Emeği Festivali yapıyoruz.

Kadınlarımızın evlerinde ürettikleri el ürünlerini, Çankayalılarla buluşturuyoruz ve buralardan gelir elde etmelerini sağlıyoruz. Kreşlerimizde kadın-erkek eşitliği konusunda dersler veriyoruz, erkek belediye personelimizi toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda eğitiyoruz. Kadın cinayeti işlendiği zaman hepimiz onu lanetliyoruz ama lanetlemek yetmiyor. Toplumda, kadınlara yönelik şiddeti engelleyecek kültürü oluşturmak ve hukuki zemini de oluşturmak gerekiyor. Çankaya’da, bunu yapmayı hedefliyoruz.

Back To Top